بیانیه جهاد اسلامی و حماس در سالگرد به آتش کشیده‌شدن مسجدالاقصی:

شمشیر قدس هرگز غلاف نمی‌شود/هر تجاوزی با مقاومت شجاعانه ملت فلسطین مواجه خواهد شد

شمشیر قدس هرگز غلاف نمی‌شود/هر تجاوزی با مقاومت شجاعانه ملت فلسطین مواجه خواهد شد

به گزارش سراج24؛ به نقل از خبرگزاری شهاب، جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه‌ای در پنجاه و دومین سالگرد به آتش کشیده‌شدن مسجدالاقصی به‌دست اشغالگران صهیونیست اعلام کرد که شمشیر قدس هرگز غلاف نخواهد شد و مقاومت در همه عرصه‌ها حاضر است.

در این بیانیه آمده است که سالروز آتش‌زدن مسجدالاقصی همزمان با حمله تروریستی ـ صهیونیستی علیه فلسطینیان در قدس و سقوط برخی رژیم‌های عربی در باتلاق عادی‌سازی با رژیم اشغالگر صهیونیستی صورت می‌گیرد.

جهاد اسلامی افزود: امروز در پنجاه و دومین سالگرد آتش‌زدن مسجد الاقصی هستیم که این جنایت توسط «دنیس مایکل روهان» صهیونیست جنایتکار تبعه استرالیا شعله‌ور شد و این آتش هنوز هم بر سر همه امت اسلامی و به‌ویژه ملت فلسطین سایه افکنده است و گذشت زمان آثار آن را پاک نکرده است.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه خود ادامه داد: این سالگردها می‌آیند و چالش‌ها بزرگتر و بیشتر می‌شود؛ در حالی که امید همچنان میان آزادگان و مبارزان در همه مناطقی که شمشیر قدس را در برابر تروریسم و متجاوزان بالا می‌برند و عهد و پیمان می‌بندند که شمشیر قدس هرگز غلاف نمی‌شود، باقی است.

در این بیانیه تأکید شده است که آتش‌افروزی‌ها علیه مسجد الاقصی همچنان در اشکال مختلف و به‌شکل مستمر از حملات نژادپرستانه شهرک‌نشینان صهیونیست و گروه‌ها و احزاب یهودی با حمایت مستقیم حکومت تروریستی و ارتش رژیم اشغالگر تا حفاری‌هایی که باقی‌مانده‌های بنای مسجد را تهدید می‌کند و نیز یهودی‌سازی آثار قدس، همچنان ادامه دارد.

این جنبش اضافه کرد: اما همه تلاش‌ها برای تحریف هویت اسلامی قدس و مسجد القصی با نقشه‌های مخرب صهیونیستی و مشارکت نفرت انگیز آمریکایی و غربی، سکوت مشکوک برخی رژیم های عربی، افتتاح سفارتخانه‌ها و عادی‌سازی‌های شرم آور هیچ چیزی را از حقیقت تغییر نخواهد داد و قدس تا ابد هویت عربی و اسلامی دارد و مسجد الاقصی تا ابد در قلب ما و همه مسلمانان باقی می‌ماند.

جهاد اسلامی فلسطین تاکید کرد که ما به همه اهالی قدس به ویژه کسانی که در اطراف مسجد الاقصی و دروازه‌های آن مستقر هستند و قهرمانانی که در برابر دشمن صهیونیستی جنایتکار ایستاده‌اند درود میفرستیم.

در این بیانیه همچنین به شهرک سازی‌های مقامات رژیم اشغالگر در مناطق مختلف قدس که موجودیت عربی اسلامی این شهر را تهدید می‌کند و نیز تلاش‌های رژیم اشغالگر برای آواره کردن فلسطینیان ساکن قدس و همچنین استقرار ایست بازرسی‌ها برای جلوگیری از ورود نمازگزاران به مسجد الاقصی و تحت فشار قرار دادن آنها اشاره شده و جهاد اسلامی اعلام کرد که همه این اقدامات ما را وادار می‌کند تا زنگ خطر را به صدا درآورده و در یک جبهه واحد برای مقابله با توطئه‌های رژیم اشغالگر که با هدف تخلیه شهر قدس و تحریف تاریخ و جغرافیای آن انجام می‌شود، متحد شویم؛ چراکه هیچ جایی برای بیگانگان و مزاحمان در مقدسات فلسطین وجود ندارد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین تاکید کرد که مجدداً می‌گوییم که مسئله مسجد الاقصی قابل مذاکره نیست و این مکان مهمتر و مقدس تر از این است که در حوزه تصمیمات دادگاه‌ها و حکومت‌های رژیم صهیونیستی قرار بگیرد. مسجد الاقصی به هیچ وجه قابل فروش و مبادله نیست.

این جنبش همچنین از همه کشورهای عربی و اسلامی خواست تا در برابر مسجد الاقصی مسئولیت پذیر بوده و از این مکان مقدس و نیز مقاومت و پایداری فلسطینیان ساکن قدس حمایت کنند.

در بیانیه جنبش جهاد اسلامی فلسطین تاکید شده که از مهمترین دستاوردهای نبرد شمشیر قدس علاوه بر پایداری مقاومت و گروههای آن وحدت ملت فلسطین در همه مکان‌ها برای حمایت از قدس و مردم آن و نیز آمادگی گروه‌های مقاومت در سراسر جهان عربی و اسلامی برای حمایت از قدس و مسئولیت پذیری در دفاع از آن بود. این امر نشان می‌دهد که مقاومت در همه عرصه‌ها دوشادوش فرزندان ملت فلسطین در غزه و کرانه باختری و اراضی اشغالی 1948 ایستاده و با همه ابزارهای موجود از مسجد الاقصی دفاع می‌کند؛ زیرا معتقد است تا زمان بازگردانده شدن حق ملت فلسطین به آنها باید از این حق محافظت شود.

حماس: مسجد الاقصی خط قرمز است/ هر تجاوزی با مقاومت شجاعانه ملت فلسطین مواجه خواهد شد

جنبش حماس نیز به همین مناسبت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مسجد الاقصی خط قرمز ماست و هرگونه تجاوزی به آن با مقاومت شجاعانه مردم ما که هرگز اجازه تجاوز و آتش سوزی مجدد علیه آن را نمی‌دهند مواجه خواهد شد.

در بیانیه حماس آمده است، مقاومت فلسطین آماده دفاع از مسجدالاقصی و پاسخ به تجاوزات اشغالگران و شهرک‌نشینان صهیونیست علیه مسجد الاقصی و اهالی قدس است.

حماس در پایان تاکید کرد که روند عادی سازی برخی رژیم‌های عربی با رژیم اشغالگر صهیونیستی خیانت به مسجد الاقصی و قدس و همه فلسطینیان است.

پنجاه و دومین سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی

امروز شنبه 21 آگوست 2021 مصادف است با پنجاه و دومین سالروز به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی به دست اشغالگران صهیونیست؛ جنایتی که جهانیان شاهد آن بودند و هیچ واکنش حقیقی به آن نشان ندادند.

داستان از آنجا شروع شد که "مایکل دینس روهن" یهودی جنایتکار استرالیایی‌الاصل روز 21 آگوست سال 1969 اقدام به آتش زدن مسجد الاقصی کرد.

در این آتش‌سوزی بیش از یک سوم مساحت مسجد الاقصی از جمله تعدادی از منبرهای تاریخی آن، گنبدها، دیوارها، درها و پنجره‌ها و حتی مصلاهای آن در آتش سوخت.

فلسطینیان در نهایت جلوی گسترش دامنه آتش‌سوزی را گرفته و اجازه ندادند دیگر بخش‌های مسجد الاقصی طعمه حریق شود.

رژیم صهیونیستی عامل این آتش‌سوزی را که به نام گردشگر وارد فلسطین اشغالی شده بود بازداشت کرد اما در نهایت مدعی شد او مشکل روانی دارد و پس از مدتی بستری در تیمارستانی در نزدیکی عکا، او را به کشورش بازگرداند.

این جنایت واکنش‌های گسترده ای را به ویژه در کشورهای اسلامی در پی داشت و تظاهرات‌هایی در محکومیت آن برگزار شد.

یکی از پیامدهای این جنایت، تاسیس سازمان همکاری اسلامی بود که تمامی کشورهای اسلامی در آن عضو شدند. البته این سازمان تا به امروز نیز نتوانسته جلوی تجاوزات دشمن صهیونیستی علیه مسجد الاقصی و ویرانی‌ها و حفاری‌های زیر و اطراف آن را بگیرد.

شورای امنیت نیز قطعنامه 271 را در 15 سپتامبر همان سال صادر و ضمن محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی، خواستار لغو تدابیر و اقدامات این رژیم با هدف تغییر وضعیت حاکم بر قدس شد.

منبر صلاح الدین ایوبی ( یا منبر نور الدین زنگی) که در این آتش‌سوزی سوخت، به دستور ملک حسین پادشاه اردن بازسازی شد و در سال 2007 در مسجد الاقصی قرار داده شد.

اخبار مرتبط

زمان یک سره کردن نبرد با اسرائیل فرا رسیده است/آمریکا دیگر ژاندارم جهان نیست

پیام قدردانی جنبش حماس به ایران به دلیل حمایت از ملت و مقاومت فلسطین

حمایت از مقاومت فلسطین وظیفه همه آزادگان جهان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha