آیا هک شدن دوربین‌های زندان اوین در حوزه وزیر پیشنهادی ارتباطات بوده است؟

آیا هک شدن دوربین‌های زندان اوین در حوزه وزیر پیشنهادی ارتباطات بوده است؟

به گزارش سراج24، در روزهای اخیر، گروهی که خود را «عدالت علی» نام‌گذاری کرده‌ اند، مدعی هستند با نفوذ به سیستم امنیتی زندان اوین توانسته‌ اند به تصاویری از داخل این زندان دست پیدا کنند.

 تصاویری از زندان اوین در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که از برخوردهای نامناسب کارکنان و مسئولان زندان با زندانیان حکایت دارد.

محمد مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها در واکنش به این تصاویر، مسئولیت رفتارهای غیرقابل قبول در زندان اوین را پذیرفت و از این بابت عذرخواهی کرد.

رئیس سازمان زندان‌ها در توئیتی نوشت: «درخصوص تصاویر زندان اوین؛ مسئولیت این رفتارهای غیر قابل قبول را پذیرفته و ضمن تعهد به تلاش بر عدم تکرار چنین وقایع تلخ و برخورد جدی با عوامل خاطی؛ از خداوندمتعال، رهبر عزیزمان، ملت بزرگوار و زندانبانان شریف که البته زحماتشان تحت تأثیر این خطاها، نادیده گرفته نخواهد شد، عذرخواهم.»

البته هنوز اظهار نظر بیشتری درباره ابعاد این موضوع توسط مقام های مسئول ارائه نشده است. 


برخی رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و وزیر پیشنهادی ارتباطات را مسئول هک دوربین‌های زندان اوین دانسته‌اند

مسئولیت هک شدن دوربین‌های زندان اوین بر عهده کیست؟

اما در این بین، برخی نگاه ها به سمت عیسی زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه رفته که او اتفاقا وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای تصدی مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری است.

برخی با اشاره به اینکه زارع‌ پور در سمت فعلی، تاکنون نسبت به هک شدن دوربین‌ های امنیتی زندان اوین واکنشی نداشته است، او را شخص مسئول در این ماجرا دانسته اند. آنها با این استدلال که هک شدن دوربین‌ های زندان اوین، نقطه ضعفی در کارنامه وزیر ارتباطات آینده است، کار زارع پور برای گرفتن رای اعتماد از مجلس را سخت پیش بینی کرده اند. 

 اما آیا مسئولیت هک شدن دوربین‌ های امنیتی زندان اوین بر عهده مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه است؟ آیا بخش سازمان فناوری اطلاعات سازمان زندان ها در زیر مجموعه مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه مدیریت می شود؟ آیا زارع پور مقام مسئول مستقیم در این ماجرا است؟ خبرنگار فارس این موضوع را بررسی کرده است.

کدام بخش در سازمان ها مسئول حفاظت از سیستم های مداربسته است؟

برای ورود به بحث بررسی این موضوع، ابتدا یک سوال ساده را مرور می کنیم. اینکه معمولا آیا در سازمان ها و دستگاه ها، کدام بخش سازمان مسئولیت حفاظت فیزیکی و امنیتی را عهده دار است و سیستم های مداربسته ساختمان ها توسط کدام بخش کنترل می شوند؟ بخش فنی و فناوری اطلاعات یا بخش حفاظت؟

خبرنگار فارس برای پیگیری این موضوع به مرکز آمار و فناوری اطلاعات، بخش حفاظت، روابط عمومی و بخش سامانه های قوه قضاییه ارجاع داده شد و موضوع را مطرح کرد.

پاسخی که به صورت مشترک از همه این بخش ها دریافت شد این بود که سیستم های مداربسته سازمان زندان ها در اختیار همان سازمان یا در اختیار حفاظت اطلاعات قوه قضائیه است و ارتباطی با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ندارد. همچنان که حتی سیستم های مداربسته مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه هم در اختیار مرکز آمار نیست و در اختیار حفاظت قوه قضاییه است.

اخبار مرتبط

تشریح جزئیات عفو و تخفیف مجازات ۳۴۵۸ تن از محکومان

نظام اسلامی ما خود را درقبال خانواده زندانیان مسئول و متعهد می‌داند

خدمات رایگان جهادگران دندان‌پزشک به زندانیان

0 نظر

ارسال نظر

capcha