پورابراهیمی:

تصمیمات غیرکارشناسی در دولت روحانی اقتصاد کشور را دچار مشکل کرد

تصمیمات غیرکارشناسی در دولت روحانی اقتصاد کشور را دچار مشکل کرد

به گزارش سراج24؛ محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در چهارمین دوره بصیرتی- تشکیلاتی شهید شهریاری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مسائل اقتصادی کشور گفت: آنچه در شرایط کنونی در فضای کشور برای ما حائز اهمیت است این است بدانیم شرایط اقتصادی کشور معلول چه عواملی است و چه عواملی موجب شده که اتفاقات کنونی در اقتصاد رقم بخورد و اینکه آیا این وضعیتی که وجود دارد وضعیت قابل قبولی است یا امکان برون‌رفت از شرایط کنونی برای اینکه به شرایط بهتری در اقتصاد برسیم امکان پذیر است یا خیر.

وی ادامه داد: عوامل موثر بر اقتصاد کشور به دو دسته تقسیم می شود یک سری عوامل ساختاری است و یکسری عوامل هم وجود دارد که تحت تاثیر تغییرات مدیریتی در قوه مجریه ایجاد می شود.

این نماینده مجلس درباره مباحث ساختاری در نظام اقتصادی کشور تاکید کرد: کشور ما در قبل از انقلاب به دلایل مختلف به یک سری از درآمدها اتکا داشته، مثل درآمدهای نفتی که این موضوع به دوران بعد از انقلاب هم تسری پیدا می کند و شاید اصلی ترین مسئله ای که ما در اثر تحریم ها با آن برخورد کردیم بحث وابستگی اقتصاد ما به درآمد نفتی است که این درآمد دو ویژگی دارد، یکی اینکه درآمد پایدار نیست و دوم اینکه می‌تواند تحت تاثیر رفتار بیرونی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: اتکا به این درآمدها شرایط ساختاری اقتصاد ایران را دچار چالش جدی کرده است و بحث جهانی قیمت نفت، تغییرات کالاهای وابسته به محصولات نفتی و یا هر یک از این مواردی که در حوزه اقتصاد نفت از آن نام می بریم مهمترین مولفه اثرگذار در ۲۰ سال اخیر در این حوزه بوده که این هم به تصمیم دشمنان در بحث تحریم های نفتی کشورمان کمک کرده است.

پورابراهیمی تاکید کرد: نکته بعدی که حائز اهمیت است موضوع جایگاه و نقش دولت در اقتصاد کشور است. ساختار اقتصاد ایران قبل از انقلاب اسلامی یک ساختار کاملاً دولتی بود و بعد از پیروزی انقلاب هم این نکته به شکلی با توجه به شرایطی که در دوران اوایل انقلاب وجود داشت، به ساختار حاکمیتی تبدیل شد، یعنی بخش عمده اقتصاد کشور،بنگاهها و مجموعه های دیگر یا دولتی صددرصد بودند یا بخشی از آن‌ها در حوزه تصمیمات حاکمیتی قرار می گرفتند.

وی گفت: علیرغم اقداماتی که در حوزه کاهش سهم دولت از اقتصاد و افزایش سهم بخش خصوصی از اقتصاد کشور شکل گرفت و در طول یک دهه گذشته هم بعد از ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، تمام فعالیت‌های معطوف به این شد که ما بتوانیم سهم دولت در اقتصاد کشور را کاهش دهیم. اما در اقتصاد ایران سیاست‌های اصل ۴۴ به شکلی متفاوت اجرا شد.

این نماینده مجلس در بخش دیگری با اشاره به برخی چالش هاکه میان دولت و مجلس در سال های گذشته وجود داشت، گفت: الان می توان تنها دوره تاریخ را نام ببریم که در یک شرایطی قرار گرفتیم که جریان تصمیمات در مجلس، دولت، حاکمیت و قوه قضاییه و همه یک جهت دارد و آن هم این است که یک اتفاق نظر در بین مجموعه های تصمیم‌گیر در نظام اجرایی کشور را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم کشور را با شرایط بهبود شاخص‌های اقتصادی مواجه و همراه کنیم مگر ساختارها در نظام اجرایی کشور را اصلاح کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: مصادیق زیادی از عوامل ساختاری در نظام اقتصادی کشور وجود دارد که نیازمند جذب جدی ارکان نظام برای ایجاد تحول در ساختار است.

پورابراهیمی یادآور شد: اگر بخش خصوصی فعال باشد بسیاری از مشکلات ما در حوزه صادرات، واردات، تجارت و خیلی از موضوعات مهم قابل حل است. روز گذشته هم نامه‌ای به آقای رئیس جمهور درباره اینکه ظرفیت بخش خصوصی را برای فروش نفت می توانیم فعال کنیم، نوشتم. در دولت آقای روحانی در دولت دوازدهم هرچه ما اصرار کردیم که  اجازه دهید ظرفیت بورس انرژی که در قانون آمده فعال کنیم، نتیجه نداد. اگر وزارت نفت از ساختار سنتی و دولتی جدا شود و در بورس انرژی وارد شود حتی با شرایط تحریم امکان فروش وجود دارد. شاید باور نکنید وزارت نفت که باید از این کار استقبال کند اما به جز یک مورد که آنهم عملیاتی نشد، هیچ اقدام دیگری انجام نشد.

این نماینده مجلس گفت: بخش دیگر عوامل غیر ساختاری است عواملی که به تصمیمات مدیریتی برمی گردد. در حوزه سیاست های ارزی ما با یکسری اقدامات مواجه هستیم که اگر پایه تصمیمات آن مبانی علمی نباشد به مشکلات جدی برمی خوریم.

وی افزود: از نظر من اگر بگویید بزرگ‌ترین چالش دولت یازدهم و دوازدهم در اقتصاد کشور چه بود که باعث شد وضعیت امروز ایجاد شود، باید بگویم در این دولت شاهد اتفاقاتی بودیم که اولین و مهمترین آن تصمیمات غیرکارشناسی بود و اگر از بنده سوال کنید به عنوان نماینده مجلس دلیل اصلی وضعیت اقتصادی نامناسب کشور از سال ۹۲ تا مرداد ۱۴۰۰  بجز وضعیت ساختاری چه بوده چه بوده باید بگویم یکی از مهمترین عوامل در تصمیمات غیرعلمی و غیر کارشناسی بوده است.

پورابراهیمی تاکید کرد: رفتار غیرعلمی مهمترین مولفه ای بود که باعث وضعیت اقتصادی کنونی شد.

وی به وضعیتی که برای کالاهای اساسی در کشور ایجاد شد اشاره کرد و گفت: ما سالی نزدیک۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رانتی بوده که در اقتصاد کشور بابت این وضعیت توزیع کردیم. اما چند درصد به دست مردم رسیده؟ می توانم به جرات گفت ۵۰ درصد از این منابع به رانت در اقتصاد کشور تبدیل شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اعتقاد بنده این است که ان شاءالله در دوره جدید با وجود مجلس یازدهم که مستقر است و دولتی که تازه کار خودش را شروع کرده، ان شاءالله با رویکرد مبتنی بر نگاه علمی و مبتنی بر باورهای دینی و اعتقادی و جهادی مسیر حرکتی را دنبال می کنیم که شرایط اقتصادی بهبود می یابد. 

وی افزود: انشاالله با این همدلی و وحدتی که وجود دارد و با اتکا به ظرفیت‌های درونی اقتصادی، علیرغم همه کارشکنی ها و تحریم ها اقتصاد کشور را جلو خواهیم برد. مطمئنا تحریم ها هم آن زمانی حل می شود که دشمن احساس کند ما بدون نگاه به مذاکرات داریم کشور مان را روی پای خودمان نگه می داریم.

این نماینده مجلس گفت: انشاءالله به فضل الهی و با تلاشی که در دوره جدید خواهد شد پیش‌بینی ما این است که مشکلات به تدریج برطرف خواهد شد. برنامه جامعی را هم در مجلس تنظیم کردیم و در کمیسیون اقتصادی داریم روی ابعاد آن کار می‌کنیم کمیسیون‌های دیگر هم کمک می کنند و امیدواریم با مسیری که طی می شود و با تعامل از هفته‌ها و ماه‌های آینده به تدریج جلوی التهابات گرفته شود و به یک ثبات حداقلی در کشور فراهم شود تا بتوانیم کارهای دیگر را جلو ببریم.

پورابراهیمی افزود: ما به توفیق الهی مطمئن هستیم. شرایط سختی که دشمن برای نابودی اقتصاد ما ایجاد کرده را می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های درونی خودمان و با همان نگاه معنوی که گفته شد از بین ببریم و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اقدامات سردار سلیمانی در منطقه هم گفت: وقتی در کنار محاسبات علمی، اتکا به خداوند متعال هم باشد و همه چیز بر اساس رویکردهای علمی باشد موفقیت هایی در پی خواهد داشت، در بحث اقتصادی هم با این نگاه می توان موفق شد و اقتصاد کشور را هم متحول کرد.

این نماینده مجلس گفت: امروز شرایط اقتصاد کشور شرایط خاصی است و به صراحت به شما عرض می کنم انقلاب اسلامی در شرایطی قرار دارد که می تواند مشکلات را از میان بردارد. و مسلما هیچ عذر و بهانه ای از مجلس و دولت و ارکان نظام برای عدم موفقیت در آینده را نمی توان پذیرفت. باید همه در این شرایط استثنایی و موقعیت تاریخی مسیر حرکت را برای بهبود شرایط اقتصاد کشور فراهم کنیم.

وی افزود: در این خصوص ما نیازمند یک وفاق برای اولویت‌بندی مسائل اجرایی و اقتصادی کشور هستیم. با توجه به ظرفیت اقتصادی کشور و علی‌رغم وجود تحریم‌ها و همه سختی هایی که در طول سال های اخیر به ما تحمیل شده می توانیم در مقابل جریانی که علیه ما بوده با استفاده از ظرفیت‌های درونی پیروز شویم.

اخبار مرتبط

حقوق کارکنان دولت برای سال جدید 20 درصد افزایش می‌یابد

تراز تجاری ایران مثبت است

پرداخت حقوق‌ کلان به مدیران با هیچ نگاهی همخوانی ندارد/ دولت پاسخگو باشد/ رئیس‌جمهور جلوی این پرداخت‌ها را بگیرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha