آیت‌الله سیستانی رحلت آیت الله محمد سعید الحکیم را تسلیت گفت

 آیت‌الله سیستانی رحلت آیت الله محمد سعید الحکیم را تسلیت گفت

به گزارش سراج24، آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی‌قدر شیعیان در عراق، امروز (شنبه - ۴ سپتامبر)، رحلت آیت الله العظمی «سید محمد سعید الحکیم» از مراجع تقلید شیعیان در عراق را تسلیت گفت.

آیت‌الله سید محمدسعید حکیم، از مراجع چهارگانه نجف، دیروز (جمعه) بر اثر ایست قلبی در یکی از بیمارستان‌های نجف درگذشت.

آیت الله سید محمدسعید الطباطبایی الحکیم متولد شهر نجف بود. ایشان نوه دختری سید «محسن الحکیم»، مرجع تقلید شیعیان در قرن چهاردهم هجری قمری است. 

 

 

در پیام تسلیت مرجعیت عالیقدر شیعیان در عراق آمده است: «با اندوه و تاسف فراوان، خبر رحلت عالم ربانی، فقیه اهل بیت (علیهم السلام)، آیت‌الله سید محمد سعید الطباطبائی الحکیم (رضوان الله علیه) را دریافت کردیم.

حوزه علمیه نجف اشرف با از دست دادن او، یکی از فقهای شاخص و برجسته را که نفس شریفش را نذر یاری به دین و مذهب  و زندگی مبارکش را وقف خدمت به دانش و اهل آن کرده بود و میراث علمی والا و گرانقدری به جای گذاشته، از دست داد.

این مصیبت عظمی را خدمت اماممان، صاحب عصر (ارواحناه فداه)، حوزه‌های علمیه، خانواده آن فقید، به ویژه برادران بزرگوار و فرزندان عزیزش و همه مومنان تسلیت می‌گویم و از خداوند بزرگ و قادر می‌خواهم که بر مرتبه او در اعلی علیین بیافزاید و با اولیاء الهی و حضرت محمد (ص)  و خاندان پاکش محشور بدار و به خانواده و دوستارانش صبر و آرامش عطا بفرماید. و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم»

آیت‌الله حکیم تحصیلات حوزوی را از کودکی آغاز کرده و از شاگردان سید محسن الحکیم و ابوالقاسم خویی بوده است. ایشان پس از تکمیل تحصیلات حوزوی دروس تخصصی حوزه نظیر فقه و اصول فقه، اخلاق و تفسیر را تدریس می‌کرد.

این مرجع تقلید در دوران رژیم بعث صدام حسین هشت سال به زندان افتاد. ایشان پس از وفات سیدابوالقاسم خویی، مرجع تقلید شد. از سید محمدسعید حکیم ۲۴ عنوان کتاب در بیش از چهل جلد، در موضوع هایی نظیر،‌ فقه  مسائل مُستَحدَثه و برخی مسائل اجتماعی، به چاپ رسیده است و برخی آثار او به زبان‌های دیگر ترجمه شده است .

آیت الله سید محمد سعید الحکیم در شهرهایی مثل نجف، قم،‌ دمشق و بیروت  دفتر نمایندگی دارد.

اخبار مرتبط

آیت الله سبحانی: علامه حسن زاده آملی در صفای نفس و سلوک کم نظیر بود

آیت‌الله‌ جوادی‌آملی: علامه حسن‌زاده جامع عقل نظر و عقل عمل بود

غیرت دینی و انقلابی مرحوم رحیم‌پور ازغدی باهم آمیخته بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha