کمبود داروی درمان قارچ سیاه در مازندران

 کمبود داروی درمان قارچ سیاه در مازندران

به گزارش سراج24، محمدرضا شیران در ارتباط با کمبود داروی درمانی قارچ سیاه و مشکلاتی که بسیاری از همراهان بیمار برای تهیه این دارو دارند، اظهار کرد: تامین این دارو مربوط به کل کشور است.

وی دلیل ابتلا به قارچ سیاه را تزریق کورتون به بیماران مبتلا به کوید۱۹ با پیشرفت بسیار زیاد اعلام کرد و افزود: این تزریق برای بیماران دیابتی منجر به ابتلا به قارچ سیاه می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: داروی انتخابی این بیماری آمفوتریسین است که در کشور پیش‌بینی نشده است.

وی با اعلام اینکه با مشاهده نخستین موارد قارچ سیاه طی درخواستی از وزیر بهداشت ۴۵۰ قلم این دارو را دریافت کردیم، افزود: بر اساس نیازمندی‌های بیماران این دارو را در مراکز درمانی استان توزیع کردیم.

شیران درباره قیمت سنگین این دارو، گفت: این دارو در داروخانه‌ها توزیع نمی‌شود، وزارت بهداشت پروتکلی را تنظیم کرده تا واردات این دارو از داروهای آلترناتیوهای موثر که به صورت قرص است مورد استفاده قرار گیرد که این موضوع بستگی به تصمیم گروه عفونی دارد.

وی با اعلام اینکه پیش از کرونا این دارو چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت و حتی تاریخ انقضا داروهای تهیه شده به اتمام می‌رسید، افزود: در حال حاضر به دلیل این بیماری و استفاده کورتون به ویژه بیماران دیابتی این قارچ بسیار سریع رشد می‌کند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره میزان استفاده این دارو برای هر بیماران، گفت: استفاده از دارو به میزان آلودگی به قارچ سیاه بستگی دارد.

وی اضافه کرد: مدیران و متولیان امر در وزارت بهداشت قول دادند تا هفته آینده دارو برای نیاز استان تامین شود.

شیران ادامه داد: برای تامین نیازمندی‌ها همکاران با داروهای آلترناتیوی که وزارتخانه تعیین کرده مورد استفاده شود که امید داریم موثر واقع شود.

وی ادامه داد: مازندران جزء دانشگاه‌های بود که به صورت جدی پیگیر این موضوع بوده و توانست ۴۵۰ قلم را در اختیار بگیرد که در بین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان توزیع شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در روزهای گذشته سرپرست معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران تعداد افراد مبتلا به قارچ سیاه در استان را ۲۰ نفر اعلام کرده است.

اخبار مرتبط

توزیع ۲۸ هزار بسته معیشتی موقوفات بین عزاداران حسینی در مازندران

آغاز رزمایش شمیم حسینی و طرح مهر تحصیلی در مازندران

استان اردبیل به قطب سرم‌سازی و داروسازی کشور تبدیل می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha