حیدرپور شهررضایی در گفتگو با سراج24:

اقدامات اقلیم نباید منجر به نا امنی در منطقه شود/جمهوری اسلامی ایران محکم پای امنیت خود ایستاده است

اقدامات اقلیم نباید منجر به نا امنی در منطقه شود/جمهوری اسلامی ایران محکم پای امنیت خود ایستاده است

به گزارش سراج24؛ عوض حیدر پور شهررضایی، کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با سراج24 در خصوص سکوت مقامات اقلیم کوردستان عراق در قبال فعالیت های گروهک های تروریستی متسقر در خاک آن اقلیم علیه منافع و امنیت ملی ایران، اظهار داشت: در اقلیم آقای مسعود بارزانی باید یادش باشد که زمانی که پدرش در تهران و کرج اقامت داشت چگونه دولت به آنها احترام می‌گذاشت و امنیت آنها تأمین بود. رئیس اقلیم مسعود بارزانی نیست اما هنوز بر اقلیم مسلط و تاثیرگذار است، وی باید درک کند اقداماتی که در اقلیم انجام می‌گیرد نباید منجر به ناامنی در داخل خود اقلیم و در مرزها و البته داخل ایران ‌شود.

وی گفت: مقامات اقلیم باید باور داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران، سپاه و نیروی انتظامی مستقر در مرز و عواملی که باید تامین امنیت و اطلاعات کنند، به صورت جدی و محکم پای امنیت ایران ایستادند و در این خصوص با هیچ طرفی مماشات نخواهند داشت. 

حیدر پور تصریح کرد: مقامات اقلیم کردستان عراق باید به صورت جدی منشور سازمان ملل را مرور کنند و به خصوص ماده ۵۱ آن و تلاش کنند که این منشور را به گونه‌ای رعایت و عمل کنند که حقوق کشورهای همسایه و خصوصاً ایران حفظ شود.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: در غیر این صورت سازمان ملل و شورای امنیت وظیفه دارند که بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران منشور را مو به‌ مو در قبال تامین امنیت مرزهای غربی ایران ملاحظه و مورد توجه قرار دهد.

وی ادامه داد: اقلیم جزیی از عراق است و اگر عراق این ادعا را دارد که اقلیم جزئی از آن کشور است و ایران اگر اقدام یا کاری با آنها دارد از طریق دولت عراق انجام بدهد، عراق باید جدی برخورد کند و به حرف‌ها، توصیه ها و البته هشدارهای ایران گوش دهد.

 حیدر پور بیان داشت: اگر ایران اقدامی در تقابل با تروریست های مستقر در اقلیم کردستان انجام داد، مقامات بغداد این حق را ندارند که ایران را محکوم کنند چراکه بارها از سوی ایران هشدار و توصیه های لازم در این خصوص به مقامات بغداد و اقلیم اعلام شده است.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: آنها زمانی می‌توانند اعتراضی داشته باشند که ایران تذکر نداده باشد، اما زمانی که ایران تذکر می دهد و آنها توجه لازم به خواسته ایران در قبال امنیت نمی کنند، اینجا دیگر باید بدانند که ایران با هیچ کشوری در خصوص تامین امنیت خود مماشات ندارد و به طور طبیعی ایران حق خودش می‌داند که با هر گونه تجاوز و تعدی به مرزها و امنیت ملی خود برخورد قاطع و سخت داشته باشد.

اخبار مرتبط

نیروهای مسلح بساط گروه‌های ضد انقلاب مسلح را جمع خواهند کرد

یک تیم تروریستی در سروآباد کردستان منهدم شد

تعجیل در جهت دستیابی به توافق خطرناک است/تیم مذاکره کننده اختیارات کافی دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha