تحلیل گر جهان عرب:

رسیدن سوخت ایران به لبنان پیروزی محور مقاومت و شکست تحریم‌های آمریکاست

رسیدن سوخت ایران به لبنان پیروزی محور مقاومت و شکست تحریم‌های آمریکاست

به گزارش سراج24؛ «عبدالباری عطوان» از تحلیلگران جهان عرب در مطلبی در روزنامه الکترونیکی رای الیوم با اشاره به رسیدن محموله سوختی ایران به لبنان نوشت: چگونه تحریم آمریکا بدون شلیک یک گلوله درهم شکست؟ گزینه‌های واشنگتن و متحدانش پس از این شکست خفت بار چه خواهد بود؟

وی می‌نویسد: ما هم مانند میلیون‌ها نفر دیگر شاهد بودیم که تانکرهای حامل مازوت ایران، از مرز سوریه به داخل منطقه «بقاع» لبنان وارد شد تا محموله خود را تخلیه کند و این محموله به طور رایگان میان بیمارستان‌ها، خانه سالمندان و دار الایتام توزیع شود و مازاد آنهم به بیمارستان‌های خصوصی و نانوایی ها با قیمت‌های پایین تر از قیمت تمام شده فروخته می‌شود.

عطوان می‌افزاید: باوجود اینکه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان از مردم خواست که از جشن و گردهمایی به منظور عدم تنگنای طرف دیگر و تحریک آن، پرهیز کنند؛ اما مردم در دو طرف جاده با شادی زاید الوصفی حضور یافتند و برخی از آنها به سمت کاروان حامل سوخت گل پرتاب کردند تا این پیروزی بزرگ معنوی و سیاسی را جشن بگیرند.

این تحلیلگر اعلام کرد: این شادی بجاست و فقط آنانی درک می‌کنند که بیش از شش ماه به سبب از کارافتادن ژنراتورهای برق دولتی و خصوصی به سبب نبود مازورت، در تاریکی مطلق به سر بردند یا کسانی که گرسنگی کشیده و نانی برای کودکان خود به علت از کارافتادن نانوایی ها نداشتند یا دارویی برای کودکان خود نیافتند و یا ساعات طولانی در صف‌های طویل مقابل پمپ بنزین‌ها برای زدن چند لیتر بنزین به خودرو خود، منتظر ماندند.

وی نوشت: بسیاری از متحدان و حامیان آمریکا در رسیدن نفتکش‌هایی که حامل سوخت به بندر« بانیاس» سوریه بودند، با دیده تردید نگریستند و به هدف قرار دادن آن از سوی آمریکا و متحدش اسرائیل در پهنه دریا یا در بندر سوری میزبان آن یا حتی هدف قرار دادن تانکرهایی که سوخت را به بقاع لبنان می‌رسانند، دلبسته بودند؛ اما امید آنها ناامید شد و همه این دلخوشی آنها بر باد رفت.

عطوان ادامه داد: با رسیدن نفت ایران به لبنان سه تحریم به طور همزمان درهم شکست هم تحریم نفتی ایران، هم تحریم بنادر سوریه و هم تحریم ملت لبنان. قانون شوم «سزار» آمریکا نفس های آخرش را می‌کشد.

وی نوشت: حزب الله از تحریم آمریکایی علیه لبنان که با هدف تضعیفش، خلع سلاحش و تحریک لبنانی ها یا بیشتر آنها علیه آن و  ایجاد جنگ داخلی برای فرسوده کردن آن اعمال شده بود با نهایت سربلندی و برنده بیرون آمد. همچنین ایران و نیز سوریه که در گشودن بنادرش برای کاهش رنج ملت برادر لبنان تردید نکرد و این با وجود آن است که به سبب بحرانی که در آن به علت تحریم به سر می‌برند، اولی تر بودند.

این تحلیلگر گزارش داد: این تاکیدی بر دو موضوع است؛ نخست، وجود رهبری مقاومت که می‌تواند تصمیم به چالش بگیرد. این در سید حسن نصرالله نمایان شد که توان و روحیه و توانایی جنگی بالا دارد و همه تبعات آنرا می‌پذیرد و در کنار آن توان اداره اقدامات لجستیکی مربوط به آن اعم از فراهم کردن حمل و نقل،  انبار و توزیع این سوخت را داراست.

دوم، برداشت نادرست دولت آمریکا درباره اوضاع و توانایی ها طرف دیگر، میزان رنج ملت لبنان، واکنش‌های خشم آلود، اتخاذ تصمیمات اشتباه و دیرهنگام برای کاستن از این درد و رنج بود. همچنین خط بطلانی کشید برای همه ادعاهای دروغینی که دولت آمریکا همواره دم از آن می‌زد مبنی بر اینکه تحریم ها ملت ها را آزار نمی‌دهد بلکه نظام های حاکم را هدف قرار داده است که دروغ بودن آن آشکار شد.

اخبار مرتبط

عطوان: قدرت آمریکا رو به افول است

فروپاشی رژیم صهیونیستی نزدیک است

0 نظر

ارسال نظر

capcha