یادداشت؛

عدم درک ولایت‌پذیری؛ غربت سیدالشهدا

عدم درک ولایت‌پذیری؛ غربت سیدالشهدا

به گزارش سراج24؛ زهرا زمانی: به اهل بیت پیامبر نگاه کنید و با آن سو که می روند پی آنها را بگیرید، اگر ایستاده اند بایستید و اگر برخاستند شما نیز برخیزید

از آنها پیشی نگیرید که گمراه می شوید، و از آنان باز پس نمانید که هلاک می شوید.

چگونه می شود که پنجاه سال پس از مسلمان شدن مردم جاهل توسط پیغمبر، سر فرزند پاکش را بر سر نیزه ها می‌زند و گمان می‌برند که کافر را کشته اند.

چگونه می شود صحابه ای که روزگاری در غزوه ها شمشیر می زدند و در خون خود می غلتیدند، کربلا خون خدا را با ارزش‌های معاویه عوض کنند.

بیش از ۱۴۰۰ سال از شهادت غریبانه مولایمان در دشت نینوا می گذرد اما نه تنها کم رنگ و بی فروغ نمی‌شود بلکه شبیه و قرآن هر روز قابل فهم تر و اهمیتش در زندگی اجتماعی جلوه بیشتری می یابد.

زمانی که هنوز پیکر مطهر رسول الله (ص) بر زمین قرار داشت اصحاب برای انتخاب امیر در سقیفه جمع شدند و اولین قدم در جهت دور شدن از ولایت برداشته شد. علی که عین حقیقت بود را کنار گذاشتند، خطیبان بالای منبر ها ارزش‌های خود فراخواندند و خلق الله را از آموزه‌های اسلام دور کردند. تفکر تحریف شده مردم بود که مولا را در محراب شهید کرد، حسن را در مقابل سپاه کفر تنها گذاشت و سر اباعبدالله را بر بالای نیزه ها کشید.

کربلا صحنه ولایت پذیری و ولایت مداری است و هیچ حادثه ای خالص از عاشورا نیست.

معدود کسانی که با تمامی هجمه ها، امام خود را رها نکردند و جبهه حق را گم کردند، کسانی که به ندای هل من ناصر ینصرنی مولای خود لبیک گفتن و خود را سپر قرار دادند و به حیات جاودان رسیدند، در مقابل می بینیم کثرت کسانی که نماز شب جنب قنوت و سجده های طولانی ترک نمی‌شد اما با همان نماز و حج و جهاد و روزه و زکات در مقابل امام خود قرار گرفته و در اساسی‌ترین مسئله که ولایت بود منحرف شدند.

یکی از سخت ترین امتحانات امتحان ولایت از امتحانی که بارها در طول تاریخ تکرار شده، یک مورد از این حماسه ها که در دوران طاغوت، نقطه عطفی برای انقلاب اسلامی شد قیام ۱۵ خرداد بود، در آن توده مردم بصیرت تشخیص جبهه حق و باطل را به دست آوردند و در مبارزه با رژیم کفر به امام خمینی لبیک گفتند و اقتدا کردند.

خرداد ۴۲ همواره سندی روشن برای ولایت‌پذیری و شیعه محوری مردم ایران بوده و هست و همچنین بعد از انقلاب نیز در پی جریانات مختلف کماکان در گردنه صعود یا سقوط ولایت پذیری بودیم.

 چه در تیر۷۸، چه در عاشورای ۸۸ و چه در آبان ۹۸ همواره اتصال امت با ولایت را به رخ کشیده و نشان دادیم که دیگر بی بصیرتی صحنه کربلا از طرف جامعه اسلامی تکرار نخواهد شد چون تاریخ نشان داد هر زمان که از زیر چتر ولایت خارج شویم و تن به انحراف از اصول اعتقادی دهیم، می توانیم موجب نابودی تمام شعائر بنیادین خود شویم.

امروز ما وظیفه داریم تمرین ولایت پذیری را در عصر غیبت انجام دهیم که به فلسفه انتظار و ظهور معنی می دهد. زیرا همین شرط پذیرش اعمال است و هر کس در این مسیر استوار تر باشد بهره بیشتری از چشم های معنوی بصیرت میبرد تا جایی که می بینیم در زمان ظهور گروهی به استقبال حضرت می روند که برترین انسانهای روی زمین حساب می شود.

اخبار مرتبط

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

صدر و پیشنهادی که بیشتر به طنز شباهت داشت تا راهکار سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha