یادداشت؛

فرهنگ عاشورا ، نماد هویت ملی و شاخصه همبستگی ایرانیان

فرهنگ عاشورا ، نماد هویت ملی و شاخصه همبستگی ایرانیان

به گزارش سراج24؛ محمد تاج بخش: وقتی که از هویت یک ملت سخن به میان می آید ، همواره در جست و جوی باور ها و ارزش های مشترکی هستیم که در کنار تمام ناهماهنگی ها و حتی اختلافات درونی آن ملت با هم ، آن ها را به عنوان شاخصه های جداساز از سایر ملت ها مشخص کنیم. 
فرهنگ عاشورایی و برگزاری مراسمات ایام محرم در عزای سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفای ایشان که در طول دهه های اول و دوم ماه محرم الحرام و در زمان اربعین سید الشهدا هر ساله به صورت سراسری و با تشریفات و آداب خاص خود برگزار می گردد ، بخشی از هویت ایرانی است. 
همبستگی اجتماعی ایرانیان در طول سال های طولانی با وجود تمام دشمنی های خارجی و کم و کاستی های داخلی و خیانت ها ، باز هم در مراسمات مذهبی و در برهه هایی که رنگ و بوی ارزش های والای اسلامی و شیعی را داشته، خود را نشان داده است و این ملت بوده اند که از گرداگرد ریسمان الهی پراکنده نشده و خود را در زیر سایه ی پرچمی مقدس و واحد قرار داده اند.
در سال های اخیر و با دشمنی های کوردلان تاریخ ، یزیدیان زمان تلاش برای ایجاد فتنه های متعدد جهت دلسرد کردن مردم مسلمان و مبارز ایران را تشدید کرده و با ایجاد فشار های اقتصادی و گره زدن کاستی ها و سوء مدیریت های برخی خواص به حکومت اسلامی سعی در بر هم زدن همبستگی ایرانیان و ایجاد شکاف در هویت واحد ایرانی-اسلامی داشته اند که به فضل الهی و با تدابیر حکیمانه ی رهبر فرزانه ی انقلاب و عنایات ویژه ی حضرت ولی عصر (ارواحنا له فدا) تمام نقشه های شومشان به خودشان بازگشت.
ملت ایران عاشورا را نه تنها در اسناد معتبر تاریخی و کلام ائمه و بزرگان دین ، بلکه از راه تجربه ی هشت سال دفاع مقدس با گوشت و خون درک کرده است و در حافظه ی این امت واحد و بیدار به خوبی مانده است که در برابر هجمه ی تمام کشور های جهان ، این خود ملت بودند که پشت هم بودند و لاغیر!
و اما امروز و همزمان با ایام عزای سید الشهدا علیه السلام ، آنچه در کشور بیش از پیش دل های حسینی و عاشورایی را به هم نزدیک تر کرده است انتخاب و ایجاد یک دولت قوی و مردمی با اتکا بر کنار گذاشتن اختلافات و شروع دوران جدیدی از همبستگی جامعه ی ایران است. 
امید می رود که از فرصت ایام محرم و اربعین حسینی برای برداشتن گرد و خاک از آن هویت ایرانی-اسلامی عزت مندانه استفاده شده و با توسل به ائمه اطهار (سلام الله علیهم اجمعین) و در زیر پرچمی واحد تلاش های مضاعف برای برگشت امید و نشاط به این میهن اسلامی بیشتر و بیشتر شود.

اخبار مرتبط

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

صدر و پیشنهادی که بیشتر به طنز شباهت داشت تا راهکار سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha