بصیرت‌افزایی زائران پیاده در ایستگاه‌های قرآنی مسیر حسین(ع) + ویدیو

بصیرت‌افزایی زائران پیاده در ایستگاه‌های قرآنی مسیر حسین(ع) + ویدیو

به گزارش سراج24؛ به نقل از واحد اطلاع‌رسانی آستان مقدس حسینی، ایستگاه‌های قرآنی به طور کلی برنامه‌ای با پیشینه چندین ساله است.

دارالقرآن آستان مقدس امام حسین(ع) و همچنین مسئولین برنامه تصحیح  قرائت سوره فاتحه برای زائران اربعین وابسته به حوزه علمیه نجف اشرف مشارکت فعالی در ایستگاه‌های قرآنی دارند.

۱۵ دارالقرآن در راه‎اندازی ایستگاه‌های قرآنی مشارکت دارند، ایستگاه‌هایی که از رأس‌البیشه در استان بصره در جنوب عراق آغاز می‌شود و تا استان‌های مرکزی عراق و حتی در استان‌های شمالی نیز نظیر موصل و کرکوک و از شرق هم از دیالی تا بغداد دایر است.

بنابراین ایستگاه‌های مرکزی دارالقرآن در محورهای متعدد وجود دارد. محورهای اصلی شامل ورودی‌های کربلا مثل مسیر نجف به کربلا، دروازه کربلا، مسیر بغداد به کربلا و ایستگاه‌هایی مرکزی هم در داخل حرم امام حسین(ع) و همچنین در بخش قدیمی شهر کربلا وجود دارد.

از جمله فعالیت‌های ایستگاه‌های قرآنی برپایی محفل‌های قرآنی نظیر چیزی است که ما در اینجا مشاهده می‌کنیم. این محافل با حضور قاریان آستان‌های مقدس برگزار می‌شود.

مرکز بانوان دارالقرآن نیز در ایستگاه‌های قرآنی مشارکت فعالی دارد که مشغول برپایی برنامه‌ها و مجالس قرآنی در طول ایام زیارت اربعین است.

دارالقرآن‌های عراق بیش از ۱۱۰ ایستگاه قرآنی را  این روزها در سراسر کشور دایر کردند و ۳۰۰ استاد در این ایستگاه‌ها مشغول اجرای برنامه تصحیح قرائت سوره فاتحه برای زائران اربعین هستند.

همه این ایستگاه‌های قرآنی از بصره تا استان‌های شمالی از مجموعه بزرگی از برنامه‌ها برخوردار است چه برنامه‌هایی که به محافل قرآنی اختصاص دارد یا مسائل مربوط به آموزش قرائت سوره فاتحه و یا تمرکز بر هر آنچه مربوط به قرائت نماز به صورت فردی یا گروهی است.

همچنین از طریق این ایستگاه‌های قرآنی تلاش می‌شود که این واقعیت منعکس شود که دوستداران امام حسین(ع) که به سمت کربلا مشرف می‌شوند، مردمی آگاه، هوشیار، با فرهنگ و مسلح به سلاح قرآن کریم هستند و بصیرت‌افزایی در برنامه ایستگاه‌های قرآنی نمود دارد.

بنابراین ایستگاه‌های قرآنی بخش مهمی از این حرکت حسینی است که در مساحت گسترده‌ای از خاک عراق دایر شده است و موضوع قابل توجه این است که در برخی مناطق دور که این ایستگاه‌ها دایر نشده است با گسترش فرهنگ قرآنی برخی اهالی و صاحبان موکب‌ها با مسئولان عتبات تماس می‌گیرند و می‌گویند که به ایستگاه‌های قرآنی برای زائران نیاز دارند.

در ویدئوی زیر بخشی از فعالیت‌های ایستگاه‌های قرآنی عتبات در مسیر پیاده‌روی زائران را مشاهده می‌کنید.

اخبار مرتبط

سروده‌هایی در مدح بانوی کربلا

ارائه پیشنهاد طرح جامع ارتقای کیفی مؤسسات قرآنی

از نیوزلند تا مأموریتی که به آسمان رسید/نخبه شهید فاجعه خونین شاهچراغ که بود؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha