دو دهه بعد از 11 سپتامبر؛ هزینه‌ سرسام‌آور و تلفات سنگین جنگ‌افروزی‌ آمریکا

 دو دهه بعد از 11 سپتامبر؛ هزینه‌ سرسام‌آور و تلفات سنگین جنگ‌افروزی‌ آمریکا

به گزارش سراج24، در بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر و پس از خروج شتابزده آمریکا از افغانستان، جنگ آمریکا علیه تروریسم تا حدی رو به پایان است؛ این در حالی است که هزینه‌های آن سرسام‌آور، دستاوردهایش اندک و تلفاتش غم‌انگیز بوده است.

شبکه روسی «راشا تودی» در تحلیلی با این مقدمه به مناسبت بیستمین سالگرد این حمله و آغاز «جنگ علیه تروریسم» آمریکا نوشت: از لحظه برخورد اولین هواپیمای ربوده شده بوئینگ ۷۶۷ به برج شمالی مرکز تجارت جهانی نیویورک، جهان برای همیشه تغییر کرد. در پایان ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، ۳۰۰۰ آمریکایی کشته شده بودند و ایالات متحده درگیر جنگ بود.

 

«جورج دابلیو بوش» رئیس‌جمهور وقت آمریکا در آن شب خطاب به آمریکایی‌ها در حالی که وعده پیروزی در جنگ علیه تروریسم می‌داد، گفت: «ما هیچ تفاوتی بین تروریست‌هایی که این اقدامات را انجام داده‌اند و آن‌ها که پناهگاه‌شان هستند، قائل نمی‌شویم» . سه هفته بعد، نیروهای آمریکایی در جستجوی «اسامه بن لادن» که اطلاعات ایالات متحده او را مسئول حمله در ظهر یازده سپتامبر می‌دانست، به افغانستان حمله کردند.

طبق این گزارش، این مأموریت اما به یک باتلاق دو دهه‌ای تبدیل شد که هزینه آن تریلیون‌ها دلار و جان هزاران آمریکایی بود. ۲۰ سال بعد، یک ارزیابی هوشمندانه هزینه‌های هنگفت و منفعت کمی را نشان می‌دهد.

جنگ افغانستان

جنگ و اشغال افغانستان تنها یک ماه قبل از بیستمین سالگرد ۱۱ سپتامبر خاتمه یافت و بیش از ۲.۳ تریلیون دلار برای ایالات متحده هزینه داشت، رقمی که نیم تریلیون دلار دیگر سود وام دریافت شده برای جنگ و ۲۳۳ میلیارد دلار به منظور مراقبت از حدود ۲۱۰۰۰ کهنه سرباز مجروح شده در افغانستان را شامل نمی‌شود.

در این جنگ، ۲۳۲۵ نظامی آمریکایی و ۱۱۴۴ نیروهای متحدان آمریکا کشته شدند. علاوه بر این، ۸۵۰۰۰ نفر از جنگجویان مخالف و ۷۰۰۰۰ غیرنظامی افغان را هم باید به تلفات اضافه کرد.

 

طبق گزارش راشا تودی، ایالات متحده بسرعت طالبان را از قدرت کنار گذاشت و سرانجام بن لادن در سال ۲۰۱۱ توسط یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده در پاکستان کشته شد، اما در آن زمان، ایالات متحده متعهد به ملت‌سازی در افغانستان بود. تلاش برای بازسازی افغانستان به عنوان یک کشور دموکراتیک یک شکست بزرگ بود و ارتش ملی افغانستان قبل از پیشروی طالبان در تابستان امسال سقوط کرد و دولت تحت حمایت آمریکا با نزدیک شدن طالبان به کابل، متواری شد. 

این یعنی، پس از بیست سال جنگ و چهار رئیس‌جمهور ایالات متحده، افغانستان دوباره تحت کنترل طالبان قرار گرفته و طبق این گزارش، گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت اعضای القاعده در مرزهای افغانستان بار دیگر منتشر شده است.

جنگ عراق

در ادامه این گزارش به جنگی که آمریکا در عراق آغاز کرد پرداخته شده و آمده است: در اواسط بعدازظهر ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دولت بوش به دنبال بهانه‌ای بود تا برای توجیه حملاتی که قصد داشت علیه صدام حسین آغاز کند، استفاده کند. «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع او از دستیاران خود خواست اطلاعاتی را جمع‌آوری کنند که  برای ضربه زدن به صدام حسین همان زمان با اسامه بن لادن کافی باشد و به آن‌ها دستور داد همه چیز را جارو کنند، موارد مرتبط و غیر مرتبط. 

طبق این گزارش، ایالات متحده در مارس ۲۰۰۳ با یک کارزار بمباران «شوک و وحشت» پیش از یک پیشروی مجهز و برق‌آسا، به عراق حمله کرد. عملیات نظامی اولیه موفقیت‌آمیز بود و بوش در اظهارنظری معروف در کمتر از دو ماه پس از شروع حمله اعلام کرد «ماموریت انجام شد». با این حال، این حمله جای خود را به شورش طولانی‌مدت و خلاء قدرت داد که منجر به ظهور وحشتناک گروهی تروریستی داعش شد. 

 

به نوشته پایگاه اینترنتی این شبکه روسی، تعداد کمی از نیروهای آمریکایی در عراق باقی مانده‌اند و تا به امروز، این جنگ برای ایالات متحده تقریباً ۱.۲ تریلیون دلار هزینه داشته است و بیش از ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی جان خود را از دست داده و بیش از ۳۲۰۰۰ نفر زخمی شده‌اند. بالغ بر ۲۰۰ هزار غیرنظامی عراقی هم کشته شدند و اقتصاد و زیرساخت‌های این کشور در اثر سال‌ها جنگ ویران شد. این در حالی است که آنطور که ایالات متحده و متحدانش در ابتدا با اصرار ادعا می‌کردند، صدام حسین هیچ ارتباطی با حملات ۱۱ سپتامبر نداشت و سلاح‌های کشتار جمعی هم در اختیار نداشت.

جنگ دائمی 

در ادامه این مطلب ذکر شده، وقتی کنگره به بوش اجازه داد تا اسامه بن لادن را تعقیب کند، مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها (AUMF) را صادر کرد که به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌داد از نیروی لازم و مناسب علیه هر کسی که مظنون به دخالت در حملات ۱۱ سپتامبر بود بدون محدودیت استفاده کند. 

 

این مجوز از آن به بعد هر سال تمدید می‌شود و برای توجیه عملیات نظامی در افغانستان، جیبوتی، اریتره، اتیوپی، گرجستان، عراق، کنیا، لیبی، فیلیپین، سومالی، سوریه و یمن از آن استفاده می‌شود. در حالی که هیچ یک از این عملیات‌ها به طور قطعی به نفع امنیت ملی ایالات متحده نبود.

سرکوب داخلی

در داخل آمریکا، حملات ۱۱ سپتامبر منجر به ایجاد وزارت امنیت داخلی شد، مهمترین سازماندهی مجدد دولت آمریکا از زمان ایجاد وزارت دفاع در سال ۱۹۴۷.

تصویب قانون میهن‌دوستی در سال ۲۰۰۲ به طور چشمگیری قدرت نهادهای مجری قانون در آمریکا را برای نظارت غیرقانونی بر آمریکایی‌ها افزایش داد، اجازه بازداشت نامحدود بدون محاکمه مهاجران را داد و روند قانون نظارت بر اطلاعات خارجی را تغییر داد و جاسوسی از آمریکایی‌ها مانند ماموران خارجی را مجاز کرد، همانطور که اف‌بی‌آی در سال ۲۰۱۶ از کارزار ترامپ جاسوسی کرد. 

در حالی که سیا مظنونان تروریستی را در سراسر جهان ربوده و شکنجه می‌کرد، اف‌بی‌آی جسورانه مهاجمان احتمالی را در ایالات متحده تعقیب می‌کرد. در بسیاری از موارد، اف‌بی‌آی مظنونانی را در عملیات فریبنده مشکوک دستگیر کرده یا مردان جوانی را به دام انداخته که ممکن است هرگز مرتکب اقدامات تروریستی نمی‌شدند. 

رقم خوردن تاریخ به شکلی دیگر؟

در پایان این گزارش این سوال مطرح شده که «اگر آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر راه دیگری را دنبال می‌کرد، چه می‌شد؟» و در ادامه ذکر شده که «هر کسی می‌تواند در این خصوص گمانه‌زنی کند که قربانیان جنگ علیه تروریسم می‌توانستند چه دستاوردهایی داشته باشند، اما آنچه با قطعیت بیشتر می‌توان مشخص کرد این است که هزینه ۵.۸ تریلیون دلاری که پس از ۱۱ سپتامبر صرف شد، می‌‌توانست صرف چه اموری شود.»

طبق این گزارش، ۵.۸ تریلیون دلار برای ۲۶ سال مزایا و خدمات کهنه‌سربازان را تأمین می‌کرد. این مبلغ برای پنج سال امنیت اجتماعی در آمریکا را پوشش می‌داد و پول کافی برای ارسال چک محرک ۸۰۰ دلاری برای هر مرد، زن و کودک آمریکایی باقی می‌ماند. ۴.۵ تریلیون دلار می‌توانست ایالات متحده را به شبکه انرژی کاملا تجدیدپذیر تبدیل کند. ۲.۶ تریلیون دلار زیرساخت‌های قدیمی آمریکا را کاملاً مدرن می‌کرد. و در نهایت، بر اساس برآوردهای «ایلان ماسک» مدیر برنامه فضایی «اسپیس‌ایکس»، ۵.۸ تریلیون دلار می‌توانست برای تأمین هزینه استعمار مریخ و تبدیل انسان به گونه‌ای بین سیاره‌ای کافی باشد.

اخبار مرتبط

طالبان: 20 سال قبل جهت تحقیقات در زمینه حادثه 11 سپتامبر اعلام آماگی کردیم

آمریکا وضعیت اضطراری پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را یک سال دیگر تمدید کرد

آمریکاحوادث ۱۱ سپتامبر را دستاویزی برای حمله به اسلام قرار داد

0 نظر

ارسال نظر

capcha