حسن بیگی در گفتگو با سراج24 مطرح کرد؛

بدهی عظیم آمریکا به بانک جهانی تنها دست آورد حمله به افغانستان/سرشکستگی سنگین برای ایالات متحده

بدهی عظیم آمریکا  به بانک جهانی تنها دست آورد حمله به افغانستان/سرشکستگی سنگین برای ایالات متحده

به گزارش سراج24؛ ابوالفضل حسن بیگی عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتکو با سراج24 در خصوص خروج غیرمسئولانه نیرو های امریکایی از افغانستان که منجر به روی کارآمدن طالبان در آن کشور شد، اظهار داشت: همه ی دنیا میدانند گروه های تکفیری در سراسر دنیا توسط امریکایی ها بوجود آمده، تجهیز می‌شوند و آموزش میبینند و از این گروه ها برای پیشبرد اهداف خودشان علیه کشورها ونظام های بین المللی استفاده میکنند طالبان هم یکی از همین گروه هاست.

وی گفت: آمریکا با قبول هزینه سنگین حضور در افغانستان خواهان تامین منافع خودش در منطقه شد، اما بعد از گذشت سالها نتوانست به اهداف مدنظرش برسد.
 
حسن بیگی افزود: تجربه حضور نیروهای آمریکایی در سایر کشورهای منطقه هم ثابت کرد که آمریکا تنها برای دست یابی به منابع نفت و گاز وارد این کشورها از جمله عراق شد. از آنجا که حضور آنها هواره با رواج فساد همراه بوده، بعد از گذشت مدتی توسط نیروهای داخلی از خاک این کشورها بیرون رانده شدند.
 
عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: آمریکا در افغانستان هم نتوانست موفق باشد چراکه به تنهایی باید در مقابل چهارقدرت ایران، هند، روسیه و چین می ایستاد و از طرفی افغانستان از اقوام مختلف تشکیل شده که بعضی از آنها حاضر به پذیرش آمریکایی ها به عنوان نیروهای حاکم بر کشورشان نشدند و دلیل بعدی هم انشقاقی است که در بین خود طالبان وجود داشت و تنها بخشی که موافق و دست نشانده آمریکا بودند با آنها همسو شدند.
 
وی با بیان اینکه آمریکایی ها سرشکسته از افغانستان فرار کردند، تصریح کرد: حملات و انفجارهایی که طی این چند روز در افغانستان توسط داعش صورت گرفت به نظر بنده همان طالبان شاخه ی مخالف با آمریکا انجام داده است.                  
حسن بیگی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم طالبان به وعده تشکیل دولت فراگیر از اقوام و اقلیت های مختلف جامه عمل بپوشاند و ساختار سیاسی مناسبی را با رعایت حقوق مسلم اقلیت های دینی و قومی در افغانستان ایجاد کند.

اخبار مرتبط

حمله تروریستی قندهار سرپوش گذاشتن بر شکست آمریکا در افغانستان است

حمله به مساجد، انتقام شکست آمریکا در افغانستان است

روسیه حمله تروریستی در قندهار را محکوم کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha