جمالی نوبندگانی در گفتگو با سراج24:

هدف آمریکا از حمله به افغانستان ایجاد جغرافیای جدید در منطقه بود/خروج غیرمسئولانه واشنگتن منجر به شرایط جدید شد

هدف آمریکا از حمله به افغانستان ایجاد جغرافیای جدید در منطقه بود/خروج غیرمسئولانه واشنگتن منجر به شرایط جدید شد

به گزارش سراج24؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با سراج24 در خصوص خروج غیر مسئولانه نیروهای آمریکا از افغانستان و ایجاد شرایط جدید در آن کشور و البته آینده ساختار سیاسی و حقوق اقلیت ها در افغانستان، اظهار داشت: حضور آمریکایی ها در افغانستان مستمسک حضور طالبان بود که خود آمریکایی ها ان را به وجود آورده بودند و دیدیم که بعد از آن هم در حمله به عراق نشان دادند که با این روش آمریکایی ها می خواستند این طرح را در کل خاورمیانه پیاده کنند. 

وی گفت: آمریکا درحمله به افغانستان طی یک ارزیابی ناصحیح به دنبال یک جغرایی جدید در خاورمیانه بود و به شدت دنبال تجزیه کشورها و تقویت نیروهای نیابتی خودش و  تثبیت نیروهای رژیم صهیونیستی بود.

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: بیست سال حضور واشنگتن در افغانستان نشان داد که آمریکایی ها آنطور هم که دیکته کرده بودند به عنوان قدرت نظامی به حساب نمی آیند. آمریکا در موضوع افغانستان هم نشان داد که حتی برای دست نشانده های خود قابل اعتماد نیست.

جمالی ادامه داد: آمریکا اینطور عنوان کرد که دنبال دولت سازی و بازگرداندن دموکراسی به افغانستان بود، اما در عمل تنها دست آوردشان کشتار، ناامنی و چند برابر کردن کشت مواد مخدر و فساد اداری مالی در بدنه دولت خصوصا دولت اشرف غنی واختلافات قومیتی بود و نهایتا هم با اقدامی غیرمسئولانه افغانستان را ترک کردند.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: آنهایی که میگفتند برای سرکوب طالبان آمده‌ایم تفاهماتی کردند که در آینده معلوم خواهد شد که این تفاهمات به چه نحو بوده و انگلیس و ناتو هم دیروز اعلام کردند آنهایی که با ما همکاری کردند، به امید کمک ما نباشند.

وی بیان کرد: بطور کلی منطقه دچار فاز جدیدی شده است، اما این فاز، مسیری که آمریکا و رژیم صهیونیستی دنبالش بودند نیست، بلکه بنظر میرسد اتفاقات دیگری در جریان است و آمریکا نمی‌تواند قدرت مطلق خود را به منطقه دیکته کند. 

جمالی افزود: این اتفاقات باید درسی باشد برای کشورهای حوزه ی خلیج فارس و اینکه ایران همواره اعلام کرده که ما میتوانیم همسایگان خوبی برای هم باشیم و نباید به سایر کشورها اجازه مداخله در روابطمان را بدهیم.

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: سیاست ایران در قبال همسایگان همواره تا به امروز کمک به ایجاد و گسترش صلح، ثبات و امنیت آنها بوده است.

جمالی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده سیاسی افغانستان اقلیت های قومی و مذهبی نقش آفرین باشند و آنطور که طالبان تا کنون تاکید کرده قرار است دولتی فراگیر و متشکل از همه تفکرات و سلیقه ها ایجاد شود که باید منتظر ماند و دید شرایط به چه نحوی پیش می رود. 

اخبار مرتبط

حمله تروریستی قندهار سرپوش گذاشتن بر شکست آمریکا در افغانستان است

حمله به مساجد، انتقام شکست آمریکا در افغانستان است

روسیه حمله تروریستی در قندهار را محکوم کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha