سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا عالم را به دو جبهه تقسیم کردند

سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا عالم را به دو جبهه تقسیم کردند

به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری در سخنرانی شب هشتم ماه محرم حرم حضرت معصومه (س) در ادامه بیان آیاتی از قرآن که تطبیق به عاشورا شده به آیه ۳۳ سوره مبارکه اسرا اشاره و اظهار کرد: خداوند در این آیه از طغیانی نام می‌برد که دو بار در زمین فساد می‌کنند و در تأویل آن اینگونه بیان شده که فساد اول قتل امیرالمؤمنین (ع) و فساد دیگر قتل امام حسن علیه السلام است و در ادامه آیه از قتل اباعبد الله (ع) تعبیر به «علو کبیر» شده است.

وی با بیان اینکه این آیات مربوط به فسادهای قوم یهود است، گفت: شاید تأویل این آیه نیز مربوط به یهود امت پیامبر (ص) باشد که دین را تبدیل به ابزار قدرت کردند و کاری کردند که خودشان ارباب جامعه شوند و راه را بر اوصیاء می‌بندند و آنها را به قتل می‌رسانند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه خداوند وعده نصرت سیدالشهدا (ع) را در این آیه داده و در عین حال که از ریختن خون به ناحق منع می‌کند اذن به قصاص می‌دهد، افزود: روایات ذیل این آیه آن را تطبیق به سید الشهدا (ع) و قصاص قاتلان سیدالشهدا (ع) به دست امام زمان (عج) کرده‌اند.

وی با بیان این که در روایات است که مراد از خون مظلومی که ریخته شده خون اباعبدالله (ع) است، افزود: خداوند امام زمان (عج) را قصاص کننده خون اباعبدالله (ع) قرار داده و ایشان در قصاص خون اباعبدالله (ع) همه کسانی که به نحوی در این ظلم شریک بوده اند را قصاص می‌کند.

وی با اشاره به روایتی از امام باقر علیه السلام که فرمودند با وجود کشته شدن قاتلان امام حسین علیه السلام به دست مختار انتقام خون ایشان هنوز گرفته نشده است، افزود: خداوند از خون امام حسین علیه السلام به هیچ وجه نمی‌گذرد امام عسکری (ع) در روایتی فرمودند عذاب قاتلان اباعبدالله (ع) از عذاب بنی اسرائیل که بعد از زیرپا گذاشتن ممنوعیت صید در روز شنبه مسخ شدند بسیار بیشتر است و یقیناً عذاب خواهند شد.

استاد حوزه علمیه گفت: خدا هیچ وقت عقوبت اعمال را به تأخیر نمی‌اندازد اینکه چرا خداوند همان موقع آنها را عذاب نکرد به خاطر حکمتی است همانطور که خداوند از روی حکمتی عقوبت شیطان را به تأخیر انداخته است عقوبت قاتلان امام حسین علیه‌السلام نیز تا ظهور امام زمان (عج) به تأخیر افتاده است تا بساط سقیفه و شیطان یکجا جمع شود.

وی با اشاره به شراکت انسان‌ها در ثواب و عقاب همدیگر، اظهار کرد: افرادی که راضی به یک کار خیر باشند در ثواب آن شریک هستند و در مقابل کسانی که راضی به کار بدی هم باشند در عقاب آن شریک هستند بنابراین فرزندان قاتلان امام حسین علیه‌السلام که بر جنایت پدران خود راضی باشند نیز در عقاب آنها شریک خواهند بود.

میرباقری ادامه داد: به همین خاطر ما در زیارت عاشورا بر امت‌هایی که باعث و بانی این جنایت شدند و کسانی که این جنایت را انجام دادند و امت‌هایی که از این افراد تبعیت می‌کنند لعنت می‌فرستیم.

وی با بیان اینکه سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا عالم را به دو جبهه تقسیم کردند، گفت: قیام امام زمان (عج) به قدری دقیق است که در روایت است حتی اگر یک مؤمن در صلب کفار باشد حضرت قیام را به تأخیر می‌اندازند تا کاملاً مؤمنین از کفار جدا شوند بنابراین کسانی که در مقابل امام زمان (عج) می‌ایستند هیچ بهره‌ای از ایمان نبرده اند و جنایت پیشگان و حامیان جنایت در روی زمین هستند که خون‌شان هدر است و هیچ احترامی ندارند.

اخبار مرتبط

سخنان شنیده نشده شهید طهرانی‌مقدم در خصوص «میانبرها» برای پیشرفت/ تصاویر محرمانه پرتاپ موشک+ ویدیو

«سفیران حسین» ۸ هزار نسخه کتاب فروختند

فصل عزا تمام شد/وداع با محرم و صفر

0 نظر

ارسال نظر

capcha