آیین رونمایی از کتاب «سبک زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا» برگزار شد

 آیین رونمایی از کتاب «سبک زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا» برگزار شد

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، آیین رونمایی از کتاب «مردم ایران: سبک زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا» با حضور مهدی ابراهیمی، نویسنده کتاب، حجت الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، فاطمه سلیمی، عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی و کمیسیون فرهنگی شهر مشهد، یوسف اسماعیل‌زاده، معاون فرهنگی هنری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری و خانواده شهیدان سیدرضا هاشمی خلیل‌آباد، جمشید خسروی، حسن و علیرضا رمارم و حمید ابراهیمی برگزار شد.

در ابتدا عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد با بیان اینکه گفتن از شهدا بسیار سخت است، گفت: باید در مقام پدر و مادر باشید که بدانید داغ از دست دادن فرزند هیچ‌گاه کم‌رنگ نمی‌شود، والدین شهدا چه اعتقاد راسخ و قوی داشته‌اند که توانسته‌اند از عزیزترین میوه زندگی خود بگذرند. 

فاطمه سلیمی افزود: باید این مسئله را در نظر داشته باشیم در هر جایگاه و مقامی که باشیم در محضر خانواده‌های شهدا حرفی برای گفتن نداریم و به طور قطع بدانید شهیدان و خانواده‌های آن‌ها سهم عظیمی از برکات اقدامات صالحه ما خواهند داشت.

در ادامه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه امروزه ما از سفره با کرامات شهدا ارزاق می‌کنیم،گفت: کتاب‌هایی بسیاری در باب شهیدان و همسرانشان نگاشته شده است اما کمتر کتابی به والدین شهدا و شیوه زندگی آن‌ها پرداخته است، والدین سرچشمه تربیت نسل عاشورایی این سرزمین هستند و نقش اصلی تأثیرگذاری در زندگی شهدا را بعد از همسران آن‌ها ایفا می‌کنند چرا که در واقع پدر و مادر شهیدان هستند که بستر تربیت اسلامی و مومنانه شهیدان را فراهم می‌سازند. 

حجت الاسلام علی‌اکبر سبزیان تصریح کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جبهه خاکریز اول و والدین و خانواده‌های شهیدان خاکریز دوم ما در جبهه‌های اسلامی هستند، در واقع این فرمایش به اهمیت بالای نقش والدین در جبهه‌های اسلامی به‌ویژه در دوران دفاع مقدس به عنوان سرچشمه‌های فیض، بصیرت و تحول‌سازی فرزندان اشاره دارد، کسانی که برای حفظ این مرز و بوم و برای حفاظت از ناموس و امنیت ایران از فرزندان، عزیزترین افراد زندگی خود گذشتند، همیشه به این نکته مهم توجه داشته باشید که والدین شهیدان با نثار فرزندان نیمی از جان و وجود خود را بخشیده‌اند. 

وی این مراسم را یک جلسه روحانی و معنوی دانست و گفت: کتاب «مردم ایران» به نقش والدین در جامعه و سبک زندگی مومنانه و اسلامی پرداخته است، امیدوارم این کتاب به دست مومنان خود برسد تا جامعه امروز و به ویژه نسل جوان ما بیشتر با سبک زندگی شهدا و خانواده‌های آن‌ها آشنا شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی افزود: همیشه این مسئله را به‌خاطر داشته باشیم که امنیت، رفاه، عزت و سربلندی امروز جامعه ایران را مدیون شهدا و پدر و مادران آن‌ها بوده، هستیم و خواهیم بود.

در پایان نویسنده کتاب «مردم ایران: سبک زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا» ضمن خیرمقدم و تسلیت ایام ماه صفر گفت: اگر چه کتاب‌هایی بسیاری هستند که به سبک زندگی شهدا، همسران و فرزندان آن‌ها پرداخته‌اند اما همیشه جای خالی نقش والدین آن‌ها در این مجموعه احساس می‌شد. 

مهدی ابراهیمی خانواده شهدا را نمونه‌ای از سبک زندگی اسلامی مردم ایران خواند و افزود: تصاویر و ویدیوهایی بسیاری در سازمان‌های فرهنگی از زندگی خانواده‌های شهدا به‌ویژه والدین آن‌ها وجود دارد که متأسفانه توجه چندانی به آن نشده است و این مسئله باعث انگیزه من برای نگارش کتاب «مردم ایران» شد، هدف من روایت بخش مهمی از زندگی شهدا است که مهجور واقع شده است، پرداختن به شیوه و سبک زندگی خانواده‌هایی که چنین فرزندان شجاع و مومنی را تربیت کرده‌اند.

وی با اشاره به بند آخر بیانیه گام دوم انقلاب در رابطه با سبک زندگی، گفت: حتی با نگاهی ساده به زندگی خانواده شهدا به نقش اصلی اهمیت دادن به مسئله حلال و حرام پی می‌بریم، اغلب شهدا در خانواده‌هایی پرورش یافته‌اند که با وجود سختی‌ها و کمبودها به اصل روزی حلال اعتقاد راسخ داشته‌اند.

نویسنده کتاب «مردم ایران: سبک زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا» با بیان اینکه شهادت اصالت دارد و اتفاقی نیست، ادامه داد: امیدوارم این اثر آغازی برای توجه به اهمیت سبک و شیوه پرورش فرزندان در خانواده‌ها باشد و در آینده شاهد آثاری بیشتری در رابطه با والدین شهدا باشیم.

گفتنی است؛ در این مراسم خانواده‌های شهیدان سیدرضا هاشمی، جمشید خسروی، حسن رمارم و علیرضا رمام به بیان خاطراتی از زندگی و شخصیت شهیدان پرداختند، در پایان ضمن رونمایی از پوستر کتاب «مردم ایران»، از خانواده شهیدان و مهدی ابراهیمی، نویسنده کتاب با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

اخبار مرتبط

چهاردهمین سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود

خدمت به خانواده ایثارگران یک افتخار است

راه شهدا باید ادامه داشته باشد/گریه کنندگان برای امام حسین (ع) جایگاه خوبی دارند

0 نظر

ارسال نظر

capcha