دولت عراق به برگزاری همایش صهیونیستی در اربیل واکنش نشان داد

 دولت عراق به برگزاری همایش صهیونیستی در اربیل واکنش نشان داد

به گزارش سراج24، دولت عراق، ظهر امروز (شنبه)، در بیانیه‌ای به برگزاری همایش صهیونیستی در اربیل واکنش نشان داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری شبکه «السومریه نیوز»، دولت عراق نشست‌ غیرقانونی را که توسط برخی از شخصیت‌های عشایری مقیم در اربیل آن برگزار شد، قاطعانه رد کرده است.

مطابق با این گزارش در بیانیه مذکور آمده است که دولت ابتدا تأکید می‌کند که چنین نشست‌هایی به نمایندگی از طرف مردم شهرهای این کشور برگزار نمی‌شوند بلکه تنها موضع افرادی را که در آن‌ها مشارکت کرده‌اند، اعلام می‌کند.

بغداد همچنین تأکید کرد که این همایش‌ها تلاشی برای بر هم ریختن وضعیت عمومی و احیای لحن نفرت‌انگیز فرقه‌گرایی است آن هم در شرایطی که عراق در حال آماده شدن برای ورود به انتخابات زودهنگام و منصفانه است.

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین تأکید شده است که مفهوم عادی‌سازی روابط از نظر قانونی، حقوقی و حاکمیتی در کشور عراق مردود است.

دولت عراق در ادامه آشکارا بر موضع تاریخی و ثابت ملت این  کشور در حمایت از آرمان عادلانه فلسطین و دفاع از حقوق مردم این کشور به‌ویژه در برخورداری از کشوری مستقل به پایتختی قدس شریف و رد شهرک‌سازی، تعرض و اشغالگری‌های تل‌آویو علیه ملت فلسطین تأکید کرد.

منابع عراقی، امروز (شنبه)، گزارش دادند که بیش از ۳۰۰ نفر در یک نشست که در شهر اربیل برگراز شده است، خواهان عاد‌ی‌سازی روابط عراق با رژیم صهیونیستی شده‌اند.

طبق گزارش پایگاه خبری شبکه «ان آر تی»، «وسام الحردان»‌ رئیس گروه «صحوه العراق»‌ در نشست مذکور از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی حمایت کرده است.

تنها چند ساعت پس از بزگراری این نشست، گروه صحوه العراق تأیید اظهارات وسام الحردان یا اعلام پیوستن به آن را رد کرده است.

«احمد ابو ریشه» رئیس کنگره صحوه العراق در بیانیه‌ای، امروز (شنبه)، ضمن اشاره به افرادی که تحت عنوان نام این گروه در نشست مذکور صحبت کرده‌اند، تأکید کرد: ما از اینجا و بر اساس تعهدات اخلاقی و مسئولیت‌مان اعلام می‌کنیم این افراد نماینده کسی نیستند و به آن‌ها اجازه سوءاستفاده از عنوان عشایری یا منطقه‌ای برای صحبت درباره موضعی که آن‌ها خیلی با آن ورود به آن فاصله دارند، داده نمی‌شود».

«سید عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در بیانیه‌ای به برگزاری چنین نشستی در عراق واکنش نشان داد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در بیانیه مذکور اعلام کرد: «ما اجلاس‌ها، تجمع‌ها و فراخوانی‌ها برای عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی در عراق را رد و آن را محکوم می‌کنیم».

سید عمار الحکیم ادامه داد: «آرمان فلسطین مسئله نخست عرب‌ها و مسلمانان است از‌این‌رو بار دیگر حمایت کامل خود را از ملت فلسطین،‌ آرمان عادلانه و مبارزه آن‌ها برای پس گرفتن حق غصب‌شده‌شان اعلام می‌کنیم».

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین در پایان بیانیه یادشده  تأکید کرد که آرمان فلسطین با گذر زمان از بین نخواهد رفت.

مطابق با گزارش منتشر شده در منابع صهیونیستی، تل‌آویو فورا از این فرصت استفاده کرده و حمایت خود را از برگزاری چنین نشستی در کشور عراق اعلام کرده است.

بنا بر گزارش کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، «یائیر لاپید»‌ وزیر امور خارجه این رژیم در این خصوص گفته است: «از ان روزی که این کابینه قدرت را به دست گرفته، هدف ما توسعه دامنه توافق ابراهیم (عادی‌سازی روابط) بوده است».

اخبار مرتبط

حماس از موضع دولت عراق در مخالفت با سازش و حمایت از آرمان فلسطین قدردانی کرد

نخست وزیر عراق دستور افزایش دوبرابری زائران ایرانی اربعین را صادر کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha