عضو کمیسیون بهداشت و‌درمان مجلس مطرح کرد؛

انتقاد از تبعیض منافع در حوزه سلامت/به دنبال قطع رابطه ی مالی بین پزشک و بیمار هستیم

انتقاد از تبعیض منافع در حوزه سلامت/به دنبال قطع رابطه ی مالی بین پزشک و بیمار هستیم

به گزارش سراج24؛ فاطمه محمد بیگی عضو کمیسیون بهداشت و‌ درمان مجلس در نشست مجمع ملی مطالبه گران بهداشت و‌ درمان که صبح امروز ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰ برگزار شد اظهار کرد: تبعیض و ناعدالتی در بخش سلامت بیشتر از هر حوزه ای نمود پیدا می کند. مصادیق تعارض منافع در حوزه سلامت آزار دهنده است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی افرود: تعارض منافع در رشته های مختلف وجود دارد که یکی از آنها در حوزه سلامت است. اگر بخواهیم با آنها مقابله کنیم باید به ریشه ها بپردازیم. تعارض گروهی شخص با منفعت عموم جامعه از مدل های تعارض منافع است.

محمد بیگی در ادامه به تعارض منافع در شرکت ها اشاره کرد و‌ گفت: بستر وقوع جرم‌ تعارض منافع ایجاد می‌کند، رانت اطلاعاتی در برخی شرکت های دارویی و یا عرضه ی دارو در بازار سیاه باعث این وقوع می شود‌ که شفافیت در معاونت ها و شرکت های خدمات درمانی از این موضوع جلوگیری می ‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و‌ درمان مجلس با اشاره به حوزه زیر ساخت ها و‌ عمرانی وزارت بهداشت در تعارض منافع گفت: حضور افرادی که در هیئت مدیره ها حضور دارند به این دلیل که خودشان بودجه تصویب می‌کنند، تقسیم می‌کنند و ارزیابی دارند باعث شده پروژه های عمرانی با هزینه های بالا به کندی پیش برود و یا نیمه کاره رها شود.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه سلامت وجود دارد سیستمی بودن آن است که خواه یا ناخواه این دستگاه دچار مشکل می شود، بهترین راه برای رفع آن شناسایی درگاه های تعارض منافع در حوزه سلامت جداسازی سیاست گذار، مجری، ناظر است.

محمد بیگی با تمجید از کادر درمان، بیش از ۹۵٪ جامعه پزشکی را دلسوز خواند و اظهار کرد: آن درصد از افرادی که در حوزه سلامت هستند با دچار شدن به رانت و فساد، زحمات و شکوه ایثار نیروهای خدوم بخش سلامت را تضعیف کردند که کرونا هم در مسیر بی تاثیر نبود.

وی در ادامه افزود: در جلسه ای که با دکتر عین اللهی وزیر بهداشت داشتیم مقرر شد با ایجاد قوانینی در بحث بکارگیری مسئولان، در دولت سیزدهم شاهد کاهش تعارض منافع باشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در مجلس، کمیسیون رای به تشکیل کمیته سلامت الکترونیک داد که هم اکنون به دنبال جمع اطلاعات هستیم تا بتوانیم در حوزه سلامت الکترونیک اتفاقات‌ویژه ای را شاهد باشیم. پزشک از سوابق بیمار مطلع شود. حذف کاغذ صورت گیرد و تاثیر خوبی بر بحث نظام پایه ای خانواده دارد.

وی تصریح کرد: منافع عمومی مردم در اولویت است، اگر بتوانیم رابطه ی مالی بین پزشک و‌ بیمار را قطع کنیم یعنی دقیقا همان کاری که در کشورهای پیشرفته انجام شده، در این صورت یکی از قدم های نظام‌ ارجاع را برداشته ایم. اگر بتوانیم رابطه ی بیمه ها را تقویت کنیم، در واقع پزشک بدون دریافت هزینه از مردم هزینه هایش تامین شود و‌ همچنین هزینه های دیگر از جمله دندان پزشکی تحت مجموعه بیمه قرار گیرد تعارض منافع به حداقل می رسد.

فاطمه محمد بیگی با اشاره به اینکه تعارض منافع به عوامل مختلفی ارتباط دارد گفت: رضایت عمومی زمانی محقق می شود که فرایند خدمات بهداشتی، سلامت محور و‌ حتی خدمات فوت و تدفین را به صورت تعریف شده در بیاوریم که این امر موجب ارتقاء مدیریت نظام سلامت نیز خواهد شد.

اخبار مرتبط

نا گفته هایی از علت کمبودهای دارویی

ایران توانایی تولید واکسن برای هرگونه ویروس را دارد

توصیه جدید ستاد کرونا درباره استفاده از ماسک

0 نظر

ارسال نظر

capcha