امام جمعه یزد: قضاوت‌ها باید بر پایه مستندات قوی استوار باشد

 امام جمعه یزد: قضاوت‌ها باید بر پایه مستندات قوی استوار باشد

به گزارش سراج24، آیت‌الله محمدرضا ناصری ظهر امروز در جمع نمایندگان خانواده سه هزار نیروی حراست در سطح استان یزد با بیان این‌که کار حراست در ادارات، حساس و دقیق است، اظهار کرد: نیروهای حراست رازدار دستگاه‌ها و نیروها هستند و با توجه به اینکه نظر حراست مورد استناد قرار می گیرد، باید آبروی افراد مدنظر قرار گیرد و در عین حال با افراد خاطی مماشات نشود.

وی با استناد به فرازی از نهج البلاغه افزود: برداشت از دین باید با درایت باشد یعنی عالمانه و آگاهانه باشد و افرادی که می‌خواهند از دین برداشت و بیان کند، با آگاهی کامل و مستند باشد و قضاوت درباره مسائل مختلف نیز انسانها باید به دنبال درایت و رعایت باشند و به گفته‌ها و شنیده‌ها کفایت نکنند.

امام جمعه یزد گفت: در روند کار حراست، شنیده‌ها نمی‌تواند مستند باشد بلکه در قضاوت باید به دنبال مستندات قوی باشید و به یقین برسید، آنگاه اقدام کنید.

آیت الله ناصری یزدی با اشاره به روایتی از حضرت محمد(ص) گفت: بر اساس این روایت اگر می‌خواهید عقل کسی را بسنجید، یک مطلب خارق العاده مطرح کنید، اگر طرف مقابل این سخن را بدون دلیل و سئوال قبول کرد، بدانید که نادان است و اگر آن را شنید و آن را برای دیگران نقل کرد، بدانید احمق است.

وی تاکید کرد: کسی که در جایگاه اظهارنظر است نباید دیگران را به اشتباه بیاندازد و این نکته بسیار مهمی است که باید مدنظر نیروهای حراست باشد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به خاطره ای از امام خمینی(ره) و فرزندشان حاج احمدآقا بیان کرد: امام همواره تاکید داشتند که حقایق را به مردم اعلام کنید و مردم را آگاه کنید و آنها را در جهل نگذارید و اجازه ندهید به واسطه بی‌اطلاعی از مسائل، مردم در ترس و واهمه باشند.

ناصری با اشاره به عبارت حضرت علی(ع) که فرمودند: «لِسَانَ الْمُؤْمِنِ مِنْ وَرَاءِ قَلْبِهِ، وَ إِنَّ قَلْبَ الْمُنَافِقِ مِنْ وَرَاءِ لِسَانِهِ» عنوان کرد: مبدأ حرکت همه ما باید قلبمان باشد زیرا قلب محل باور انسان است بنابراین تصمیم‌ گیرنده نباید زبان باشد بلکه باید قلب انسان باشد.

وی تاکید کرد: این نکته مهم باید مبدأ و مبنای کار در نقاط حساسی همچون حراست باشد چون شنیده‌ها و گفته‌ها گاه فتنه ایجاد می‌کند و گاه حیثیت افراد را از بین می‌برد و این در حالی است که آبروی مؤمن نزد خداوند متعال بسیار ارزش و اهمیت دارد.

ناصری تصریح کرد: البته باید به احتمال‌ها اهمیت بدهیم و برای اینکه به اسلام مصونیت بدهیم و اجازه نفوذ نذهیم، مراقبت‌های لازم باید انجام شود اما این احتمال‌ها نباید مبنای تصمیم‌گیری و بیان مسائل باشد.

اخبار مرتبط

نیاز 500 میلیون تومانی برای تجهیزات ورزشی شبانکاره

مشکلات اقتصادی را حل کنیم، بسیاری از مشکلات دیگر حل می‌شود

امام جمعه اهل سنت زاهدان با نماینده رهبر انقلاب دیدار کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha