منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز:

شهرداری یک منصب مدیریتی تخصصی است نه مدیریتی سیاسی

شهرداری یک منصب مدیریتی تخصصی است نه مدیریتی سیاسی

به گزارش سراج24؛ افسانه خواست خدایی در گفتوگو با خبرنگار سراج24 فارس در رابطه با تعداد گزینه‌های مردمی و گزینه‌های منتخب شورا برای انتخاب شهردار شیراز بیان کرد: تعداد اشخاص پیشنهاد شده از سوی سایت بالای 800 نفر اما تکراری بودند. ما گزینه‌ها را بدون فراوانی درنظر گرفتیم که 136 نفر باقی ماندند. از تعداد 14 تنی که در صحن اعلام شد ما به نتیجه رسیدیم که در گزینه‌ها حداقل 10 نفر آن ها از کسانی بودند که مردم از طریق سایت پیشنهاد دادند. گزینه‌های اعضای شورای شهر هم با بررسی‌هایی که انجام گرفت مشخص شد در همان لیست‌ها، ثبت‌نام شده بودند. بعضا برخی دوستان اتفاق‌نظر دارند روی همان گزینه‌هایی که مردم پیشنهاد دادند.

 منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز افزود: من صراحتا عرض می‌کنم که مردم مخاطب اصلی این سایت نبودند. من به این رسیدم خیلی از گزینه ها، که خودشان را گزینه شهردار می‌دانستند یا خودشان معرف خودشان بودند یا اکثرا از اعضای شهرداری بودند، چون شناخت داشتند از یک شخصی که سابقا مدیرشان بوده و به همین جهت بارها پیشنهاد شدند.

ایشان در رابطه با معیار انتخاب 14 گزینه باقیمانده اظهار داشت: اغلب نظر اعضای شورای شهر بر این بود که گزینه‌ها دارای تعهد، تخصص، تجربه، رزومه خیلی خوب در فرآیند مدیریتی سابق خود، پایبند به معیارهای انقلاب، خدمتگزار مردم باشد، اما درصدر موضوعات، تخصص و تجربه بسیار مهم است.

وی شفافیت را اصل شورای شهر شیراز قرار داده و بیان کرد: واقعیت امر تلاشمان این است که هراتفاقی بین اعضای شورا می‌افتد و تصمیماتی که ما می‌گیریم عملا نمود اجتماعی داشته باشد یا مردم از آن باخبر باشند. حتی ما یک سایت طراحی کردیم و در این سایت به مردم پیشنهاد کردیم که گزینه هایتان را به ما ارائه دهید و این معنایی به جز شفافیت ندارد. 

وی در رابطه با موضوع انتخاب سرپرست شهردار بیان داشت:  ما به 2 گزینه رسیده بودیم که مردم هم از این دو گزینه خبر داشتند (جناب آقای مهندس راضی و جناب آقای مهندس فرج زاده) یک سری مباحثی بود که خواستند در مورد یکی از این دو عزیزان توضیح دهند و برای این که این فرآیند باعث خدشه به اعتبار کسی نشود جلسه را غیرعلنی برگزار کردند. هرچند که تلاش بر این بود که این جلسه به صورت علنی برگزار شود و ما رسما اعلام کردیم که از بین این 2 بزرگوار گزینه انتخابی کدام است و اتفاق نظر بر این بود که آقای راضی به عنوان سرپرست انتخاب شود.

خواست خدایی موضوع تحمیل شهردار جدید بر شورای شهر فعلی را تکذیب نموده و در ادامه تصریح کرد: اگر یک نفر یک گزینه‌ای پیشنهاد می‌داد و باقی روی این موضوع حتی شک هم داشتند که ایشان اصلا تخصص کافی روی این موضوع ندارد ما سعی می‌کردیم دقت بیشتری بر رزومه هایشان و ارائه برنامه‌هایشان داشته باشیم. سوالاتی کاملا تخصصی هم پرسیده شد. به عنوان مثال: ایشان در زمینه درآمد پایدار چه برنام هایی دارند؟ در زمینه سرمایه گذاری چه برنامه‌ای دارند؟ تا چه اندازه قبلا تخصص و تعهد داشته است؟. عملا مسائل سیاسی در حاشیه بود و من شاهدی بر این موضوع بودم. گزینه‌هایی که مطرح می‌کردند ما سعی می‌کردیم کوچکترین شائبه ای نداشته باشند.

وی تاکید کرد: این گزینه‌هایی که چندروز پیش در صحن اعلام شدند قرار است تا قبل از این که ما رای دهیم در روز و ساعت خاصی مصاحبه شوند و آنان از برنامه های خود دفاع خواهند کرد وبه سوالات پاسخ خواهند داد که این فرآیند بدون آمادگی قبلی است.

افسانه خواست خدایی گفت: منصب شهردار یک منصب مدیریتی و تخصصی است و نه یک منصب مدیریتی و سیاسی. در واقع شخصی که به این جریان ورود می‌کند هم در کنار آن مدیریتی که باید داشته باشند بایستی بتواند تخصصی هم در تمامی مسائل ورود کند. همچنین این منصب از حیث سیاسی نیز یک جایگاه اصولگرا و اصلاح طلب نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز در مورد عضویت برخی از اعضای شورا شهر در انتخاب کاندیدای شهرداری اظهارنظر کرد و گفت: من در جلسه ای با حضور آنان هم اعلام کردم که ما باید به رای مردم احترام بگذاریم. اگر مردم به ما رای دادند که در شورای شهر خدمت کنیم مسلما این رای مربوط به شورای شهر است و بایستی به رای مردم احترام گذاشت. دو عضو شورای شهر که انصراف دادند با بنده هم نظر بودند. ما به اعتبار مردم در شورای شهر پا گذاشتیم. مردم ما را در جایگاه شورای شهر دیدند و به خاطره همین به ما رای دادند. ما برای دفاع از حق و حقوق مردم آمده ایم.

با این حال دو شخص دیگری که انصراف نداده اند در زمینه مدیریتی دارای سوابق خوبی هستند و نمی‌شود آنان را نادیده انگاشت.

وی در رابطه با نقطه ضعف و قوت  شهردار گذشته شیراز اظهار داشت: شهردار گذشته شیراز عملا دستاوردهای خوبی داشت و نمی‌شود تمام عملکرد این بزرگوار را نادیده گرفت. در رابطه با دوره های قبلی من فکر می‌کنم بیشتر روند سیاسی داشته‌اند. در انتخاب شهردار دوره قبل اولویت با ملاک سیاسی بود و این نقطه ضعف دوره قبل است. حتی الان که شروع به کار کردیم با مسائلی روبه رو می‌شویم که عملا شورا را سیاسی نموده است.

در پایان اضافه کرد: تخصص های مختلفی در شورای شهر در کنار هم چیده شده و این خود یک پشتیبان خوب برای شهردار است. مجموعه‌ی شهردار و شورای شهر عملا اگر از تخصص کافی برخوردار باشند مسلما اتفاقات بهتری برای مردم شهر شیراز می‌افتد. ضمن اینکه اعضای شورای شهر چنین اعتقادی دارند که در ابتدا ما باید خودمان را شورای مردم و شهر شیراز بدانیم. در حال حاضر برخی معتقدند که ما شورای مردم هستیم. شورای شهر شهرداری مردم باید یک مجموعه باشند تا در کنار هم شیراز را به اوج رسانیم. 

خبرنگار: الهه زارع

اخبار مرتبط

خبر خوش رئیس‌جمهور برای دامداران/ حکمت غزلیات حافظ/ پیام رئیسی از "تخت‌جمشید" به ستمگران

کاهش نرخ بیکاری و افزایش رونق تولید دو دستور کار مهم دولت است

جزئیات هفتمین سفر استانی رئیس‌جمهور و هیئت دولت/ شیرازی‌ها فردا میزبان آیت‌الله رئیسی هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha