دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت:

دعای مکارم الاخلاق دعای بسیار عمیق و جامعی است

دعای مکارم الاخلاق دعای بسیار عمیق و جامعی است

به گزارش سراج24؛ آیت الله رمضانی پنجشنبه شب در آیین اختتامیه یازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) با اشاره به موضوع اخلاق و معنویت در دعاهای امام سجاد (ع)، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر روی موضوع اخلاق و معنویت تاکید می کنند.

وی افزود: در مجموعه سفارشات ۷ گانه توسعه علم، اخلاق و معنویت، عدالت، مبارزه با فساد، سبک زندگی و … که مورد تاکید رهبری قرار گرفته است حوزه اخلاق و معنویت هم در حوزه فردی و هم در حوزه اجتماعی و هم در حوزه الهی می تواند نقش اساسی ایفا کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت با بیان اینکه اسلام به دنبال معنویت مسئولیت پذیر است، عنوان کرد: معنویتی که مسئولیت پذیری را یکی از شاخصه های مهم معنویت در نگاه اسلام می توانیم مطرح کنیم برخلاف بر خلاف برخی از معنویت ها که مسئولیت گریز یا مسئولیت ستیز در غرب مطرح است.

وی ادامه داد: معنویت و اخلاق اگر برخواسته از دین باشد می تواند به همه حوزه ها توجه بدهد و توسعه ارتباطات را در میان بشر محقق کند.

آیت الله رمضانی به بخش اخلاق فردی اشاره کرد و گفت: در این بخش انسان باید به خودش توجه داشته باشد و خودش را بشناسد تا به خودسازی برسد و لازم است انسان به این مراحل توجه داشته باشد.

وی افزود: امام سجاد (ع) در صحیفه مکرر به این حوزه ها که انسان باید خودش را بشناسد و هویت خود را پیدا کند اشاره می کند و این خودیابی، خدایابی خدانگری و خودمحوری را به دنبال خواهد داشت ار این شناخت به صورت صحیح در وادی خودش به دست بیایید انسان تلاش می کند در وادی ایمان و یقین قدم بردارد و نفس خودش را تربیت کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت گفت: بحث تربیت از آن نکته های بسیار حساسی است که امام (ع) به آن می پردازد و ما را به آن توجه می دهد.

وی به دعای مکارم الاخلاق امام سجاد (ع) اشاره کرد و گفت: دعای مکارم الاخلاق دعای بسیار عمیق و جامعی است که شروح متعددی بر آن نوشته شده است.

رمضانی به تعریف مکارم پرداخت و افزود: مکارم، آن روح بزرگواری است که انسان با تربیت خود به دست می آورد و به یک نوع مدیریت بر خود می رسد.

وی با بیان اینکه اگر مکارم به نحو درست صورت گیرد محاسن اخلاق را هم به دنبال خواهد داشت، عنوان کرد: انسان هم در حوزه اخلاق فردی و هم حوزه اخلاق الهی باید به خودش بپردازد. انسان باید مظهر جلال و جمال خدا و علم الهی باشد و هرکسی به اندازه ظرفیت خودش باید به این خطاب الهی لبیک بگوید. انسان در حوزه اخلاق اجتماعی باید سعی کند صادق و امانت دار باشد و ایثار کند و حس مسئولیت پذیری را در خودش احساس کند.

اخبار مرتبط

آیت الله رمضانی: دنیا تشنه فرهنگ اهل‌بیت (ع) است

0 نظر

ارسال نظر

capcha