گزارش اختصاصی سراج24؛

چگونه واکسن داخلی توطئه تحریم واکسن را خنثی کرد؟

چگونه واکسن داخلی توطئه تحریم واکسن را خنثی کرد؟

به گزارش سراج24؛ رسول زاهدی: نوزده دی ماه 99 رهبر انقلاب به مناسبت قیام مردم سخنرانی می‌کنند و همچنین به تشریح شرایط و سیاست های روز میپردازند،   در این سخنرانی علنا ورود واکسن های آمریکایی و انگلیسی به کشور را منع کرده و دولت را موظف به تامین واکسن از سایر مسیر ها می‌کنند. 

20 دی اما سازمان بهداشت جهانی در واکنشی ناموزون به این منع تیتر می‌زند که واکسن را سیاسی نکنید. 

  نخستین واکسن ایرانی کرونا که در ده دی ماه به مرحله تست انسانی رسیده بود در حال مطالعه برای تست دوم بود و در این حال تحریم دارویی از سوی آمریکا نیز موانعی ایجاد کرده بود، اما ایران توانست اولین محموله واکسن را برای کادر درمان خود درتاریخ11بهمن ماه 99 از روسیه وارد کند. 

 در حالی که هنوز تحریم، واردات واکسن از مبادی دیگر را بسته بود اما دولت تلاش می‌کند تا از طریق سازوکار کواکس و سازمان بهداشت جهانی  محموله های دیگر واکسن را تامین کند که تنها امکان تامین واکسن آسترازنکا به تعداد محدودی از این مسیر میسر است. 

سرانجام با رایزنی های بین ایران و چین مسیر جدیدی برای تامین واکسن ایجاد می‌شود و واکسن سینوفارم چین که ضریب ایمنی بالاتری نسبت به واکسن آمریکایی دارد در چند محموله برای واکسیناسیون سالمندان وارد کشور می‌شود و این مسیر به یکی از مسیرهای تامین واکسن کشور تبدیل می‌شود و همچنین واکسن های دیگر ایرانی در حال کارآزمایی بالینی هستند تا اینکه خبر موعود می‌رسد. 

24خرداد1400 وزیر وقت بهداشت اعلام می‌کند، واکسن برکت مجوز مصرف اضطراری را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده و این واکسن به عنوان نخستین واکسن ایرانی وارد چرخه واکسیناسیون کشور می‌شود تا توان متخصصان ایرانی بار دیگر به اثبات برسد و معادلات، باز به هم بخورد. 

و یک تیرماه 1400 است که وزارت خزانه داری آمریکا تحریم واکسن و ماسک علیه ایران را لغو اعلام می‌کند. 

دوماه بعد، 4 شهریور ماه است که ژاپن اعلام می‌کند 1ونیم میلیون دز واکسن آلوده به ذرات فلزات سنگین مدرنای آمریکایی را شناسایی کرده  و استفاده از این واکسن را به تعلیق درآورده است. 

 دو  روز بعد از سوی ژاپن  مرگ دو شهروند این کشور بر اثر استفاده از واکسن آلوده مدرنا اعلام می‌شود. واکسنی که قرار بود نجات ببخشد، جان گرفت. 

و چه ساده با یک تدبیر و انگیزه بخشی،  کشور هم دچار مهلکه واکسن آلوده نشد و هم تحریم را شکست.

اخبار مرتبط

وضعیت تولید واکسن های برکت و پاستور/خبر خوش برای ۲ تا ۱۸ ساله ها

شیوع و مرگ کرونایی در افراد چاق بیشتر است/با تسریع واکسیناسیون امیدواریم بیماری مدیریت شود

انجام ۱۹۸ هزار تست کرونا در مرزهای کشور

0 نظر

ارسال نظر

capcha