باحضور نماینده ولی فقیه ومدیرکل میراث‌فرهنگی استان فارس صورت گرفت؛

امضای تفاهم نامه به منظور راه اندازی موزه تاریخی قرآن و مساجد/آیت الله دژکام: تمدن اسلامی و ایرانی از پیامبررحمت متاثر بوده است

امضای تفاهم نامه به منظور راه اندازی موزه تاریخی قرآن و مساجد/آیت الله دژکام: تمدن اسلامی و ایرانی از پیامبررحمت متاثر بوده است

به گزارش سراج24؛ سوم شهریورماه ۱۴۰۰ تفاهمنامه‎ای میان نهاد نماینده ولی فقیه فارس و اداره کل میراث فرهنگی استان به منظور راه اندازی موزه تاریخی قرآن و مساجد، برنامه ریزی جهت اجرای برنامه مستمر و فاخر دولت قرآن در آرامگاه حافظیه و بسترسازی مناسب و هدفمند جهت توسعه گردشگری مذهبی و زیارت در سطح استان فارس منعقد گردید و به امضای سردار یداللهی ریاست نهاد نماینده ولی فقیه و جناب آقای شهدوست مدیرکل محترم میراث فرهنگی استان رسید. 

آیت الله دژکام در ابتدا بیان کردند: خداوند متعال در آیه 21 سوره احزاب می فرماید " و لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ".خدای متعال در قرآن کریم فرموده است که شما در شخصیت پیامبر اسلام برای زندگی خود یک الگوی خوب و مناسبی را پیدا می کنید.

او ادامه داد: تمدن اسلامی و ایرانی ما در طول تاریخ و در بالندگی های خود مسلما از شخصیت بزرگ‌ پیامبر متاثر بوده است و ما نمی توانیم منکر این قضیه شویم و این است که وقتی حوزه های تمدن مختلف را تقسیم میکنند قسمت مهمی متعلق به تمدن اسلامی است و در عرصه تمدن اسلامی، ایران بسیار نقش‌ مهمی دارد و جای هیچ گونه تردیدی نیست و این واقعیات غیر قابل انکار‌ جهان اطراف ما است. مسلما اگر ‌مرکز اصلی تمدن اسلامی را مدینه بدانید حوزه بعدی درخشش، ایران با آن گستره جغرافیایی خاص خود بوده است.

وی با اشاره به کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران افزود: گاهی برخی بین اسلامی بودن و ایرانی بودن تعارض و تخالف می بینند که کاملا تفکر غلطی است، ما کاملا اسلامی و کاملا ایرانی زندگی میکنیم و هیچ تعارضی در این بین نیست و سبک زندگی ما اسلامی ایرانی است و در دنیا باید به این موضوع افتخار کنیم و همین را نمود و نماد اسلامیت خود قرار دهیم و شهید مطهری نیز در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران به این موضوع به خوبی پرداخته است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها این مساله را به درستی تبیین کرده اند.

امام جمعه شیراز با بیان وظیفه میراث فرهنگی در تبیین ویژگی های بازر اسلام گفتند: اسلام چه سرمایه عظیم معنوی بود که ایرانیان با آغوش باز از آن استقبال کردند ‌و همه داشته های خود را با اسلام هماهنگ کردند؟ این مسائل مهمی است که در میراث فرهنگی می شود به آن پاسخ داد و آن را به افراد فراموشکار و یا مغرض یاداوری کرد. همان طور که جناب حافظ فرموده " از آن به دیر مغانم عزیز می‌دارند...که آتشی که نمیرد همیشه در دل ماست "،  آیا حافظ یک پیوند صحیح از گذشته های دور ایران با زمان پس از ظهور دین مبین اسلام ایجاد نکرده است؟ این پیوندی‌که ایجاد شده بین گذشته تاریخی و حال امروز، برای بشریت درس های مهمی دارد یعنی در میراث فرهنگی می خواهیم ‌همین را نشان دهیم که چگونه در گذشته اسلامی و ایرانی زندگی کرده ایم و همه این گذشته را به حال خودمان پیوند داده ایم و این برای دنیا مهم است.

وی با اشاره به تحولات افغانستان ادامه داد: افغانستان را نگاه کنید فقط همین راه حل را باید مدنظر قرار دهد. شوروی در این کشور آمده و ناچار رفته است، امروز آمریکا را ببینید که نشریات خودشان کاریکاتور فرار آمریکایی ها از افغانستان را کشیده اند. اینجا متعلق به کیست که هر کسی می آید نمی تواند بماند؟ افغانستان متعلق به مسلمانِ پارسی‌گویِ پیغمبر شناس است و نه هیچ فرد و تفکر دیگر.

او همچنین نگاه داعش گونه طالبان را محکوم کرد و تصریح کرد: آنچه که سالها پیش از طالبان دیدیم و آنچه که از داعش در این سالها دیدیم، اسلام واقعی نیست. ما مسلمانی هستیم که ملاصدرای ما میگوید "هرچه یافته عقل است با دین هماهنگ است." این جمله را باید سر در همه دانشگاه های اسلامی در دنیا بنویسید، این جمله غوغا کرده است. ما نگاه بسته و مخرب داعش‌گونه به قضایا را محکوم میکنیم.

وی با بیان اهمیت کار میراث فرهنگی افزود: بار روی دوش مجموعه میراث فرهنگی است که اگر کانت، دکارت و... جواب مردم دنیا را ندادند ملاصدرای ما پاسخ لازم را برای مردم دنیا آماده کرده است و ما می دانیم که پاسخ دارد. میراث فرهنگی یعنی این بار که سال ها بر زمین مانده است را بردارد و به مردم دنیا عرضه کند.

آیت الله دژکام با انتقاد از کم کاری ها در بزرگداشت حضرت شاهچراغ گفت: مساله بعدی ما در عرصه میراث معنوی و فرهنگی، این است در سالگرد بزرگداشت حضرت شاهچراغ(ع) متاسفانه اتفاقی که باید، در شیراز نیفتاد و ما فراموش کردیم که مثلا فقط این میراث تعزیه، متعلق به ما هست.  میراث فرهنگی که ساختمان و بنای تاریخی نیست؛ کی می خواهیم این موارد را به میدان بیاوریم؟ روز شهادت ایشان شیراز می تواند در سطح بین المللی به جهت برگزاری رویدادهای فاخر بدرخشد برای اینکه ما از تعزیه تا مرثیه خوانی و امثالهم میتوانیم داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: آنچه ‌در منابع تاریخی مسلم است این است که از محله گلشن (کشن) شیراز تا محل شهادت حضرت شاهچراغ(ع) که حرم ایشان قرار دارد حضرت شاهچراغ(ع) به کمک مردم چند روز می جنگیده است و ۱۲ کیلومتر مسیر است، این ۱۲ کیلومتر مسیر، رمز آن است که رهبری فرمودند اینجا حرم سوم اهل بیت است. یعنی این ارض، ارض مقدسی است یعنی خون بچه های حضرت زهرا(س) در اینجا ریخته شده است و ما حواسمان به این رمز و راز نیست. این شهر و مردمانش که به کمک برادر امام رضا(ع) آمده اند چند روز عرصه یک مبارزه و جنگ بوده است و باید این موضوع را به یاد بیاوریم و برای آن برنامه با ظرافت و هنرمندی تعریف کنیم و ثبت شود.

وی در ادامه متذکر شد: هویت سازی و باز آفرینی یک هویت فاخر ‌نقش اصلی میراث در نقشه ‌مهندسی فرهنگی است. حافظ بودن حافظ را در مجموعه تفاهم نامه با میراث آورده ایم که اگر جناب لسان الغیب، حافظ قرآن است ما در این محیط بسیار‌ معنوی حافظیه باید یک‌کار قرآنی در شأن لسان الغیب انجام دهیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس نیز در این جلسه اظهار کرد: «میراث‌فرهنگی فقط ابنیه نیست بلکه فرهنگ غنی اسلامی ایرانی نیز جز میراث‌فرهنگی است که وظیفه ماست که آن را گسترش دهیم.»

او ادامه داد: «در نظر داریم در دبیرخانه دائمی رویدادهای گردشگری فارس دپارتمان گردشگری مذهبی را ذیل کمیته گردشگری راه‌اندازی کنیم.»

شه‌دوست شیرازی بیان کرد: «در دوران پسا کرونا تنها راه نجات سامان‌دهی گردشگران، برنامه‌ریزی و رویداد محوری است و استان فارس با دارا بودن جاذبه‌های مذهبی، فرهنگی تاریخی، طبیعی و سلامت می‌تواند فرصت‌های بسیار خوبی را در اختیار گردشگران بگذارد.»

او گفت: «برای ۵ مهر روز گردشگری که مصادف با اربعین حسینی است برنامه‌های آیینی را ترتیب داده‌ایم که می‌توان اگر شرایط پیک کرونا اجازه دهد سینه‌زنی قطاری که به ثبت ملی نیز رسیده است و دیگر آیین‌هایی که مربوط به اربعین و محرم و صفر است، به‌‌صورت نمادین اجرا خواهد شد.»

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: «خاستگاه تعزیه در فارس، باغ دلگشا شیراز است که اجرای تعزیه که برای نخستین بار در باغ دلگشا اجراشده و در نظر داریم تعزیه مجدد در این باغ تاریخی اجرا شود.»

شه‌دوست شیرازی ابراز کرد: «با همکاری بسیج هنرمندان شب‌شعر آیینی چله را برگزار خواهیم کرد و کاشی‌کاری هفت‌رنگ شیراز  که ۷۲ مجلس عاشورا در آن خواهد بود را به رخ خواهیم کشاند.»

او گفت: «در ایام غدیر برنامه غدیریه را اماکن فرهنگی تاریخی استان فارس برای نخستین بار اجرا کردیم.»

این مقام مسئول افزود: «به سازمان هواپیمایی کشوری و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد داده‌ایم که به‌محض توقف در شیراز صلوات خاصه احمد بن موسی (ع) پخش شود و پیگیر پخش تلاوت زیارت مذکور در جلسات رسمی پس از تلاوت قرآن و سرود جمهوری اسلامی ایران هستیم.»

اخبار مرتبط

ششمین کنگره بین المللی شعر و ادب فارسی برگزار می‌شود

سلمان فارسی در سطح بالایی از معلومات دینی و اجتماعی و سیاسی بود

حمله دن کیشوت‌های سلطنت‌طلب به سایه

0 نظر

ارسال نظر

capcha