باقری لنکرانی:

در حوزه سلامت کمبود امکانات داریم/ صدای مطالبه گران شنیده نمی‌شود

در حوزه سلامت کمبود امکانات داریم/ صدای مطالبه گران شنیده نمی‌شود

به گزارش سراج24؛ کامران باقری لنکرانی ظهر امروز ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰ در جمع مجمع ملی مطالبه گران حوزه بهداشت و سلامت گفت: مبانی اندیشه سیاسی از نظر امام (ره) و مقام معظم رهبری این است که مردم سالاری باید واقع بینانه باشد و یکی از وظایف افزایش چشم عدالت خواهی است رهبر انقلاب همیشه تاکید دارند با حضور مردم همه چیز ممکن می شود و یکی از صحبت های رهبر انقلاب در مهر ماه سال۸۸ در موضوع موافقت ایشان برای مطالبه گری بود ایشان تاکید دارند که نباید مطالبه گر فقط سئوال بپرسد و برود.

وی در خصوص سیاست کلی سلامت بیان کرد: یکی از وظایف حاکمیت آگاه سازی مردم است باید افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری داشته باشیم. طبیعتا وقتی می خواهید مطالبه گری کنید باید شناخت در سطح جامعه هم ایجاد شود. کسانی داوطلب مطالبه گری می‌شوند که وقت-انگیزه-زمان حضور دارند.

لنکرانی در خصوص هزینه های مطالبه گری افزود: اصولا کسانی که مطالبه می‌کنند یک سری هزینه هایی هم می دهند. همین امر موجب می شود مطالبه گر دیگر برای احقاق حق مطالبه گری نکند پس باید حمایت از مطالبه گر داشته باشیم و یکی از افات در مطالبه گری ،نزدیک بینی مسائل غیر فوری است که مطالبه گر باید خیلی حواسش باشد.

وزیر بهداشت دولت نهم ادامه داد: بسیاری از بیماری های که با آنها بسیار سر و کار داریم ریشه اجتماعی دارد مانند بیماری های: قند-چاقی-افسردگی-عروقی و... که اگر به ریشه اجتماعی نگاه نکنیم مشکل ساز می‌شود. ما بیمار هایی داریم که به بیماری های مختلف مبتلا هستند بعد از درمان و ترخیص پیگیر می‌شویم و متوجه می‌شویم منزل آنها نه وسایل گرمایشی دارد و نه وسایل سرمایشی. پس بنده معتقدم دید اجتماعی باید تقویت بشود و ما خیلی مواقع حتی در حوزه سلامت مسئله کمبود امکانات و بودجه داریم که این موضوع گریبان گیر مسئولین است و یکی در گیر از آفات ارزیابی است که آیا ما تا به حال کار های در حوزه سلامت کرده ایم موثر بوده است یا خیر؟!

لنکرانی افرود: خیلی مواقع مطالبه گر ها سمت مسئولین نمی روند و بعضی مواقع شاهد این هستیم که مسئولین وقت برای مطالبه گر ها نمی گذارند. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره داشتند که بی تفاوت در برابر شکاف های عمیق نداشته باشیم و یکی از وظایف مطالبه گری در حوزه سلامت وظایف نظارتی است که بسیار مهم است که نشان بدیم سلامت کالای عمومی است و متاسفانه انگیزه در ارائه خدمات در همه جا وجود ندارد.

وی گفت: ما ۲ نکته در مطالبه گری سلامت داریم: ۱- در هر جای امکان پذیر خرید خدمت کنیم.۲- بخش های نظارتی و بخش فراهم خدمت را جدا کنیم و ما باید خدمات اورژانسی را بیشتر فراهم کنیم.

باقری لنکرانی در خصوص واکسیناسیون ایام کرونایی بیان کرد: در خصوص واکسن میشود گفت که واکسن ها با اختلاف نه چندان زیادی از ابتلا جلوگیری و بستری هامیکنند و هم نرخ مرگ را کاهش میدهند ولی این دلیل نمیشود که حتی دو دوز واکسن هم تزریق بشود و رعایت نکرد باید رعایت باشد باید پیشگیری باشد و به عنوان سیاست گذاری کلان کشور شواهد علمی قطعی است که ما در واکسن عقب ماندگی داشتیم و این ویروس کرونا از اول ۸۰٪ تغییر و پیشرفت کرده است.

اخبار مرتبط

وزرای بهداشت در چهار دهه انقلاب اسلامی+اینفوگرافی

پوشش بیمه پایه، هیچ محافظتی در برابر هزینه‌های سلامت مردم ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha