آمریکا وضعیت اضطراری پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را یک سال دیگر تمدید کرد

 آمریکا وضعیت اضطراری پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را یک سال دیگر تمدید کرد

به گزارش سراج24، دولت آمریکا به ریاست «جو بایدن» شامگاه پنجشنبه و در آستانه در آستانه فرا رسیدن سالگرد حوادث ۱۱ سپتامبر در پیامی به کنگره وضعیت اضطراری مربوط به «تهدیدهای تروریستی» علیه ایالات متحده که نخستین بار سال ۲۰۰۱ اعلام شده بود را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا جمعه هفته پیش دستور بازنگری خارج شدن اسناد مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر و انتشار عمومی آنها را صادر کرد.

براساس این گزارش، بایدن به وزارت دادگستری دستور داده اسناد مربوط به تحقیقات پلیس «اف بی آی» درباره این حملات را برای خارج کردن از طبقه بندی محرمانه مورد بررسی قرار دهد.

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای در این زمینه گفته، وقتی که رئیس جمهور شدم متعهد به شفاف سازی در ارتباط با از طبقه بندی خارج کردن اسناد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر شدم. همزمان که به بیستمین سالگرد این حملات تراژیک نزدیک می‌شویم من مفتخرم که این تعهد خود را عملی کنم.

عربستان سعودی مدعی است که هیچ نقشی در ربودن هواپیماها که با برجهای تجارت جهانی در روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ برخورد کردند نداشته است.

خانواده‌ها و بستگان قربانیان این حادثه طی دو دهه گذشته بارها خواستار ارائه اطلاعات بیشتر درباره تحقیقات و کشفیات اف بی آی درباره عاملان حوادث 11 سپتامبر شده‌اند.

ماه گذشته بسیاری از خانواده‌های قربانیان از جو بایدن خواستند که اسنادی که آنها معتقدند رهبران سعودی در حمایت از این حملات دست داشتند را منتشر کند یا از حضور در مراسم یادبود قربانیان خودداری کند.

سه روز بعد وزارت دادگستری آمریکا در یک جلسه دادگاه اعلام کرد که قصد دارد درباره دلایل پیشین خود که چرا نمی‌تواند این اسناد را از طبقه بندی خارج کند بازنگری کند.

بایدن که قرار است در مراسم یادبود قربانیان 11 سپتامبر شرکت کند در بیانیه خود گفته است که از درخواستها و تلاشهای خانواده‌ها استقبال می‌کند و قول داده است که راهی برای پیشرفت به جلو ترسیم (در زمینه تحقیقات) ترسیم کند.

در حملات ۱۱ سپتامبر، ۱۹ عضو القاعده که اقدام به هواپیماربایی کردند، شهروند عربستان سعودی بودند.

اخبار مرتبط

قیمت را هم‌اکنون کاهش دهید

بایدن برای مهار قیمت نفت به توافق با ایران نیاز دارد

حمایت دیوان عالی آمریکا از آزادی حمل سلاح علی‌رغم تیراندازی‌های خونین

0 نظر

ارسال نظر

capcha