هانی زاده درگفتگو با سراج24:

آمریکا با شکست سنگین مواجه شده است/ افغانستان در آستانه بحران امنیتی قرار دارد

آمریکا با شکست سنگین مواجه شده است/ افغانستان در آستانه بحران امنیتی قرار دارد

به گزارش سراج24؛ حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه درگفتگو با سراج24 در خصوص ارزیابی ناکامی آمریکایی‌ها در مدت حضور ۲۰ ساله خود در افغانستان و خروج غیرمسئولانه آنها از این کشور که منجر به روی کارآمدن طالبان شد، اظهار داشت: خروج شتابزده آمریکا از افغانستان که منجر به ایجاد یک بحران منطقه‌ای شده نشان می دهد که آمریکا پس از دو دهه حضور فیزیکی و هزینه های سنگین انسانی و مالی با شکست مواجه شده است.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در طول شش سال گذشته با طالبان مذاکراتی داشته اند، گفت: به نظر می‌رسد که این خروج نتیجه یک سناریو برای ایجاد هرج و مرج در منطقه به ویژه در افغانستان باشد.

هانی زاده افزود: انتظار می رفت که آمریکا برنامه‌ریزی دقیقی برای تقویت دولت در مقابل طالبان انجام دهد که متاسفانه این امر صورت نگرفته است. اشرف غنی در تراز رئیس جمهوری مانند افغانستان ترجیح داد که کشور را ترک کند و برای همین است که میگوییم افغانستان در آستانه یک بحران نفسگیر امنیتی قراردارد.

این کارشناس مسائل منطقه ای افزود: تسلط طالبان بر افغانستان بدون یک برنامه ریزی و استراتژی مدیریتی و دولت سازی است و رفتارهای طالبان نشان می دهد که نمی تواند در آینده یک دولت مورد توافق همه افکار و گرایش های سیاسی ایجاد کند.

هانی زاده درادامه بیان کرد: همه کشورهای منطقه به ویژه ایران، ترکیه، روسیه، چین و کشورهای آسیای میانه باید برای حل مشکل افغانستان به دور از مناقشات منطقه‌ای همکاری کنند تا اوضاع افغانستان را به سمت ثبات و آرامش سوق دهند.

این کارشناس مسائل منطقه در خصوص اینکه آیا طالبان به دنبال تشکیل دولتی از همه اقلیت ها و مذاهب به خصوص شیعیان است، گفت: هنوز حرکت مثبتی از طالبان صورت نگرفته و آنچه که مشاهده شده نشان از خشونت و دژ افکنی است.

هانی زاده در ادامه افزود: اگر طالبان قصد دارد که دولت وحدت ملی تشکیل بدهد طبیعی است که خدمتی بزرگ به ثبات و امنیت افغانستان خواهد بود. بنابراین باید در انتظار بود که طالبان به وعده هایش عمل خواهد کرد یا همچنان به سمت خشونت و سرکوب آزادی فردی و اجتماعی حرکت  می کند‌. 

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطر نشان کرد: اگر طالبان به سمت تشکیل دولتی با مشارکت همه قومیت‌ها و مذاهب در آن کشور حرکت کند، طبیعتا بهتر خواهد بود و باعث حرکت افغانستان به سمت آرامش میشود، اما هنوز گام مثبت و عملیاتی در این خصوص از طالبان مشاهده نکردیم‌.

 

اخبار مرتبط

حد ضروری ارتباطات را با طالبان حفظ می‌کنیم

اشرف غنی: آمریکا پس از توافق با طالبان دولت افغانستان را تنها گذاشت

وزیر دفاع طالبان راهی قطر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha