بسیج تمام امکانات آستان قدس برای مقابله با کرونا

بسیج تمام امکانات آستان قدس برای مقابله با کرونا

به گزارش سراج24؛ اهدای 600 قلم تجهیزات ضروری پزشکی به بیمارستان‌های مشهد، تجهیز 100 تخت ویژه در یک بیمارستان خصوصی، تأمین 100 هزار سرم تزریقی، خرید و توزیع 40 هزار آمپول رمدسیویر، ایجاد مرکز خدمات سرپایی بیماران کرونایی با 96 تخت و...

این‌ها فقط گوشه‌ای از کارنامه اقدامات آستان قدس رضوی طی روزهای اخیر است که به یاری مردم و نظام سلامت آمده، چرا که باور قلبی تولیت این آستان این است که «حتی نجات جان یک انسان از اهدای غذا و بسته متبرک به 8 میلیارد انسان روی کره زمین هم ثواب بیشتری دارد».

 از فروردین ماه سال 98 اتفاقات بزرگ و عمیقی در مجموعه آستان قدس رضوی رخ داده و قطعاً هم‌زمان شدن 18 ماه از این دوره با دوره مواجهه با کرونا، معیار خوبی برای محک زدن است.

روزهای بهمن و اسفند سال 98 را هرگز فراموش نمی‌کنیم. همان روزها که هنوز افکار عمومی و حتی متخصصان بهداشت و سلامت کشور، قدرت مرگبار کرونا را باور نداشتند و آن را یک بیماری گذرا می‌پنداشتند. در آخرین روزهای سال 98 وقتی ستاد ملی مقابله با کرونا به این نتیجه رسید که چاره‌ای جز تعطیل کردن بسیاری از اماکن عمومی از جمله اماکن زیارتی را ندارد، تبعیت از تأکیدات رهبر انقلاب و پیروی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تردیدی باقی نگذاشت که حرم مطهر امام رضا(ع) هم باید تعطیل شود.

البته این اول راه بود؛ 69 روز بعد با بازگشایی درهای حرم مطهر رضوی به روی زائران، فصل جدیدی از خدمت آغاز شد که در طول تاریخ این بارگاه مقدس سابقه نداشت و در نوع خود بدیع بود.

توزیع گسترده ماسک در ورودی‌های حرم، ضدعفونی کردن مکرر جای‌جای حرم در طول شبانه‌روز، به کارگیری خادمان سلامت، جلوگیری از تجمعات زائران و...، همه این‌ها کارهایی بود که تصورش هم عجیب بود اما ثابت شد که برای حفظ سلامت زائران و الگو بودن، حرم مطهر رضوی در رعایت دستورالعمل‌های مقابله با کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد. نتیجه این بصیرت و جدیت هم اینکه، همه نهادهای نظارتی دولتی، پیشگام بودن آستان قدس و حرم مطهر در مقابله با کرونا و حفظ سلامت زائران را تأیید کردند.

شاید بگویید این‌ کارها وظیفه آستان قدس رضوی برای میزبانی از زائران بوده و مکلف به انجام آن بوده؛ باشد، قبول؛ هرچند اگر دیگران هم مثل آستان قدس به وظایف ذاتی خود عمل کرده بودند، این روزها در پنجمین موج کرونا غرق نشده بودیم و با 655 فوتی (دوشنبه)، رکورد فوتی‌های روزانه‌مان هم شکسته نشده بود.

تولیت آستان قدس رضوی به جای گله از کوتاهی‌های صورت گرفته در مسیر مقابله با کرونا، آستین همت را بالا زده و برای کمک به بیماران و کادر درمان به میدان آمده؛ میدانی که هیچ ارتباطی با وظایف ذاتی آستان قدس ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی که با 8 دستور ویژه، همه امکانات آستان قدس را برای کمک به بیمارستان‌های مشهد و بیماران کرونایی این شهر بسیج کرده، خودش هم پای کار است و بر روند اجرای این دستورات نظارت می‌کند. از راه‌اندازی بخش ویژه بیماران کرونایی با 100 تخت در بیمارستان رضوی گرفته، تا اهدای 600 قلم تجهیزات پزشکی و 100 هزار سرم تزریقی به بیمارستان‌ها.

تولیت آستان قدس رضوی بدون نگرانی و با شهامت، اعتقاد قلبی‌اش را به زبان می‌آورد و می‌گوید: «برای کمک به خرید تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها دستور تعطیلی مهمانسرا را صادر کردم زیرا توزیع غذای حضرتی و بسته‌های تبرکی واجب نیست اما حفظ جان مردم واجب است...».

اخبار مرتبط

هفتمین جام قهرمان بازی‌های ویدئویی ایران به پایان رسید

مجموع واکسن‌های تزریق شده ۱۵۵ میلیون و ۵۸ هزار دوز

شناسایی ۳۴ بیمار جدید کرونایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha