ابراز نگرانی انگلیس از احتمال حمله به اتباع خارجی در کابل

 ابراز نگرانی انگلیس از احتمال حمله به اتباع خارجی در کابل

به گزارش سراج24، در حالیکه کنترل فرودگاه بین‌المللی کابل در افغاستان در دست نیروهای آمریکاست، یک مقام ارشد انگلیس غروب چهارشنبه به وقت تهران مدعی شد احتمال وقوع حمله تروریستی به هنگام تخلیه نیروهای خارجی از کابل بالا است.

به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز» این مقام انگلیسی که به نام وی اشاره‌ای نشده، گفت گروهی که بیشترین نگرانی درباره آن برای انجام حملات تروریستی وجود دارد،  یک گروه وابسته به داعش در افغانستان است.

بر اساس این گزارش، نوع حملاتی که آنها انجام می‌دهند بمبگذاری‌ها یا عملیات‌های انتحاری است.

 

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز صبح چهارشنبه گفت که حدود ۲۰۰۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته از فرودگاه کابل به انگلیس بازگردانده شده‌اند.

وی گفت: «ما از آخرین ساعت و روزهای باقی مانده برای بازگرداندن همه کسانی که می‌توانیم، اتباع انگلیسی، افغان‌هایی که وفادارانه برای ما کار کردند، استفاده می‌کنیم.»

راب در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا فرودگاه کابل می‌تواند اجازه پرواز به هواپیماهای غیرنظامی را بدهد، گفت: «ما با طالبان به صورت نظامی در زمین و در دوحه با نمایندگی سیاسی آن‌ها درگیر هستیم .ما مایل هستیم که فرودگاه کابل به حالت اولیه بازگردد. این امر مستلزم وجود امنیت در زمین است و البته طالبان ملزم به رعایت ضمانت‌های خود در مورد ایمنی است.»

وی افزود: «برنامه ریزان نظامی مشخص خواهند کرد که چقدر زمان نیاز دارند تا تجهیزات و کارکنان خود را از افغانستان خارج کنند و آنچه واقعاً مهم است این است که ما از تمام وقت باقی مانده حداکثر استفاده را خواهیم برد.»

نیروهای طالبان در ۱۵ اوت بدون جنگ و خونریزی وارد کابل شدند و درعرض چند ساعت کنترل کامل این شهر را به دست گرفتند. «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان نیز مدعی شد که برای جلوگیری از خونریزی از این کشور خارج می‌شود.

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز سه شنبه گفت که مهلت مقرر تمدید نمی‌شود. وی افزود که زندگی در افغانستان به حالت عادی باز می‌گردد اما هرج و مرج در فرودگاه بین‌المللی کابل همچنان یک مشکل است.

اخبار مرتبط

تشدید تنش میان دولت انگلیس و فرانسه بر سر پذیرش پناهجویان

اعتراف دومینیک راب؛ هرگز فکر نمی‌گردیم کابل امسال سقوط کند

طالبان: اعضای دولت‌ قبل در کابینه جدید نخواهند بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha