آمادگی ایران برای همکاری بیشتر با نیکاراگوئه

آمادگی ایران برای همکاری بیشتر با نیکاراگوئه

به گزارش سراج24؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای روز پنجشنبه اول مهر ماه خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، با «دنیس مونکادا» وزیر خارجه نیکاراگوئه ملاقات و در خصوص روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه نیکاراگوئه در ابتدای ملاقات سلام گرم رئیس جمهور کشورش برای آقای رئیسی را ابلاغ کرد و ضمن اشاره به  اینکه گفتگوی تلفنی دو رئیس جمهور بسیار مثبت و سازنده بوده است، از حمایت های به عمل آمده از سوی جمهوری اسلامی ایران تشکر کرده و آمادگی نیکاراگوئه را برای همکاری های گسترده در زمینه های مختلف اعلام کرد. 

وزیر خارجه نیکاراگوئه همچنین خواستار برگزاری هر چه زودتر کمیسیون مشترک دو کشور شد. 

وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به تاریخ مبارزاتی دو کشور و اینکه دو ملت، پیروزی انقلاب خود را در فاصله کم و نزدیک به هم تجربه کرده اند، از این واقعیت به عنوان عامل نزدیکی بیشتری دو ملت یاد کرد.

امیرعبداللهیان تحریم های آمریکا علیه نیکاراگوئه به ویژه تحریم های اخیر کنگره و همچنین دخالت های خارجی در امور داخلی نیکاراگوئه را محکوم و آمادگی خود را برای همکاری بیشتر به منظور مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا اعلام کرد. 

وزیر خارجه در خصوص روابط دوجانبه نیز با اشاره به سطح خوب  و رو به پیشرفت روابط سیاسی ابراز امیدواری کرد روابط اقتصادی نیز به سطح روابط سیاسی ارتقاء یابد.

وی در همین رابطه از برگزاری کمیته مشترک و کمیسیون مشترک اقتصادی استقبال کرد.

امیرعبداللهیان همچنین بر ضرورت  گسترش تجارت دو کشور از جمله در حوزه صادرات اوره، گاز، کالاهای پتروشیمی و دارو به نیکاراگوئه تاکید کرد.

لازم به ذکر است دو طرف در خصوص آخرین وضعیت تحولات منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که دوشنبه شب ۲۹ شهریور ماه در رأس هیأتی برای شرکت در نشست مجمع عمومی وارد نیویورک شد در مدت حضورش با مقامات و وزرای خارجه برخی از کشورها دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. وی در این مدت با وزرای خارجه لوکزامبورگ، فنلاند، کرواسی، هند، سوریه، ونزوئلا، انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایرلند، بلاروس، دانمارک، ایتالیا، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، صربستان و ... و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و به رایزنی پرداخت.

اخبار مرتبط

با عربستان به توافقات مشخصی رسیده‌ایم/ به رژیم صهیونیستی اجازه فعالیت در قفقاز را نمی‌دهیم

دیدار امیر عبداللهیان با سید حسن نصرالله در بیروت

مذاکرات عربستان و ایران روند خوبی را پشت سرگذاشته است

0 نظر

ارسال نظر

capcha