تحقق وعده رئیس جمهور در ۲۰ روز / مشکلات کارگران معدن زغال سنگ پروده برطرف شد + ویدیو

تحقق وعده رئیس جمهور در ۲۰ روز / مشکلات کارگران معدن زغال سنگ پروده برطرف شد  + ویدیو

به گزارش سراج24؛ رئیس‌جمهور در  شهریورماه بود که در سومین سفر استانی خود و در سفری از پیش اعلام نشده به  استان خراسان جنوبی سفر کرد.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی و در سومین سفر استانی خود، با بیان اینکه سفر به استان‌های مختلف به دور از تشریفات معمول انجام می‌شود، گفت: معادن از ذخایر ارزشمند این استان است که اگر فعال شود، هم مشکل اشتغال، هم مشکل تولید و رونق تولید و هم مسائل اقتصادی می‌شود.

وی با بیان اینکه حضور خارج از تشریفات ما در استان‌ها برای این است که از نزدیک با مسائل استان‌ها آشنا شویم و اولویت‌ها را مشخص کنیم و برای رفع مشکلات با اولویت دست به اقدام بزنیم گفت: بنای ما این است که با فعل ماضی با مردم سخن بگوییم، یعنی بگوییم این اقدامات انجام شد، «می‌شود» زیاد گفته شده ما نمی‌خواهیم خیلی به می‌شود‌ها اتکا کنیم، ولی چیزی را که برنامه دولت است دنبال می‌کنیم.

رئیسی افزود: احساس ما این است که مشکلات یکی پس از دیگری برطرف خواهد شد و این به شناخت مشکل و مسئله‌شناسی و شناخت راهکار‌های برون‌رفت از مشکلات و حل مسئله و تعیین اولویت‌ها و عزم و اراده جدی برای یک کار میدانی نیاز دارد که مجموع این اقدامات هم به اعتماد عمومی تبدیل می‌شود.

 * ضرب‌الاجل رئیسی به پیمانکاران

رئیسی پس از سخنرانی در جمع مردم طبس، با بالگرد به معدن زغال سنگ پروده این شهرستان رفت و از نزدیک در جریان وضعیت کار و فعالیت این معدن قرار گرفت.

رئیس‌جمهور در این بازدید با کارگران و مهندسان معدن پروده گفت‌وگو کرد و مسائل و مشکلات آنان را شنید.

وی با بیان اینکه باید زیر‌ساخت‌ها تکمیل شود، افزود: اگر زیر‌ساخت‌ها تکمیل شود و توسعه در مسیر درستی شکل گیرد نیاز کشور برطرف می‌شود و به عبارتی هیچ نیازی به واردات نداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با توسعه این معدن نیاز کشور به واردات رفع خواهد شد، گفت: تکمیل زیرساخت‌ها و توجه به حقوق کارگران دو شرط توسعه معدن پروده شهرستان طبس است.

رئیسی با بیان اینکه تکمیل چرخ توسعه دو شرط دارد گفت: اول باید زیر‌ساخت‌ها تکمیل شود و سپس حقوق کارگران کامل پرداخت شود و حقی از آن‌ها ضایع نشود؛ معتقدیم نظام پیمان‌کاری باید متحول شود این‌ها نباید نگران بیمه و پرداختی‌هایشان باشند. از همین الان به مدت 20 روز حداکثر به پیمانکاران وقت می‌دهم که وضعیت زندگی کارگران را در اینجا متحول کنند و اگر این اقدام را در این مدت انجام ندهند، اقدام لازم را انجام می‌دهم.

محرومیت‌های خراسان جنوبی باید برطرف شود 

در استان خراسان جنوبی به برکت انقلاب اسلامی کار‌های زیادی انجام شده است اما با وجود همه تلاش‌هایی که در این 40 ساله انجام شده است باز هم محرومیت‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی نیز  اظهار داشت: در تاریخ 19 شهریور 1400 در سفر رئیس جمهور به خراسان‌ جنوبی و بازدید از معدن زغال سنگ پرورده طبس مهلت 20 روزه‌ای برای ساماندهی اوضاع معیشتی کارگران این معدن و رفع گلایه‌های آنان داده شد.

عباس جرجانی بیان‌کرد: پیگیری‌های متعددی در این زمینه بعد از سفر ریاست جمهوری انجام شد که البته به واسطه ارتباط به موضوعات کارگر و کارفرمایی بیشتر به اداره کل کار مرتبط می‌شود ولی ما نیز رایزنی‌هایی داشتیم.

وی ادامه‌داد: در زمینه استراحتگاه کارگران 80 درصد تعمیرات لازم در ساختمان انجام شده است و در مورد ساختمان‌های جدید نیز در مهلت 20 روز نمی‌توانستیم ساختمان جدیدی احداث کنیم ولی پیگیری کار انجام می‌شود.

جرجانی با بیان اینکه یکی از گلایه‌های کارگران معدن تفاوت حقوق آنان با حقوق شرکت زغال سنگ طبس بود، بیان‌کرد: براساس پیگیری‌هایی که از اداره کل کار، رفاه و تأمین اجتماعی داشته‌ایم، بعد از بررسی‌های صورت گرفته، دریافتیم که تعداد محدودی از کارگران از گروه 7 باید به 8 ارتقا می‌یافتند که در احکام مهرماه لحاظ شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در زمینه موضوعات مرتبط با بیمه کارگران معدن و گلایه آنان در زمینه تفاوت در میزان حقوق دریافتی با لیست بیمه‌ای کارگران به سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: اصلاحات در این زمینه نیز صورت گرفته و تغییرات از اول سال 1400 لحاظ شده است.

اخبار مرتبط

دولت بر رفع مشکلات مناطق و استان‌های محروم اهتمام ویژه دارد

حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است

تفاهمات مهم تهران- پکن برای توسعه همکاری های راهبردی اقتصادی

0 نظر

ارسال نظر

capcha