زندگینامه داستانی آیت‌الله بروجردی منتشر شد

زندگینامه داستانی آیت‌الله بروجردی منتشر شد

به گزارش سراج24؛ سیدحسین بروجردی از تأثیرگذارترین روحانیون معاصر شیعی است که دامنه فعالیت‌های علمی و سیاسی و اجتماعی او محدود به مرز‌های ایران نماند. در دوران آیت الله بروجردی حوزه علمیه قم گسترش و تعداد طلاب افزایش زیادی یافت. با حمایت‌های ایشان آثار حدیثی و فقهی متعددی احیاء و منتشر شد.

مجموعه بزرگ جامع احادیث‌الشیعه تحت‌نظر وی تدوین شد. بروجردی به تقریب مذاهب اسلامی اهمیت می‌داد و در این راستا نماینده‌ای برای عضویت در دارالتقریب به مصر فرستاد. فتوای معروف محمود شلتوت برای به رسمیت شناخته شدن فقه شیعه نزد اهل سنت نتیجه فعالیت‌های آیت‌الله بروجردی بود. اعزام مبلغ به مناطق مختلف ایران و خارج کشور، ایجاد مراکز بزرگ علمی و مذهبی، ساخت مساجد و مدارس در ایران و کشور‌های مختلف، درخواست برای گنجاندن درس تعلیمات دینی در دوره ابتدایی مدارس ایران و... از مهم‌ترین اقدامات دینی، سیاسی و اجتماعی اوست.

در این کتاب آزاده جهان‌احمدی در یک روایت خطی در زمان و با نگاه دانای کل از ولادت او در خانه پدری کتاب را آغاز می‌کند و با نثری داستانی و در عین حال مستند، قدم به قدم خواننده را همراه با سیدحسین به مراحل مختلف تحصیلی و خانوادگی‌اش می‌برد.

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم؛ «خدیجه خانم خیلی اهل محبت و همراهی با سید جوان بود با اینکه در شهر غریب بودند و کسی را نمی‌شناخت، اما سعی می‌کرد اظهار دلتنگی نکند تا همسرش با فراغت بیشتری به درس و بحثش برسد حتی آن مدتی که سید‌حسین شب‌ها مخفیانه به کلاس درس اسفار جهانگیرخان قشقایی می‌رفت خدیجه خانم نمی‌خوابید؛ یکسره ذکر می‌گفت تا همسرش از کلاس درس برگردد. فلسفه خواندن در حوزه صورت خوشایندی نداشت و مواضع تندی نسبت به اهل فلسفه وجود داشت برای همین سیدحسین و چند نفر دیگر مخفیانه به حجره جهانگیرخان می‌رفتند و شرح اسفار را نزدش می‌خوانند و مباحثه می‌کردند. برای خدیجه جوان هم مبادا در پی این مخفی کاری‌ها اتفاق بدی برای همسر عزیزش رخ دهد نگرانی و حمایت‌های خدیجه چیزی نبود تا از چشمان نافذ و قلب پاک سید‌حسین مخفی بماند. او عمیقا قدردان همسر بود.»

کتاب زندگی سیدحسین طباطبایی بروجردی در ۸۰ صفحه و شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و با قیمت ۲۰ هزار تومان به همت انتشارات روایت فتح منتشر شده است.

پیش از این کتاب زندگی‌نامه سیدعلی‌آقا قاضی طباطبایی از آزاده جهان‌احمدی در انتشارات روایت فتح منتشر شده بود.

اخبار مرتبط

آیت‌الله بروجردی چرا از نمازخواندن بر جنازه رضاشاه پرهیز داشت؟

انتشار کتاب عکسی از انتخابات ۸۸ تا حماسه مردمی در «روایت ۹ دی»

«یادگاران27؛ شهید ابوترابی»؛ به زودی وارد بازار می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha