درخواست تل‌آویو از 4 کشور برای میانجیگری در تبادل اسرا

 درخواست تل‌آویو از 4 کشور برای میانجیگری در تبادل اسرا

به گزارش سراج24، جنبش مقاومت اسلامی «حماس» اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از چهار کشور ترکیه، آلمان، قطر و مصر خواسته است که در سند تبادل اسرا میانجیگری کنند.

«صالح العاروری» نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای «الاقصی»، تصریح کرد: رژیم اشغالگر از مصر، ترکیه، قطر و آلمان خواسته است تا در سند تبادل اسرا ورود کنند. ما به اشغالگران هیچ چیزی را بدون بها نخواهیم داد».

وی در خصوص پیشرفت‌هایی که گفته می‌شود در سند تبادل اسرا حاصل شده، بدون اشاره به اسم کشورهایی که حماس، نقشه راه پیشنهادی خود را در این خصوص ارائه کرده گفت: «هیچ چیز اساسی در معامله مبادله وجود ندارد، ما فقط یک نقشه راه را به میانجیگرها تحویل دادیم».

چهارشنبه پیش بود که «زاهر جابرین» عضو دفتر سیاسی حماس و مسئول پرونده اسرا، اعلام کرد که حماس هیچ پاسخ مثبتی در خصوص نقشه راه ارائه شده برای تبادل اسرا از سوی مقامات اسرائیلی دریافت نکرده است.

وی بار دیگر گفت: «جنبش حماس یک چارچوب و چشم انداز، برای این سند به میانجیگران ارائه کرده بود، اما پاسخ مثبتی دریافت نکرد.میانجیگران از شرایط آگاه هستند. ما آمادگی خود را برای پایان‌دادن هرچه سریعتر این توافق اعلام کردیم، زیرا این، یک پرونده بشردوستانه مربوط به آزادی اسرای ما است‌. اما باید تضمین شود که مبادلات مانند تبادل‌های پیشین صورت می‌گیرد».

وی با تکذیب ادعای رسانه‌های اسرائیلی در خصوص نزدیک شدن به زمان تکمیل سند تبادل اسرا گفت: « اشغالگر اسرائیلی در حال گمراه کردن افکار عمومی اسرائیلی‌ها با هدف بازگرداندن سربازان خود بدون پرداخت هیچ بهایی است، اما این امر غیرممکن است».  

اما «موسی ابومرزوق» نائب رئیس جنبش حماس در خارج نیز روز گذشته، خبر داد که رژیم صهیونیستی پس از چندین بار تعلل، تصمیم گرفته است که در پرونده تبادل اسرا دست به کار شود.

ابومرزوق با بیان اینکه «در این پرونده، تحول اساسی رخ داده است»، به روزنامه «العربی الجدید» گفت که اگر رژیم صهیونیستی مطالبات حماس را بپذیرد، پرونده تبادل اسرا طی چند هفته آماده خواهد بود.

وی تأکید کرد که صهیونیستها ضمن تعلل در تبادل اسرا، بر روی زمان نیز مانور می‌دهند و مسئله اسرا باید از مسئله بازسازی نوار غزه جدا شود.

بر اساس آمار هیأت امور اسرا و آزادگان فلسطینی، ۴۸۵۰ فلسطینی از جمله ۲۲۵ کودک و ۴۱ زن  در اسارت رژیم صهیونیستی به سر می‌برند که ۵۴۰ نفر از آن‌ها تحت بازداشت اداری هستند. از سوی دیگر، جنبش حماس از زمان جنگ تابستان ۲۰۱۴، چهار اسرائیلی را در اسارت خود گرفته است که دو نفر از آن‌ها نظامی هستند که در این جنگ مشارکت داشتند و دو نفر دیگر نیز به صورت غیرقانونی وارد غزه شده بودند.

رژیم صهیونیستی پس از جنگ اخیر علیه نوار غزه، که به نبرد «سیف القدس» (شمشیر قدس) و جنگ ۱۲ روزه معروف شد، در مقابل پایداری و حملات مقاومت مجبور به توقف حملات علیه نوار غزه شد و پس از آن بود که از طریق میانجیگر مصری، مذاکرات دو طرف آغاز شد. در جریان این مذاکرات تل آویو تلاش کرد تا موضوع تبادل اسرا را با روند بازسازی غزه مرتبط کند، امری که مقاومت زیر بار آن نرفت و تاکید کرد که روند تبادل اسرا روندی مستقل بوده و باید به خواسته‌های گروه‌های مقاومت غزه پاسخ داده شود.

اخبار مرتبط

وزارت خارجه ترکیه: اولین دیدار نمایندگان ترکیه و ارمنستان ۱۴ ژانویه انجام می‌شود

ترکیه استان سلیمانیه عراق را بمباران کرد

ایران طرفدار صلح در منطقه است/ تداوم رویکرد تنش صفر با همسایگان

0 نظر

ارسال نظر

capcha