میران زاده مطرح کرد؛

مطالبه گری شوراها نسبت به شهرداری ها/ نظام نظارت داخلی مدیریت شهری تقویت شود

مطالبه گری شوراها نسبت به شهرداری ها/ نظام نظارت داخلی مدیریت شهری تقویت شود

به گزارش سراج24؛ میران زاده معاون فنی دادستانی دیوان محاسبات کل کشور در نشست ملی مطالبه گران مدیریت شهری اظهار کرد: مدت زمان زیادی صرف شد تا دیوان محاسبات کشور حق خود را مبنی بر داشتن صلاحیت به رسیدگی به اعمال مالی و فعالیت شهرداری ها تثبیت کند. دیوان عدالت اداری سال گذشته بدون توجه به منابع اعتباری، نسبت به شکایت ها به صلاحیت تمام قد دیوان محاسبات رای صادر کرد.

وی افزود: فرض قانون اساسی و مقننین بر این بود که با تاسیس شوراها و سپردن تکلیف و‌ سرنوشت شهر و دادن برخی اختیارات به دست مدیران منتخب شوراها و همچنین با درنظر گرفتن بُعد نظارتی بر عملکرد شهرداری ها بتوانند حکم رانی مطلوبی را در حوزه مدیریت شهری ایجاد کنند چه بسا که مسئولی که مدیریت شهر را بر عهده می‌گیرد با پاسخگوی شوراها باشد.

میران زاده تصریح کرد: اگر در تحول تاریخی استقلال شوراها نگاهی بیاندازیم با همدستی شوراها و شهرداری ها مواجه می‌شویم که در پی آن بُعد نظارتی از بین رفته و حقوق مردم نیز دچار تضعیف شده است.

معاون فنی دادستانی دیوان محاسبات کل کشور در ادامه این نشست گفت: مطالبه گری برای مقابله با فساد امر شایسته ای ست اما رسیدگی به فساد باز تولید فساد می‌کند، چرا که پس از ایجاد رانت، فساد و افتادن در سیکل بررسی آن، افراد متخلف از فردای آن روز به دنبال رانت جهت جلوگیری از محکومیت آنان می‌شود که خود این موضوع موجب ایجاد فساد است.

وی در پایان افزود: اگر می‌خواهیم در مدیریت شهری مسئله فساد از ریشه خشک‌ شود موارد را به صورت علنی اعلام‌ کنیم تا عبرتی برای دیگران‌شود و اقداماتی از قبیل: ۱- نظام کنترل ها و نظام نظارت داخلی مدیریت شهری تقویت و به تکامل برسد. ۲- اصرار و‌ پیگیری مصرانه بر اجرای سامانه های الکترونیکی خدمات در مدیریت شهری تا ارباب رجوع در مقابل سرویس دهنده قرار نگیرد.۳- در آمایش جذب افراد در مدیریت شهری فیلترینگ قوی تری اجرا و نیاز سنجی ها به درستی رعایت شود.۴- در برخورد با مصادیق فساد بدون تعلل برخودهای لازم صورت گیرد و اطلاع رسانی شود.۵- از طریق مکتوبات بدون آوردن نام اعلام فساد صورت گیرد.۶- شوراها نسبت به شهرداری ها مطالبه گر باشند.

 

اخبار مرتبط

کماکان در بروکراتیک سیاه دوره پهلوی حرکت می کنیم/راه اصلاح توجه به مطالبات رهبری است

شفافیت بهترین راه مبارزه با فساد است/ در شهردار آینده مردم را در مدیریت شهری سهیم کند

منتظر لایحه جامع مدیریت از سوی دولت هستیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha