یادداشت؛

قیام کربلا برای عمل به کدام تکلیف بود؟

قیام کربلا برای عمل به کدام تکلیف بود؟

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام مهدی قیاسی: عاشورای حسینی برای ما درس ها و پیام های بسیاری دارد . اگر بخواهیم به برخی از این پیام ها اشاره کنیم باید گفت عزت و سربلندی مسلمان، در سایه مبارزه در راه حق و عدالت است و مرگ شرافتمندانه در این راه، حیات ابدی  است و زندگی با خواری و خفت، تن دادن به ذلت، مرگ تدریجی است. تکلیف یک مسلمان متعهد، دفاع از ارزش های دینی، دعوت به پاکی و نیکی، امر به معروف ونهی ازمنکر ، اصلاح جامعه و مبارزه با مفاسد ومنکرات و انحرافات است واگر این فریضه ترک شود، سقوط جامعه حتمی است . قیام کربلا برای عمل به همین تکلیف بود .

فلسفه قیام کربلا، احیای دین و ترویج نماز وگسترش معنویات ومبارزه با منکرات است . پیروان اباعبدالله ( علیه السلام) با ایمان و عمل و تقوا و جهاد خویش، نشان می دهند که این فلسفه را شناخته و آن را پذیرفته اند و در راه آن تلاش می کنند. برای یک مسلمان، بالاتر از هر چیز، عمل به وظیفه و انجام تکلیف است، هرچه باشد و هرجا باشد، چه با فتح نظامی، چه با شهادت، چه با ماندن، چه با رفتن، چه با فریاد، چه با سکوت، قیام برای خدا شکست ندارد و هرکه به وظیفه  عمل کند، پیروز است، هرچند در ظاهر شکست بخورد.

مدعیان مسلمانی بسیارند. اما در صحنه امتحان است که مؤمنان و مدعیان و منافقین شناخته می شوند . آنان که در جبهه نبرد حق و باطل، به هر بهانه ای امام حق را یاری نکنند و خود را کنار بکشند و به گوشه عافیت و راحت بروند، مردود شدگان این امتحان هستند، هرچند سابقه درخشان ایمانی و انقلابی داشته باشند.

شیعیان حسین ( علیه السلام) و پیروان فرهنگ عاشورا، هرگز با دشمنان اسلام و مسلمین سازش نمی کنند و عزت و سربلندی خود را به زندگی حقیرانه و بردگی ستمکاران و جباران نمی فروشند. جان می دهند، ولی دین و ایمان و شرافت را از دست نمی دهند. عزاداری برای امام حسین ( علیه السلام) و شهدای کربلا و اهل بیت مظلوم، نشانه همدلی و همراهی و همگامی با حماسه آفرینان عاشوراست. زنده نگه داشتن عاشورا، رمز بقای این حماسه جاوید است و سلاح اشک، فریاد مظلومیت بر ضد ظالمان است. آنان که به حکومت ظالمان و فاسدان تن بدهند و در برابر فساد و ظلم و بدعت و تحریف، سکوت و سازش کنند و جان خود را بیش از دین و عزت و شرف، دوست بدارند، ذلت دنیوی و عذاب اخروی و خشم خدا و نفرین خلق خدا را برای خود می خرند. شعار عاشوراییان هیهات منالذله است و مدالشان عزت و آزادگی.

*مواجهه با عاشورا های معاصر
سکولارها عزا و شادی های اسلام را تنها برای مرور عصر معصومین میخواهند و ترجیح میدهند از آن درس و پیامی برای عصر حاضر دریافت نکنند. یزید و شمر را لعنت میکنند ولی یزید و شمر عصر حاضر را کاری ندارند و در بزنگاه ها اگر این یزید و شمر عصر حاضر کمکی به هیأت و مراسماتشان بکنند را تقدیس هم می‌کنند!

محمد رضای پهلوی تلاش برای گسترش فساد کند و جامعه ی مسلمان را مستعمره ی استکبار کند اما به چند عالم سکولار کمک مالی کند و آن ها را احترام کند از نظر چنین عالمانی، محمدرضا پهلوی به اندک بهانه ای همچون اسمش! تقدیس می‌شود!
برای سکولارها گسترش فساد، امر به معروف و نهی و از منکر، مقابله با استکبار، مبارزه با ذلت جامعه ی شیعه مقابل کفار و حمایت از مظلومین کمترین ضریب اهمیتی ندارد اما تعطیل شدن فلان مناسبت مذهبی، برگزاری جلسات اختلاف افکن بین مسلمین که وحدت جامعه ی اسلامی را ازبین می‌برد و گسترش رفتارهای غیر معقول که موجب وهن مذهب می‌شود ضریب میابد و حتی مورد استقبال و حمایت استکبار هم قرار می‌گیرد.

امروز استکبار از توسعه‌ی فرهنگ عاشورا و پیام عاشورا می‌ترسد،استکبار از اتحاد مسلمانان در برابر ظلم و در برابر یزید و شمرهای زمان میترسد. استکبار امروز از اتحاد مسلمانان در حمایت از مظلومین و مقابله با منکرات میترسد ازاین رو باید از انحرافات و از علما و هیئت های سکولار حمایت کند تا بتواند به راحتی مسلمانان و فرهنگ اصیل اسلامی را از بین ببرد و در آینده با اسلامی همچون مسیحیت تحریف شده که بی خطر برای ظالمین و بی خاصیت برای اداره جامعه و زندگی مردم و حتی در برخی موارد به عنوان فرهنگی مضر مطرود جامعه است، مواجه شویم.

از این رو امروز بزرگترین دشمن استکبار انقلاب اسلامی ایران است که چهره واقعی استکبار، ضرورت وحدت مسلمانان، ضرورت حمایت از مظلومان، ضرورت دوری از حرکات موجب وهن مذهب را ترویج می‌کند. در یک کلام عقلانیت دینی و شیعه ی واقعی بر اساس قول و فعل و تأییدات و سیره معصومین را توسط علما و هیئت های انقلابی و در عملکرد تربیت یافتگان این مکتب همچون سلیمانی ها و حججی ها می‌بینیم.

کسی میتواند ادعای عاشورایی و حسینی بودن کند که در عاشورای یمن، عراق، سوریه، فلسطین، غزه، خوزستان، کرمانشاه و .... در لشکر امام حسین علیه السلام بوده و با بی تفاوت نبودن حسینی بودن خود را به نمایش گذاشته است.

اخبار مرتبط

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

صدر و پیشنهادی که بیشتر به طنز شباهت داشت تا راهکار سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha