آیت‌الله اختری: امیدواریم همه طیف‌های لبنان با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنند

 آیت‌الله اختری: امیدواریم همه طیف‌های لبنان با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنند

به گزارش سراج24، مراسم تشییع شیخ «عبدالامیر قبلان» رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان سه‌شنبه (دیروز) در این کشور برگزار شد و آیت‌الله «محمد حسن اختری» رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) و سرپرست هیات اعزامی ایران به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی در این مراسم شرکت کرد.

بر اساس گزارش امروز (چهارشنبه) شبکه «المنار»، آیت‌الله اختری در سخنانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در کنار لبنان بوده و هنوز نیز در کنار لبنان ایستاده است.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور که امام خامنه‌ای بارها اعلام کرده‌اند کاملا آماده ارائه خدمات و همکاری با لبنان در زمینه‌های علمی، فنی، تکنولوژی و فرهنگی است.

آیت‌الله اختری سپس گفت: امیدوارم که تمام مسؤولان و طیف‌های لبنان در تمام این زمینه‌ها در این شرایط سخت لبنان با ما همکاری کنند.

وی خطاب به لبنانی‌ها تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران چهل سال است که تحت این فشارهای خبیثانه و ظالمانه مستکبران و در رأس آن آمریکا و رژیم اسرائیل قرار دارد و کاملا فشارهای کنونی علیه شما را درک می‌کند. امیدوار به همکاری با تمام کشورهای اسلامی از جمله لبنان هستیم تا همگی از این فشارها و سختی‌ها عبور کنیم.

علامه عبدالامیر قبلانرئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان شامگاه شنبه در سن 84 سالگی پس از مدتی تحمل بیماری دار فانی را وداع گفت.

شیخ «محمد علی قبلان» و شیخ «موسی قبلان» پدر و پدر بزرگ وی، از علمای برجسته لبنانی بودند که نقش مهمی در جنبش علمی و سیاسی منطقه «جبل عامل» داشتند.

پدر قبلان وی را در دوران کودکی با خود به نجف برد و در حوزه این شهر، دروس حوزوی را آغاز کرد و نزد اساتیدی مانند محمد تقی الجواهری، اسماعیل الصدر و محمد حسین الحکیم تلمذ کرد.

رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان همچنین روابط بسیار خوبی با امام موسی صدر داشت. وی در دوران حضور در عراق، از سوی رژیم بعث بسیار آزار و اذیت شد و تحت تعقیب قرار داشت.

وی از جمله حامیان محور مقاومت و مخالفان رژیم صهیونیستی بود. قبلان تأکید داشت: «توافق عادی‌سازی روابط با دشمن اسرائیلی شرعا حرام است و راه را برای اجرای طرح موسوم به معامله قرن با هدف نابودی مسأله فلسطین هموار می‌کند».

علامه قبلان ضمن درخواست از ملت‌های عرب برای بی‌اثر کردن توافق‌های مذکور، بر ضرورت تحریم کالاهای صهیونیستی و مقابله با هر تلاشی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تأکید داشت.

اخبار مرتبط

قدرت جمهوری اسلامی به مردم است

سردار اشتری: آرامش مردم خط قرمز پلیس است

یگان‌های نیروی زمینی ارتش ‌بالنده و بازدارنده‌تر از همیشه شده‌اند

0 نظر

ارسال نظر

capcha