تأکید روسیه و ایران بر مبارزه قاطع با تروریسم در افغانستان

تأکید روسیه و ایران بر مبارزه قاطع با تروریسم در افغانستان

به گزارش سراج24؛ به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در پایان مذاکرات با "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات تهران و مسکو در خصوص فراهم سازی مقدمات برای دیدار "ابراهیم رئیسی" و "ولادیمیر پوتین" روسای جمهوری ایران و  فدراسیون روسیه توافق کرده‌اند.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران گفت: «ما امیدواریم که در آینده نه چندان دور روسای جمهوری روسیه و ایران بتوانند بر سر یک میز نشسته و دیداری حضوری داشته باشند. توافقات ما در این باره گویای آن است که روابط بین دو کشور راهبردی و ممتاز است. ما روسیه را شریک راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌کنیم.»  

امیرعبداللهیان افزود: ما امروز راجع به موضوعات متنوعی در حوزه دوجانبه و بین‌المللی گفتگو کردیم و نگاه نزدیکی بین دو کشور وجود دارد. در آینده نزدیک ما سند راهبردی روابط دوجانبه را امضا خواهیم کرد که می‌تواند مبنای مناسبات دو کشور باشد. باید موانعی که در مسیر جهش روابط دوجانبه وجود دارد برطرف شود. خوشبختانه درحال حاضر منعی برای تردد تجار دوکشور وجود ندارد و بیش از 70 درصد مردم ایران واکسینه شده‌اند.

وزیر خارجه کشورمان افزود: امیدواریم شاهد افزایش حجم مبادلات دوجانبه در شان دو کشور بزرگ و مهم همسایه باشیم. روسیه در عرصه سیاست خارجی ایران جایگاهی دارای اولویت دارد و ابراز امیدواری کرد که در آینده نه چندان دور روابط دوجانبه در تمامی زمینه‌ها توسعه پیدا کند.

امیرعبداللهیان گفت: درمورد افغانستان بطور مفصل گفتگو کردیم و در آینده نزدیک اجلاس وزرای خارجه همسایه افغانستان و روسیه را برگزار خواهیم کرد.

وزیر امو رخارجه کشورمان افزود: در مسئله قفقاز جنوبی نگرانی‌هایی داریم و معتقدیم منطقه ظرفیت ناآرامی جدیدی ندارد. تحت هیچ شرایطی تغییر نقشه ژئوپلتیک منطقه قفقاز را نمی‌پذیریم و تحرکات رژیم صهیونیستی و تروریست‌ها را تحمل نمی‌کنیم.

وی همچنین درباره مذاکرات برجام در وین گفت: روند بررسی مذاکرات وین در دولت جدید ایران در حال اتمام و نهایی شدن است و به‌زودی گفت وگوهای وین از سر گرفته می‌شود. با صدای بلند به طرف‌های مقابل در مذاکرات می‌گوییم تا زمان اتمام بررسی‌های ما و بازگشت ایران به میز مذاکره، آنها نیز باید تصمیمات جدیدی بگیرند و اراده و نیت خود را برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات و انجام تعهداتشان نشان دهند تا ما آن را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر بگیریم.

وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات ایران و عربستان در بغداد هم گفت: دور جدید گفتگوهای ایران و عربستان سعودی برگزار شده و پیشنهادات خود را ارائه دادیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارند تا "رافائل گروسی" مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در هر زمان ممکن پذیرا شده و مسائل فنی مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران را با وی مورد بررسی قرار دهند. به گفته وی، طرف ایرانی از سفر آقای گروسی به این کشور، در صورت تصمیم وی در این خصوص کاملاً استقبال می‌کنند.

لاوروف: برجام بدون کم و کاست باید اجرایی شود

سرگئی لاوروف نیز در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک با اشاره به سطح عالی روابط تهران و مسکو گفت: خوشبختانه روابط تهران و مسکو در بهترین شرایط قرار دارد و اطمینان دارم این مناسبات با روی کار آمدن دولت جدید بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

لاوروف افزود: برجام از محوری‌ترین موضوعاتی است که بطور مداوم با شرکای ایرانی و طرف‌های برجامی درباره آن رایزنی کردیم. اگر آمریکا خواهان بازگشت به برجام است، هم واشنگتن و هم دیگر طرف‌ها باید بدانند این توافقنامه بدون کم و کاست و با همان تعهدات اعلامی در متن توافقنامه باید اجرایی شود.

وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: طیف وسیعی از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله سوریه، افغانستان، یمن و تحولات قفقاز مورد بحث قرار گرفت و ایران و روسیه درباره بسیاری از این مسائل اشتراک نظر و همکاری دارند.

سرگئی لاوروف اعلام کرد که مسکو و تهران از دولت جدید افغانستان می‌خواهند تا مبارزه قاطعی را با تروریسم در این کشور آغاز کند. به گفته وی، روسیه و ایران قصد دارند تلاش‌های خود در جهت گیری به سمت حل و فصل اوضاع در افغانستان را هماهنگ کنند.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: «افغانستان دیگر نباید منبع بی ثباتی در منطقه و جهان باشد. مقامات مسکو و تهران از دولت جدید افغانستان می‌خواهند تا مبارزه سازش ناپذیری را با گروه‌های تروریستی در این کشور انجام داده و همچنین با قاچاق مواد مخدر و سلاح از افغانستان مقابله جدی کنند.»

لاوروف با اشاره به اینکه در دیدار با همتای ایرانی خود دورنمای همکاری‌های دوجانبه در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله مشارکت در بازسازی افغانستان پس از دوران جنگ داخلی در این کشور را مورد بررسی قرار داده، افزود: «در این رابطه فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران ابتکارعمل‌های مناسبی دارند. بنابراین ما امروز توافق کردیم که تلاش‌های خود در زمینه تحقق این پیشنهادات را با یکدیگر هماهنگ کنیم.»

بررسی پیشنهاد برگزاری مذاکرات در ترکیب "3+3" برای حل مشکلات منطقه قفقاز

وزیر امور خارجه روسیه همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که با همتای ایرانی خود ابتکارعمل  برگزاری مذاکرات در ترکیب "3+3" با حضور نمایندگان جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ترکیه به منظور از سر گیری ارتباطات اقتصادی و راه‌های حمل و نقل در منطقه قفقاز جنوبی را مورد بررسی قرار داده است.   

سرگئی لاوروف یادآور شد که دقیقاً مسکو نقش تعیین کننده‌ای را داشته تا مناقشه نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی متوقف شود و توافقات سه‌جانبه‌ای در سطح روسای جمهوری روسیه و آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان منعقد گردید و در این رابطه نیروهای حافظ صلح روسی در این منطقه مستقر شدند.

وی ادامه داد: «علاوه بر این، در بیانیه سه‌جانبه همچنین مفادی گنجانده شده که مشخص کننده اقدامات بعدی در جهت حل و فصل آتی اوضاع، از جمله کار به روی رفع انسداد راه‌های حمل و نقل و از سر گیری ارتباطات اقتصادی در منطقه است که برای تحقق آن نیازمند نه تنها همکاری ارمنستان و جمهوری آذربایجان، بلکه مشارکت گرجستان است. از سوی دیگر روسیه، ایران و ترکیه، بعنوان سه همسایه نزدیک به این سه کشور نیز در این رابطه نقش آفرین هستند. بنابراین ما امروز این ابتکارعمل را بررسی کردیم تا مذاکراتی در ترکیب "3+3" – سه کشور منطقه قفقاز جنوبی (آذربایجان، ارمنستان و گرجستان) و سه همسایه بزرگ آنها (روسیه، ایران و ترکیه) انجام شود.»

ابراز امیدواری روسیه درباره تصویب هرچه زودتر وضعیت حقوقی دریای خزر در مجلس ایران

وزیر امور خارجه روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که پارلمان ایران (مجلس شورای اسلامی) در آینده نزدیک کنوانسیون مربوط به وضعیت حقوقی دریای خزر را به تصویب برساند.

لاوروف در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «در خصوص دریای خزر و آماده سازی زمینه لازم برای عدم مداخله کشورهای فرامنطقه‌ای، ما امروز بطور قاطع به دوستان ایرانی ضرورت تأمین اجرایی شدن کنوانسیون مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر را مورد تأکید قرار دادیم که این مسئله بطور مستقیم حضور نیروهای نظامی هر کشور غیر ساحلی در این منطقه را ممنوع کرده است. این کنوانسیون به محض دریافت آخرین سند به تصویب رسیده، اجرایی خواهد شد.»

وی افزود: «این موضوع در حال حاضر در پارلمان جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی است و من امیدوارم که این سند در آینده بسیار نزدیک تصویب شود.»

به گفته وی، دو طرف روسی و ایرانی همچنین توافق کرده‌اند تا روند استفاده از واکسن "اسپوتنیک-وی" در جمهوری اسلامی را تسریع کرده و امکان سازماندهی هر چه زودتر تولید آن در ایران را نیز مورد بررسی قرار دادند.

اخبار مرتبط

در حفظ امنیت ملی و سرزمینی خود با هیچ طرفی تعارف نداریم

تأکید امیرعبداللهیان بر تدوین افق بلندمدت همکاری ایران و قرقیزستان

سوریه و ایران ۴ سند همکاری امضا کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha