تحلیلگر لبنانی: لبنانی‌ها سید حسن نصرالله را ناجی خود می‌دانند

تحلیلگر لبنانی: لبنانی‌ها سید حسن نصرالله را ناجی خود می‌دانند

به گزارش سراج24، روز عاشورای امسال بود که «سید حسن نصرالله» -دبیر کل حزب الله لبنان- از اعزام اولین کشتی‌ سوخت رسان ایرانی به لبنان خبر داد. ایشان در سخنرانی خود، کشتی‌ مذکور را به مثابه خاک لبنان اعلام کرد که هرگونه تعرض به آن با پاسخ قاطع از سوی «حزب الله» روبرو خواهد شد. در روزهای بعد، خبر اعزام کشتی دوم و بلافاصله سوم نیز توسط وی رسانه‌ای شد. این در حالی است که علیرغم جدی بودن بحران سوخت در لبنان، برخی سیاسیون این کشور از جمله سعد حریری -نخست وزیر اسبق- ضمن انتقاد از این موضوع، آن را برای لبنان مضر اعلام کردند.

بخش بین‌الملل ایسکانیوز در گفتگوی خود با خانم «زینب عبدالله» -خبرنگار و تحلیلگر وب‌سایت خبری «العهد»- به بررسی ابعاد مختلف این موضوع پرداخت. به اعتقاد وی، قصد سید حسن نصرالله از رسانه‌ای کردن این خبر هشدار به دولتمردان لبنانی بود که در وظایف خود کوتاهی می‌کنند. از نظر این تحلیلگر لبنانی، مردم لبنان به وعده‌های سید مقاومت ایمان دارند و سیدحسن نصرالله برای اثبات سخنانش به کمک رسانه‌ها نیاز ندارد. به گفته خانم عبدالله، نگرانی سیاستمداران لبنانی این است که حزب الله و ایران در حال کمک به مردم لبنان و حل بحران آنها هستند.
 


متن کامل گفتگو با خانم «زینب عبدالله» بدین شرح است:

- در سخنرانی روز عاشور شاهد بودیم که سید حسن نصرالله به صورت رسمی در مورد ارسال اولین کشتی حامل گازوئیل از ایران سخن گفت. چند روز بعد نیز خبر کشتی‌های دوم و سوم منتشر شد. به نظر شما علت رسانه‌ای کردن این موضوع چه بود؟

سید حسن نصرالله -دبیرکل حزب الله- در سخنرانی خود در روز عاشورا اعلام کرد که اولین کشتی ایرانی حاوی مشتقات سوخت طی چند ساعت به سمت لبنان حرکت خواهد کرد. این اعلامیه  تبلیغات رسانه‌ای یا خودنمایی نبود. این اعلامیه، ترجمه عملی چندین هشدار قبلی بود مبنی بر اینکه هرگاه دولت لبنان نتواند نیازهای مردم را برآورده کند، این گروه مقاومت اسلامی است که این مسئولیت را بر عهده می‌گیرد تا به تحقیر مردم منتظر در صف‌های بی‌پایان در مقابل پمپ بنزین‌ها، پرسه زدن در نانوایی‌ها برای یافتن نان روی میز و مرگ در بیمارستان‌هایی که به دلیل عدم وجود جریان الکتریکی در تجهیزات حیاتی مانند دستگاه‌های تنفس که برای نجات جان افراد ضروری هستند، پایان دهد.

اعلام سید نصرالله بیشتر یک هشدار بود نه رجزخوانی. همه اینها برای تأکید بر این بود که این کشتی و کشتی‌های بعد از آن، همگی قلمرو لبنان محسوب می‌شود؛ یعنی هر گونه آسیبی که به آن محموله و خدمه آن وارد شود، به معنی تلافی متقابل خواهد بود. این امر بیشتر یک اقدام حفاظتی بود. نکته دیگر این است که سید نصرالله فردی نیست که برای تحقق وعده‌های خود و یا موفقیت آمیز بودن آنها به کمک رسانه‌ای نیاز داشته باشد؛ سخنان وی برای باور مردم و اعتماد به نتایج کافی است.

- بلافاصله پس از سخنان سیدحسن نصرالله مبنی بر ارسال سوخت از ایران، برخی سیاستمداران لبنانی از جمله سعد حریری در این خصوص ابراز نگرانی کردند و گفتند که این خبر خوبی برای لبنان نیست. در شرایطی که بحران سوخت در لبنان بسیار جدی است، علت مخالفت آنها با ارسال سوخت از ایران چیست؟

با توجه به بحران فاجعه بار سوخت در لبنان، سیاستمداران جناح ضدمقاومت -که بهتر است از آنها به عنوان جناح آمریکایی یاد کرد- ترجیح می‌دهند مردم را در رنج ببینند تا اینکه شاهد کسب موفقیت حزب الله در تسکین رنج مردم باشند و یا اینکه ببینند ایران کشوری است که به تامین مشتقات اولیه سوخت مورد نیاز برای زنده ماندن کشورهای خاورمیانه کمک می‌کند. این به خاطر ذهنیت خودخواهانه آنهاست؛ آنها افرادی هستند که نمی‌توانند بفهمند که شخصی ممکن است چنین خدمات عظیمی را بدون استفاده از مزایای تجاری ارائه دهد.

اکثر سیاستمداران در لبنان به جای انجام وظیفه خود برای خدمت به مردم، به دنبال تجارت خود هستند. برخلاف اکثر آنها، حزب الله از بدو تأسیس خود شعاری را مطرح کرده بود و تا ابد همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. این شعاری است که روزگاری توسط دبیرکل فقید شهید سید عباس موسوی اعلام شد و به مردم قول داد: «ما با پلک چشم خود به شما خدمت خواهیم کرد». تا زمانی که دیدگاه حزب الله این باشد، آن سیاستمداران لبنانی همیشه نگران خواهند بود!

- فکر می‌کنید مردم لبنان چه نظری در مورد سخنان سیدحسن نصرالله دارند و به عبارت دیگر با ارسال سوخت از طرف ایران موافق هستند؟

تقریبا تمام مردم لبنان -به استثنای برخی که ذهنشان شستشو شده است- پس از اعلام اعزام اولین کشتی سوخت به لبنان، سید نصرالله را نجات دهنده خود می‌دانند. جامعه لبنان بیش از آنکه برای غذا هزینه کند، از کالاهای تجملاتی استفاده می‌کند. اکثر لبنانی‌ها متعلق به اقشاری نیستند که هر نوع رنجی را تحمل کنند. آنها همیشه سبک زندگی راحتی داشته‌اند و این همان چیزی است که بحران سوخت فعلی را برای اکثریت قریب به اتفاق آنها غیرقابل تحمل کرده است. از این رو، آنها چاره‌ای جز پذیرفتن این ندارند که شخصی -گرچه گرایش سیاسی متفاوتی دارد- برای کمک به آنها آمده است.

علاوه بر این، حتی کسانی که از واقعیت مقاومت متنفرند و به اصطلاح «صلح» را به مبارزه ترجیح می‌دهند، معتقدند که هر کلمه‌ای که سید نصرالله می‌گوید به اندازه آینه صادق است. دوست و دشمن به طور استثنایی به وی اعتقاد و اعتماد دارند. به کسانی که از تحریم پس از واردات نفت ایران می‌ترسند، باید گفت این کشور از قبل تحریم و محاصره شده است؛ این امر نیازی به اعلام ندارد و در همه جنبه‌های زندگی مردم لمس می‌شود.

- سعد حریری در توییت خود از ایران انتقاد کرد و ایران را مقصر عدم تشکیل دولت لبنان معرفی کرد. این در حالی است که ایران علیرغم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها، هیچگاه لبنان را تنها نگذاشته و همیشه در کنار ملت لبنان بوده است. از طرف دیگر، بسیاری از تحلیلگران لبنانی، سعد حریری و طیف غربگرا در این کشور را مقصر عدم تشکیل دولت می‌دانند. نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟

نخست وزیر اسبق در جایگاهی نیست که بتواند تقصیر را به گردن دیگران بیندازد. از زمانی که او در عربستان سعودی بازداشت و مجبور به خواندن استعفای خود از خارج از کشورش شده است، اعتبارش نزد همگان از بین رفته است. حتی پس از اینکه تشکیل دولت اخیر به او واگذار شد، در انجام این کار ناکام ماند. سعد حریری شکست خورد زیرا نتوانست رضایت عربستان را بگیرد. در حالی که او سرگردان است که چگونه در سیاست لبنان رفتار کند، پادشاه سعودی املاک متعلق به وی را در خاک این کشور می‌فروشد و او هنوز جرات سفر به آنجا را ندارد؛ زیرا از یک آدم ربایی و برخورد تحقیرآمیز دیگر می‌ترسد.

در مقابل، ایران هر زمان که ملت کوچک لبنان نیاز داشته، دست خود را به سوی آن دراز کرده است؛ بدون این که در قبال آن انتظار چیزی داشته باشد یا نیات و دستورات خود را دیکته کند. سید نصرالله بارها و بارها تأکید کرده که جمهوری اسلامی هرگز در سیاست لبنان دخالت نکرده و نمی‌کند و تصمیمات حزب الله صرفا در داخل گرفته می‌شود.

اخبار مرتبط

سید حسن نصرالله جمعه سخنرانی می کند

نصرالله: با آزادی فلسطین، هیچ اختلافی بر سر مرزهای دریایی نخواهیم داشت

نصرالله: با آزادی فلسطین، هیچ اختلافی بر سر مرزهای دریایی نخواهیم داشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha