کارشناس مسائل منطقه:

مقامات اربیل نسبت به تجاوزات ترکیه به شمال عراق چشم پوشی می کنند/تلاش اقلیم برای استقلال

مقامات اربیل نسبت به تجاوزات ترکیه به شمال عراق چشم پوشی می کنند/تلاش اقلیم برای استقلال

به گزارش سراج24؛ محمد پارسا نجفی کارشناس مسائل منطقه در گفتگویی در خصوص اقدامات اقلیم کردستان عراق در نقض حاکمیت دولت مرکزی عراق از طریق عقد قراداد نفتی با ترکیه در حوزه فروش نفت آن منطقه بدون هماهنگی با دولت مرکزی بغداد، اظهار داشت: زمانی که اقلیم کردستان عراق به خودمختاری رسید به خصوص بعد از جنگ مارس 2003 توانست یک حکومت محلی را تشکیل دهد که بر اساس آن در قانون اساسی حقوق مردم کرد در شمال عراق به رسمیت شناخته شد، همواره تلاش کرده که دو مولفه اساسی برای رسیدن به استقلال را از دولت مرکزی عراق بگیرد.
 
وی گفت: یکی از مولفه ها حاکمیت دولت مرکزی عراق بر گذرگاه های مرزی با ترکیه و ایران است و  مولفه دیگر آن درآمد ناشی ازفروش نفت شمال عراق که عمدتاً چاه های نفت کرکوک است.
 
نجفی بیان کرد: این در حالی است که کردها براساس قانون اساسی عراق بعد از سقوط رژیم بعثی صدام بایدهمواره مقام های مهمی را در حاکمیت داشته باشند، به نحوی که جایگاه رئیس جمهوری و یکی از موقعیت های مهم نظامی یا در ارتش یا دیگر بخش های نظامی در اختیار کردها است. 

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه اقلیم کردستان همواره در تلاش برای استقلال و خودمختاری بوده، افزود: رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی از مستقل شدن اقلیم کردستان عراق حمایت می کنند و اگر این امر محقق شود، اربیل هم برای روابط خارجی خود به گذرگاه های مرزی و هم برای تامین منابع مالی به فروش نفت شمال عراق که که عمدتاً منطقه کرکوک هست نیاز دارد.
 
وی با اشاره به نقش آنکارا و اردوغان در نادیده گرفتن منافع مالی دولت مرکزی عراق،افزود: علی رغم اینکه ترکیه خود را دشمن کردها نشان می دهد ولی روابطه تنگاتنگ اقتصادی و مالی با خاندان بارزانی دارد و تاکید میکنم بر اینکه این ارتباط هیچ منفعتی برای مردم ترکیه و اقلیم کردستان ندارد، چرا که بیشتر این روابط دولتی است.

نجفی بیان کرد: خانواده بارزانی در قبال تجاوزات ترکیه به شمال عراق چشم پوشی می کنند که این نیز بخشی از توافقات صورت گرفته میان دو طرف و برگرفته از روابط نزدیک آنها است.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: از طرفی ارتش ترکیه هم به بهانه مبارزه با تروریست های پ.ک.ک بخش هایی از شمال عراق را اشغال و چندین پایگاه نظامی در شمال عراق ایجاد کرده است.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: هدف ترکیه رسیدن به نفت کرکوک و توسعه طلبی است و ترکیه نقش واسطه برای تامین منافع رژیم صهیونیستی در منطقه و عراق را دارد و البته به دنبال تقویت جایگاه خودش هم هست.

اخبار مرتبط

شکست پروژه آمریکا در ایجاد درگیری شیعی ـ شیعی در عراق

عراق برای شهروندان ایران ویزای یک ماهه صادر می‌کند

چرایی قهر عراقی ها با صندوق رأی/تبیین علل مشارکت پایین در انتخابات پارلمان

0 نظر

ارسال نظر

capcha