کارمند وزارت فرهنگ عراق به دلیل حضور در نشست صهیونیستی اربیل برکنار شد

 کارمند وزارت فرهنگ عراق به دلیل حضور در نشست صهیونیستی اربیل برکنار شد

به گزارش سراج24،  «حسن ناظم» وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق  روز چهارشنبه تصمیم گرفت «سحر کریم الطایی» کارمند زن این وزارتخانه را پس از صدور حکم جلب وی به دلیل شرکت در نشست سازش که جمعه گذشته در اربیل برگزار شد، برکنار کند.

به نوشته موازین نیوز، وزارتخانه فرهنگ عراق شنبه گذشته اعلام کرد که الطایی پس از شرکت در کنفرانسی با عنوان عادی‌سازی با اسرائیل برای تحقیقات فراخوانده شده است.

 این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک کمیته تحقیقاتی در مورد مشارکت سحر کریم الطائی ، کارمند اداره کل آثار باستانی و میراث با عنوان (محقق ارشد درجه پنج ) در کنفرانسی برای عادی‌سازی با اسرائیل که در شهر اربیل برگزار شد، تشکیل داده است.

ناظم گفت: ما از رفتار کارمندی که توسط رسانه‌های بین المللی و محلی به عنوان مدیر کل در وزارتخانه  معرفی شده است و این برخلاف واقعیت است، اطلاع نداشتیم.

وزارت فرهنگ عراق گفت:  ما مخالف عادی سازی روابط با اسرائیل هستیم و کارمند این وزارتخانه  مطابق قانون و دستور العمل های موجود برای تحقیقات ارجاع داده می شود.

روز شنبه (۲۵ سپتامبر) منابع خبری اعلام کردند که نشستی در اربیل برای دعوت به سازش با رژیم صهیونیستی برگزار شده است و  «وسام الحردان»‌ رئیس گروه «صحوه العراق»‌ هم در آن از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی حمایت کرده است.

به دنبال این نشست سیلی از انتقادات از سوی احزاب سیاسی عراقی به راه افتاد. دولت مرکزی عراق و سپس دولت منطقه کردستان عراق از این نشست اعلام برائت و آن را محکوم کردند.

روز یکشنبه هم دادگاه کیفری الکرخ عراق بر اساس اطلاعات دریافتی از مشاوران امنیت ملی این کشور علیه  وسام الحردان به دلیل ایفای نقش در دعوت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و شرکت در نشست سازش در اربیل، قرار بازداشت صادر کرد.

همچنین قرار بازداشت مشابهی برای «مثال الالوسی» عضو سابق پارلمان عراق و «سحر کریم الطائی» از کارکنان وزارت فرهنگ در خصوص همین نشست اربیل صادر شده است.

 «مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر عراق هم امروز از دولت عراق خواست که همه حاضران در این نشست را بازداشت کند.

هیأت مؤسس حزب «ابناء صحوه العراق» هم دیروز از برکناری وسام الحردان رئیس این حزب از سمت خود خبر داد.

 دلیل این تصمیم، حضور فعال الحردان در نشست روز جمعه اربیل که با هدف دعوت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی برگزار شده بود، عنوان شده است. هیأت مؤسس این حزب، «محمد علی سلیمان خلف» را به عنوان جانشین «وسام الحردان» تعیین کرده است.

در ادامه تصویر سند برکناری کارمند وزارت فرهنگ عراق که توسط رسانه‌های عراقی منتشر شده، آمده است:

 

اخبار مرتبط

شکست پروژه آمریکا در ایجاد درگیری شیعی ـ شیعی در عراق

عراق برای شهروندان ایران ویزای یک ماهه صادر می‌کند

چرایی قهر عراقی ها با صندوق رأی/تبیین علل مشارکت پایین در انتخابات پارلمان

0 نظر

ارسال نظر

capcha