مراسم هفته دفاع مقدس نباید امری تشریفاتی و کلیشه‌ای شود

 مراسم هفته دفاع مقدس نباید امری تشریفاتی و کلیشه‌ای شود

به گزارش سراج24 به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس که در سازمان مرکزی این آستان مقدس برگزار شد، طی سخنانی ضمن بزرگداشت مقام شهدا و جانبازان جنگ تحمیلی گفت: برای شهدا علو درجات و برای جانبازان صحت و عافیت و صبر الهی درخواست می‌کنیم و برای خانواده‌های معزز ایشان سربلندی، عزت و شکیبایی آرزو می‌کنم و امیدواریم تا به‌گونه‌ای عمل کنیم تا مدیون خون پاک شهدا و رنج طولانی جانبازان نباشیم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به سالروز شهادت شهید هاشمی‌نژاد ایشان را زبان گویای اسلام و انقلاب نامید و افزود: یاد و نام شهید سرافراز، خطیب توانا و دانشمند بزرگ شهید هاشمی‌نژاد را گرامی می‌داریم که با تیر نفاق و تاریکی به شهادت رسید.

وی هفته دفاع مقدس را هفته تجلی اعتماد، هماهنگی و همکاری بین مسئولین نظام و مردم دانست و افزود: هرسال برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس مراسم‌هایی برگزار می‌شود و فضای کشور حال و هوای دیگری پیدا می‌کند اما این مراسم‌ها نباید به امری تشریفاتی و کلیشه‌ای بدل شود. البته خوب است که ما هرسال دفاع مقدس و نام شهدا را زنده کنیم و این قطعاً ارزشمند است اما ارزش متعالی‌تر آن است که ما در این ایام به رمز پیروزی در دفاع مقدس اشاره‌کنیم و از آن برای آینده بهره ببریم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی ابراز کرد: در طول ۲۰۰ سال گذشته در هر جنگ  و حتی گاهی بدون جنگ و فقط با دستور و تشر بخشی از ایران توسط دشمنان جداشده است و اوج این ذلت در دوره قاجار و پهلوی بود که بسیاری از سرزمین‌های اطراف را به‌راحتی از کشور جدا کردند.  

وی با اشاره به نحوه جدایی بحرین از ایران بیان کرد: مجمع‌الجزایر بحرین را بدون حتی شلیک یک گلوله و صرف دستور مستکبرین از کشور جدا کردند. این در حالی بود که فریاد ملی‌گرایی و وطن‌پرستی حکومت پهلوی گوش عالم را کر کرده بود.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه، ملی‌گرایی حقیقی و وطن‌پرستی واقعی را دفاع مقدس به نمایش گذاشت، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس همه دنیا یک‌طرف و ایران هم با آن شرایط ابتدای انقلاب و کمبود امکانات طرف دیگر این جنگ بود. شرق و غرب از این تجاوز به خاک ایران حمایت می‌کردند ولی به ما حتی سیم‌خاردار هم نمی‌دادند.

وی با طرح این سؤال که چه تفاوتی میان ۲۰۰ سال ذلت دوران قاجار و پهلوی و عزت بعد از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس وجود دارد؟ ادامه داد: مگر در دوران ناصرالدین‌شاه مردم ایران همین مردم نبودند؟ مگر زمان تحویل بحرین همین مردم، مردم ایران نبودند؟ اما چطور اجازه دادند این اتفاق بیافتد و بی‌تفاوت از کنار آن گذشتند؟

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی عدم وجود اعتماد و پیوند بین مردم و حاکمیت را عامل ذلت و تجزیه کشور در دوران قاجار و پهلوی دانست و افزود: در انقلاب اسلامی وقتی دشمن حمله کرد، همان‌قدر که نیروهای ارتش و سپاه احساس مسئولیت کردند، کارمندان، دانش‌آموزان، طلبه‌ها و همه اقشار احساس مسئولیت کردند. همه احساس کردند باید در این جنگ لباس رزم بپوشند. درحالی‌که اگر این پیوند مردم و حاکمیت در دوران قاجار و پهلوی رخ می‌داد وجبی از خاک ایران را نمی‌توانستند بگیرند.

وی ادامه داد: وقتی بین مردم و حاکمیت دیوار باشد دشمن طمع می‌کند و دست‌پر هم برمی‌گردد. پس درس بزرگ ما از دفاع مقدس این بود که پیوند عمیق میان مردم و حاکمیت و اعتماد مردم به امام  و رهبری عامل پیروزی بر دشمنان است.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس سرمایه‌ای داشتیم که تمام سلاح‌ها را از کار می‌انداخت و آن سرمایه چیزی نبود جز هماهنگی و همراهی و یکرنگی. مردم خود را از نظام جدا نمی‌دانستند و احساس مسئولیت می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه باید سرمایه اعتماد مردم را حفظ کرد؛ گفت: دشمن درصدد است این اعتماد را از بین ببرد و این کار را با سرمایه‌گذاری در امر رسانه و تبلیغات و جنگ روانی انجام می‌دهد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی ادامه داد: دشمن رمز پیروزی ما را فهمیده است حالا دیگر لازم نیست جنگ بر ما تحمیل کند، سلاح دست بگیرد و بزرگان ما را ترور کند که البته این کار را هم کرد و نتیجه نگرفت و دوباره آن راه را نمی‌روند. پس به دنبال آن است تا دیواری از بی‌اعتمادی بین مردم و حاکمیت بکشد تا مردم به سیاست‌های نظام بی‌اعتماد شوند.

وی یادآور شد: باید هفته دفاع مقدس را گرامی بداریم و درس مهم آن را در یاد داشته باشیم و آن درس این است که توپ و تانک ما در جنگ تحمیلی نمی‌جنگید بلکه اعتماد و ایمان ما بود که بر دشمن پیروز شد.

اخبار مرتبط

قاضی‌عسکر: در تمام عرصه‌های انقلاب محور مرحوم ری شهری، امام و بعد هم رهبری بود

دفاع مقدس جزئی از هویت ملت ایران اسلامی است

رسانه‌ها در شورآفرینی دفاع مقدس سهم به‌سزایی داشتند

0 نظر

ارسال نظر

capcha