آیت‌الله رئیسی :

تعداد زوار ایرانی اربعین افزایش می‌یابد/ روابط ما با کشور عراق توسعه خواهد یافت

تعداد زوار ایرانی اربعین افزایش می‌یابد/ روابط ما با کشور عراق توسعه خواهد یافت

به گزارش سراج24؛، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در نشست خبری پس از دیدار و گفت‌وگو با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق طی سخنانی اظهار داشت: مناسبات بین ایران با کشور دوست و برادرمان، عراق مناسبات بسیار خوبی است و مناسبات در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مناسب است و می‌تواند توسعه بیشتر یابد. در نشست از صبح تا الآن آن‌چه بین ما مطرح شد، اراده دو کشور برای توسعه مناسبات هست و امروز ارتباط ما با عراق فقط ارتباط همسایگی نیست بلکه ارتباط در باورها، قلب‌ها و ارتباط عمیق دو کشور، دولت ملت و دو دولت با یکدیگر است و علی‌رغم خواست دشمنان می‌تواند در حوزه‌های مختلف توسعه یابد.

* استقبال رئیسی از الکاظمی در سالن اجلاس سران

وی افزود: توسعه این روابط بین دو کشور خلاصه نمی‌شود و نقش‌آفرینی دو کشور در منطقه، در جهان و ارتباطات بین‌المللی می‌تواند تأثیرگذار باشد.

رئیس‌جمهور گفت: آن‌چه در نشست‌های تخصصی بین وزرا مطرح شد و آن‌چه بین بنده و آقای نخست‌وزیر مطرح شد، همه در جهت توسعه مناسبات‌ و تصمیماتی گرفته شد که امیدواریم سریعاً اجرا شود.

رئیسی بیان کرد: آقای نخست‌وزیر خبر خوبی برای لغو روادید بین دو کشور دادند و اراده عراق و ایران برای توسعه کریدور ریلی و ارتباط شلمچه با بصره که با سرعت قرار است، با دستور ایشان و پیگیری وزرای مربوطه در ایران  و عراق دنبال خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: روابط مالی و پولی بین دو کشور هم از مسائلی بود که درباره‌ی آن صحبت شد و قرار شد با پیگیری دنبال شود.

رئیس‌جمهور در پایان با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین حسینی(ع)، تصریح کرد: در آستانه‌ی اربعین هستیم و وضعیت کرونایی نه فقط برای دو کشور وجود دارد، بلکه برای کل جهان است و حفظ جان زائران برای همه ما بسیار مهم است و این مسئله محدودیتی در کشور عراق ایجاد کرده و و آقای نخست‌وزیر برای اینکه عاشقان امام حسین(ع) بتوانند از این زمینه برای زیارت امام حسین(ع) استفاده کنند، وعده افزایش تعداد زوار را تا میزانی که امکان دارد را دادند.

رئیسی در پایان گفت: امیدوارم روابط بین ایران و عراق توسعه یابد و علیرغم خواست دشمنان، شاهد روابط خوبی بین باشیم.

نخست‌وزیر عراق پیش از ظهر امروز طی سفری یک‌روزه وارد تهران شد و در محل سالن اجلاس سران مورد استقبال رسمی رئیس‌جمهور کشورمان قرار گرفت.

اخبار مرتبط

تا یک سال آینده سوت قطار در اردبیل به صدا در خواهد آمد

به استان اردبیل باید به عنوان قطب کشاورزی توجه شود/ تحول در گردشگری و صنایع تبدیلی در اولویت قرار می‌گیرند

به‌ زودی ستاد احیای دریاچه ارومیه با شکل جدید فعال خواهد شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha