یادداشت؛ #درمسیرحسین

پیام اربعین حسینی حفظ وحدت زیر پرچم ولایت است

پیام اربعین حسینی حفظ وحدت زیر پرچم ولایت است

به گزارش سراج24؛ سیده فاطمه موسوی: چرا در روایات اهل بیت (ع) زیارت اربعین سفارش شده است؟ در حدیثی از امام حسن عسکری علیه السلام نشانه های مومن پنج مورد ذکر شده است و زیارت اربعین یکی از این نشانه هاست. جهت انجام فریضه حج تمتع علاوه بر استطاعت مالی شرط امنیت هم ذکر شده اما در زیارت اربعین این شرط وجود ندارد. وقتی از امام صادق پرسیدند با وجود ترس از عوامل حکومتی آیا باز هم امر میفرمایید به زیارت حضرت اباعبدالله علیه السلام برویم؟ فرمودند بروید.

حتی در نا امن ترین شرایط ممکن هم بر انجام این زیارت توصیه شده است. شاید بتوان دلایل بیشماری بر این توصیه ها ذکرنمود اما نکته اینجاست که اساسا حرکت امام حسین علیه السلام صرفا یک حرکت ظاهری با اهداف دنیایی نبود بلکه یک حرکت معرفتی بود با اهداف بلند معنوی که محصور و محدود به زمان و مکان نیست، بلکه در طول تاریخ بشر جریان میابد تا با ارتقای سطح آگاهی افراد، به طور خودکار امکان هر عملی بر ضد خود را خنثی نماید.

بیماری، جنگ، ترور، ترس و وحشت از مرگ توجیهی برای ترک این حرکت آگاهی ساز نیست. واقعیت این است که بالاخره دیر یا زود این حربه ها یکی پس از دیگری خنثی میشوند و تاریخ سیر خود را در پیش میگیرد تا باز هم مسیر نجف به کربلا همچون رودی خروشان که از به هم پیوستن نهرهای متعدد و متکثرتشکیل شده، باتمام اختلافات قومی و زبانی و مذهبی، به دریای وحدت و یگانگی معرفت الهی وصل شود. در اینجا ما شاهد یک نوع سیرعرفانی از کثرت به وحدت هستیم.

حسین علیه السلام عامل وحدت بخش جوامع مختلف بشری است در مسیر رشد و تعالی روح ناآرام بشر و رسیدن به آرامش حقیقی و پایدار. البته که این قبیل عوامل وحدت بخش همچون مراسم پیاده روی اربعین یا مناسک حج تمتع تنها مسیر برای نمایش وحدت جوامع نیستند. به عبارتی نباید به این مراسمات در سال یک بار یا در طول عمر یک بار بسنده کرد. از آنجا که وحدت گوهر گمشده امروزین جوامع انسانی است و برای دستیابی به این گوهر ارزشمند نمیتوان تنها به ظاهر این مناسک اکتفا نمود، لازم است نوعی دیگر از سلوک عرفانی را بررسی کنیم و آن سیر از ظاهر به باطن عمل است.

آیا انجام  ظاهری فرایض عبادی به تنهایی کافی است؟ یا این ها دارای باطنی عمیق و پر محتوا هستند و نیازمند اندکی تفکر و تامل، تا به هدف اصلی و اساسی این اعمال مذهبی پی برد، جهت فراهم آوردن زندگی آرام و به دور از تشویش و اضطراب؟ بله واقعیت این است که اربعین در یک نقطه از زمان و مکان محدود نمی شود بلکه امتداد آن را می توان در زندگی روزمره حس کرد.

پیام اربعین تبعیت از ولایت است و این پیام امروزه در نظام سیاسی حاکم بر جوامع بصورت پیروی از ولایت مطلقه فقیه در نظام جمهوری اسلامی با تعدد قومیتی و زبانی و مذهبی متبلور است. درواقع نزدیک ترین صورت حکمرانی به پیام اربعین و عامل وحدت بخش امروزین جوامع، خارج از تقسیم بندی های قومی زبانی و حتی به ظاهر مذهبی، نظام سیاسی ولایت فقیه است.

تبعیت از ولی فقیه زمان تبعیت از پیام اربعین حضرت سیدالشهدا علیه السلام به اقتضای زمان و مکان است، چیزی که منتج به یگانگی و انسجام اجتماعات گوناگون بشری می باشد.

اخبار مرتبط

سرنوشت ما، سرنوشت آن ها

جولان سرطانی به نام بهائیت با آتش زدن پرچم ایران

سکوت شیر آغاز یک فاجعه است برای کفتارها

0 نظر

ارسال نظر

capcha