یادداشت؛

افول اقتدار پوشالی آمریکا در افغانستان

افول اقتدار پوشالی آمریکا در افغانستان

به گزارش سراج24؛ زهرا مقتدری: دولت آمریکا که هزینه های گزافی رابه علت حضور نظامیان خود در افغانستان پرداخت کرده بود در نهایت تصمیم گرفت تا با یک فرار استراتژیک از افغانستان خارج شود. 

آمریکا که به شدت نگران کاهش قدرت خود در منطقه و افزایش قدرت رقبایی مثل ایران و چین و روسیه است با تشکیل گروه داعش در قسمت های شمال و شمال شرق افغانستان فعالیت خود را شروع و از این طریق نا امنی هایی را در منطقه ایجاد کرده است.

در جنگ بین طالبان و داعش معمولا نظامیان افغانستان به مواضع طالبان حمله می‌کنند و هدف آمریکا از این کار این است که اولا تعداد زیادی از طالبان کشته شوند ثانیا عده زیادی از مردم مجاهد را از بین ببرد و ثالثا کشور های عضو ناتو به کمک آمریکا و داعش ساختگی آمریکا بروند. به علاوه آمریکا می‌تواند در این شرایط با تشکیل داعش در امنیت چین و روسیه التهاب ایجاد کند و به هدف جدید خود که مهار چین و توجه به محدوده اقیانوس آرام است نزدیکتر شود.

واکنش های شدید و افراطی برخی از مردم افغانستان در برابر طالبان عموما به دلیل خشونت هایی است که طالبان در دوره اول در این کشور اعمال کردند به علاوه نباید نقش وابستگی فکری برخی از مردم افغانستان نسبت به آمریکا و اینکه آمریکا را به عنوان الگوی تمام عیار خود پذیرفته اند نادیده گرفت اما سقوط جوانان افغانستانی از هواپیمای آمریکایی باید پایانی باشد بر این اسطوره انگاری غرب چرا که اعتماد به آمریکا نتیجه ای جزپشیمانی را در بر نخواهدداشت.

اکنون آمریکا به مناطق مسکونی در شهر هرات حمله می کند تا مانع از تسلط طالبان بر این مناطق شوند شهری که حدود ده هزار نفر از آن ها عملا از طالبان حمایت می کنند که چنین وضعیتی را می توان در لشکر گاه های هلمند،میدان وردک و ... مشاهده کرد.

اکنون مساله ای که بیش از هر چیز دیگری برای افغانستان ضروری است ایجاد یک حکومت واحد و یکپارچه است حکومتی که بتواند نعمت امنیت را برای مردمانش فراهم کندذ و به نوعی بین گروه های‌ ملتهب توازن ایجاد کرده و به هر کدام به صورت منصفانه سهمی از قدرت را بدهد که اگر این امر تحقق یابد قطعا ضربه مهلکی به غربگرایی در این منطقه زده خواهد شد.

اخبار مرتبط

اتفاقات ایران، مومنت است نه موومنت

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha