پشت پرده ماجرای ممنوعیت واردات واکسن چیست؟

پشت پرده ماجرای ممنوعیت واردات واکسن چیست؟

به گزارش سراج24؛ فاطمه سیفی: پیک پنجم کرونا در کنار همه تلخی و آمار نگران کننده ای که دارد با یک جنگ روانی و ترفند رسانه ای نیز همراه است.
 در ذهن مخاطب نگرانی که پس از دوسال مواجه با این بحران ذهن مشوشی در مورد کرونا دارد، چنین القا می شود که دلیل وضعیت فعلی، ممنوعیت طولانی مدت ورود واکسن به ایران است !
و اکنون که واکسیناسیون تسریع پیدا کرده دلیلش تغییر سیاست نظام در مورد واردات واکسن است.

در حالی که با نگاه به رویدادهای دو سال اخیر کرونا متوجه خواهیم شد که ایران از مدتها قبل برای واردات واکسن برنامه ریزی کرده بود حتی مبلغ واردات واکسن را با وجود تحریم شدید مالی و وضعیت فعلی اقتصادی به گفته نماینده سازمان جهانی بهداشت پرداخت کرده است.
وارداتی که به دلیل بدعهدی ها به کندی پیش میرفت و تحریمی که سه روز پس از خبر تولید واکسن داخلی برداشته شد، گره تسریع آن را باز کرد.
با نگاهی به نوع واکسنها های وارد شده به خوبی می توان مشاهده کرد که "گزاره ممنوعیت ورود واکسن" از همان ابتدا دروغ بزرگ رسانه ای بود به طور مثال هم اکنون در سبد تزریق، واکسن های مختلفی از آسترازانکای  ساخت کره گرفته تا سینوفارم چینی و اسپوتنیک روسی و بهارات هندی مشاهده می شود.
اما پیش زمینه ساخت چنین دروغ بزرگی از کجا نشأت گرفت؟ به نظر می رسد عدم آگاهی سازی از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن از خاک آمریکا و انگلیس منجر به این سوء استفاده و برداشت سازی غلط در بین افکار عمومی مردم شده است.
 این روند همچنان نیز ادامه دار است؛ از زمانی که بحث واردات واکسن فایزر به میان آمده است جوسازی ها چنین شکل گرفته که یا نظر نظام درمورد تصمیم قبلی ممنوعیت فایزر تغییر کرده و یا این اقدام خلاف دستور اکید رهبری است در حالی که ایشان موکداً در بیانات مختلف خود اعلام کردند که واردات واکسن معتبر باید پی‌گیری و تسریع شود.

هیچ وقت در مورد ممنوعیت برند خاصی از واکسن سخن به میان نیاوردند، بلکه تاکید کردند که واکسن وادراتی ساخت کشور انگلیس و آمریکا نباشد.
درک این موضوع  با نگاه به سابقه تاریخی  کشورهای غربی در مواردی همچون ماجرای ورود خون های آلوده فرانسوی به ایران و به تبع ان ورود ببماری ایدز به خوبی روشن است، مسلما هیچ عقل سلیمی وقتی راه های دیگری برای حل مشکلش وجود دارد سراغ دشمنی که خود را اثبات کرده نمی رود!
درمورد فایزر نیز موضوع همین است. سیاستی تغییر نکرده بلکه از ابتدا نیز اگر این واکسن و یا هر واکسن دیگری در کشوری جز آمریکا و انگلیس تولید شده بود و معتبر بودنش احراز شود ممنوعیتی نداشت که حالا بخواهد برداشته شده باشد، حتی اگر اهل مطالعه تاریخ هم نباشیم، این روز ها با اخباری که از آلودگی واکسن های مدرنا در  ژاپن منتشر می‌شود، می توان درستی این تصمیم را درک کرد هرچند این موضوع پیام دیگری نیز در دل خود دارد؛ این که در مورد واکسن های خارجی با فرمول ساخت آمریکا حتی اگر در کشور دومین ساخته شده باشد نیز  باید با احتیاط برخورد شود، چراکه واکسنهای آلوده ژاپنی ساخت اسپانیا بودند.

اخبار مرتبط

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

صدر و پیشنهادی که بیشتر به طنز شباهت داشت تا راهکار سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha