تعطیلی مرزهای خوزستان در آستانه اربعین حسینی

تعطیلی مرزهای خوزستان در آستانه اربعین حسینی

به گزارش سراج24، هر ساله استان خوزستان به دلیل داشتن دو مرز زمینی میزبان خیل عظیم عاشقان و محبان حضرت سیدالشهدا(ع) و زیارت عتبات عالیات بود اما امسال همانند سال گذشته به دلیل بحث کرونا خبری از این حماسه عظیم در این کشور و به ویژه در خوزستان نیست.

مرز چذابه و شلمچه در استان خوزستان در سال‌های قبل خیل عظیم زائران داخلی و بین‌المللی را پذیرا بودند اما در دو سال اخیر به دلیل عدم پذیرا بودن عراق و تصمیم ستاد کرونا عزیمت به عراق امکان‌پذیر نیست.

در این جا به آخرین اخبار از این دو مرز می‌پردازیم.

مرزهای خوزستان مسدود است

بنا به دستور ستاد ملی مدیریت کرونا و اعلام کشور عراق، تردد زائران از طریق مرز زمینی شلمچه و چذابه امکان‌پذیر نیست و هیچ مجوزی برای زیارت عتبات عالیات عراق صادر نمی‌شود و اکنون این دو مرز مسدود هستند.

 

زیارت عتبات عالیات فقط از طریق هوایی

کشور عراق به دلیل شیوع ویروس کرونا امسال ۳۰ هزار سهمیه برای زائران ایرانی متقاضی شرکت در کنگره اربعین حسینی در نظر گرفته که قرار است موکب دارانی که هر ساله در کشور عراق به زائران خدمات دهی می کنند در قالب این سهمیه به کشور عراق اعزام شوند.

بر همین اساس افرادی که قصد عزیمت به عتبات عالیات دارند، تنها از طریق مرز هوایی می‌تواند اقدام کنند. 

مواکب در مرزها برپا نمی‌شود

به دلیل مسدود بودن مرزها، امسال همانند سال گذشته هیچ موکبی در شلمچه و چذابه برپا نخواهد شد و موکب دارانی که قصد برپایی موکب در کشور عراق را دارند تنها از مسیر هوایی می توانند به این کشور سفر کنند.

زائران به مرزها سفر نکنند

مسوولان استان خوزستان از مردم و زائران خواسته‌اند به دلیل مسدود بودن مرزها از سفر به مرزهای شلمچه و چذابه خودداری کنند چرا که امسال با تصمیم دولت عراق هیچ زائری از طریق مرزهای زمینی وارد این کشور نخواهد شد. 

فعال بودن مرزهای تجاری

اگرچه مرزها برای تردد زائران به عتبات عالیات مسدود است اما برای بحث تجارت و صادرات و واردات باز خواهد بود و در این امر مشکلی نیست. 

چه کسانی می‌توانند به عراق سفر کنند

تنها گروه‌های هفتگانه از جمله بیماران اتباع خارجی، گروه دانشجویی، گروه خدمات فنی و مهندسی کشور عراق، تجار و بازرگانان، مقامات سیاسی و افرادی که به قصد زیارت نمی‌آیند مجاز به تردد از این مرز هستند.

اخبار مرتبط

حمایت از مجموعه‌های مردمی اولویت دولت سیزدهم است

گذر مشترک مرزی "کوهک" سراوان بازگشایی شد

سردار گودرزی: ورود شناورهای‌ غیرقانونی به خلیج فارس را برنمی‌تابیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha