یادداشت؛

جولان کرونا در پیک پنجم/ روند تامین واردات واکسن به کجا رسید؟

جولان کرونا در پیک پنجم/ روند تامین واردات واکسن  به کجا رسید؟

به گزارش سراج24؛ فاطمه سیفی: این روزها کرونا خیلی بیشتر ازقبل جولان می دهد و با شروع موج پنجم، متاسفانه افزایش آمار مرگ و میر روندی طولانی تری نسبت به پیک های قبل دارد.
اما در کنار رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تزریق واکسن از جمله راه حل های جهانی مبارزه با این اپیدمی محسوب می شود.
 همین امر تامین واکسن را به اصلی ترین برنامه کشور تبدیل کرده؛ از تولید واکسن داخلی گرفته تا مساله وارداتی که از آذر سال ۱۳۹۹ زمرمه هایش شنیده شد.
در برنامه ریزی های انجام شده نیاز کشور  به واکسن ۱۲۰ میلیون دز است که قرار بود ۱۶میلیون دز از آن از طریق کوواکس انجام گیرد؛ برنامه ای که البته با بدعهدی های  انجام شده سهم ایران از اجرایش تاکنون فقط ۲.۲ میلیون دز، در دو محموله ایتیالیایی وکره ای بوده است!

این در حالی است که وزارت بهداشت از زمستان ۹۹ و در شرایط تحریمی کشور هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری ان را پرداخت کرده است!

هر چند ابتکارعمل جهانی مکانیزم "کوواکس" در ابتدا به پیشنهاد اتحادیه اروپا بوجود آمد و در راستای این هدف جهت گیری داشت تا همه کشورهای جهان، به‌خصوص کشورهای فقیر، بتوانند دسترسی عادلانه‌ای به واکسن‌های تولید شده علیه ویروس کرونا داشته باشند، اما تاکنون پیگیری واردات از طریق کوواکس با بدعهدی های صورت گرفته از جانب کشور های ثروتمند جهان بسیاری از کشورها را ناامید کرده است‌.

به طور مثال س اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به گروه رسانه‌ای «فونکه» آلمان گفت که این اتحادیه نمی‌تواند به کشورهای فقیر واکسن ویروس کرونا بفرستد!

به هر حال در آخرین اظهارات نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، وعده تامین ۸.۵ میلیون دز از طریق کواکس تا پایان شهریور ماه داده شده است.
همچنین رضا زبیب، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، در یک رشته توئیت درباره واردات واکسن کرونا نوشت: پس از واردات فوق العاده ۲.۲ میلیون دُز پنجشنبه، با کمک وزارت بهداشت، در تلاشیم ۳ میلیون دُز تا پایان هفته آینده از کوواکس وارد شود.

به نظر می رسد به منظور تسریع روند واکسیناسیون کشور در کنار پیگیری مطالبه به حق ایران از طریق سهم کوواکس در تامین واکسن، خریدمستقیم از کشورهای خارجی همچون چین به عنوان سومین تولیدکننده انبوه واکسن، سیاست منطقی است که هم اکنون در حال اجراست و در چند روز اخیر روند واردات واکسن در دولت سیزدهم شتاب چشم گیری گرفته است.

امیدواریم در زمینه واردات از طریق کوواکس نیز این روند ادامه دار باشد.

اخبار مرتبط

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

متروپل؛ داغ مشترک این روزهای جامعه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha