گزارش اختصاصی سراج24؛

واردات واکسن به ایران آزاد است

واردات واکسن به ایران آزاد است

به گزارش سراج24؛ سیده فهیمه میراحمدی: واردات واکسن به ایران آزاد است و آنچه که ممنوع است وارد کردن واکسنی می باشد که تولید شده در خاک ایالات متحده و انگلیس اند.  حتی واکسنی که محصول تولید مشترک از شرکت های آمریکایی و انگلیسی با کشورهای دیگر اند و در خاک این دو کشور تولید نشده باشند، وارداتشان به ایران هیچ مانعی ندارد. 

مقام معظم رهبری از ابتدای تولید واکسن در جهان، تاکیدشان بر لزوم تامین واکسن از هر طریق ممکن بود و از ابتدای ممنوعیت واردات واکسن از انگلیس و آمریکا، گفته شد که واردات واکسن ها در صورتی که توسط کشورهای دیگر تولید شده باشند هیچ ممنوعیتی ندارد که ورود واکسن های خارجی مختلف به ایران به خوبی گویای این مطلب اند.

یکی از واکسن های کرونا،  واکسن فایزر است.  تصور عموم بر این است که تنها تولید کننده ی فایزر در جهان ایالات متحده است در صورتی که واکسن کرونایی که به عنوان واکسن فایزر معروف است ، در واقع (فایزر _ بیو ان تک) است و فرمول آن را شرکت دانش بنیان آلمانی بیوان تک ساخته است  و علت شهرت این واکسن به فایزر این است که شرکت آمریکایی فایزر با نام تجاری (comirnaty )  آن را به صورت انبوهی تولید و توزیع کرده است. این  واکسن با همکاری شرکت بیوان تک و بعضی از شرکت های دیگر با صدور مجوز ، بوسیله ی آژانس دارویی اتحادیه اروپا در چند کشور تولید می گردد، که برخی از این کشورها عبارتند از:  آلمان ، ایرلند ، بلژیک و فرانسه.

 لازم به ذکر است که بیش از 70 درصد از واکسن های دنیا خارج از خاک دو کشور انگلیس و آمریکا تولید می شوند. همچنین واکسن فایزر،  مقبول ترین واکسن جهان نیست. واکسن های دیگری از جمله آسترازنکا با استقبال خوبی از سوی جامعه ی جهانی همراه بوده اند هر چند که این واکسن در بسیاری از کشورها با ممنوعیت مواجه شده است.

 آسترازنکا از دیگر واکسن های موجود در ایران است که تولید مشترک انگلستان و سوئد است و بخش عمده ای از آن خارج از انگلستان به تولید می رسد که بیشترین شفافیت را در بین واکسن های موجود دارد اما هنوز موفق به اخذ مجوز از سازمان بهداشت جهانی و آژانس دارویی اروپا  نگردیده، علاوه بر این سینوفارم واکسنی است که بیشترین تزریق را در ایران داشته  و تولید کشور چین است. به طوری که 64 کشور دنیا آن را تهیه کرده اند. 

ضیایی،  رئیس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند اظهار کرد که هر دو واکسن سینوفارم و برکت با متد مشابه ساخته شده اند، وی با اشاره به اینکه ایران از زمان های دور سازنده ی واکسن بوده است گفت: که واکسن سینوفارم بسیار زودتر به بازار آمده است و استفاده می‌شود  و این واکسن فازهای مختلفی را طی کرده  و اطلاعاتش منتشر شده اند و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. از دیگر واکسن های کرونای خارجی موجود در ایران، واکسن بهارات است که شرکت(( بهارات بیوتک )) با همکاری (( انستیتو ملی ویروس شناسی)) هند و شورای پژوهش پزشکی هند،  واکسن (( کوواکسین )) را ساخته است. این واکسن که به واکسن بهارات معروف است تاثیرگذاری اش 80 درصد اعلام شده و برای گروه سنی  بالاتر از 18 سال تزریق می شود. 

همچنین واکسن( اسپوتنیک وی)  تولید کشور روسیه است که از جمله واکسن های خارجی وارد شده به ایران است و در 70 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد که روسیه قصد دارد که در بازار اروپا برای خود نیز جایی باز کند. تاکنون بیش از یک میلیون دوز از این واکسن به ایران تحویل داده شده است. 

به گزارش ایرنا، ایران و روسیه علاوه بر قرارداد دو میلیون دوزی واکسن اسپوتنیک وی، که در بهمن ماه سال گذشته میان دو طرف امضاء شد،  در اواخر تیرماه امسال نیز قرار داد 60 میلیون دوز واکسن برای واکسیناسیون کامل 30 میلیون نفر را امضاء و نهایی کردند.

ورود واکسن های مختلف خارجی به ایران، نشان دهنده ی این است که واردات واکسن به ایران آزاد است و بر همه آشکار است که تولید واکسن فایزر تنها مختص ایالت متحده ی آمریکا نیست و کشورهای دیگر نیز اقدام به تولید این واکسن کرده اند. 

همچنین امریکا پیشتاز در تولید واکسن نیست و چین در صدر کشورهای تولید کننده واکسن در جهان قرار دارد. علاوه بر این فایزر مورد قبول ترین واکسن جهان نیست و حتی با توجه  به ممنوعیت آسترازانکا در بسیاری از کشورها، فایزر در رتبه ی بعد از آسترازنکا قرار دارد. 

جمهوری اسلامی ایران اقدام به تولید واکسن ایرانی برکت کرده است که تولید برکت توسط ایران، واردات واکسن کرونا را تسهیل نمود.
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: تولید واکسن برکت  واردات واکسن کرونا را تسهیل کرد. وی با تاکید بر اینکه تولید واکسن برکت در زمینه تسهیل واردات  واکسن کرونا موثر بوده، اظهار داشت: که در حال حاضر برخی از واکسن سازها نگران هستند که در صورت افزایش تولید واکسن ایرانی، ممکن است که دیگر در بازار ایران جایگاهی نداشته باشند. او گفت که اگر واکسن برکت به تولید انبوه نمی رسید کشورهای خارجی به راحتی واکسنی در اختیار ما قرار نمی دادند. 

اخبار مرتبط

معطلی واکسن پشت سد FATF بهانه ی دولت لیبرال/بر سر سلامت ایران قمار شد

پشت پرده ماجرای ممنوعیت واردات واکسن چیست؟

جولان کرونا در پیک پنجم/ روند تامین واردات واکسن به کجا رسید؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha