جزییات فاش نشده از «انفجار جبل علی» امارات

جزییات فاش نشده از «انفجار جبل علی» امارات

به گزارش سراج24، مقام‌های اماراتی چهارشنبه ۷ ژوئیه گذشته اعلام کردند که انفجار یک کانتینر در یک کشتی تجاری دلیل آتش سوزی بندر جبل علی دبی بوده که در این حادثه هیچ کس آسیب ندیده است.

در آن زمان، سرلشکر «عبدالله خلیفه المری» رئیس پلیس دبی در اظهارات تلویزیونی با بیان اینکه وقوع حریق ناشی از مواد اشتعال‌زا در یکی از کانتینرها بوده است، تاکید کرد که آتش سوزی مهار شده است.

المری تصریح کرده بود: در بین خدمه کشتی در بندر لنگر انداخته، هیچ زخمی و یا تلفاتی بر جای نماند. هیچ ماده رادیواکتیوی وجود ندارد و آتش سوزی ناشی از اصطکاک یا درجه حرارت بالا بوده است.

با این حال ویدئوهای همرسان شده در شبکه‌های اجتماعی در آن زمان نشان می‌داد بر اثر شدت آتش‌سوزی آسمان دبی در شامگاه چهارشنبه نورانی بوده است. صدای انفجار هم به شعاع بیست و پنج کیلومتری محل حادثه شنیده شده است.

 

جزییات فاش نشده  از «انفجار جبل علی» امارات

خبرگزاری رسمی امارات اعلام کرده بود که این انفجار منجر به ایجاد موج لرزه‌ای در سطح شهر دبی شد که باعث لرزش دیوارها و پنجره‌ها در محله‌های ۲۵ کیلومتری این بندر شد.

بلافاصله مشخص نشد که میزان خسارت وارده به بندر پراکنده و کالاهای اطراف آن به چه میزان است در حالی که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد خاکستر و آوارهایی به صورت پراکنده وجود دارد.

جزئیات جدید از حادثه پس از یکماه

حال با گذشت بیش از یکماه از این حادثه شبکه المیادین جزئیات قابل توجهی از آن فاش کرده است. المیادین گزارش داد که به سندی صادره از پلیس دبی درباره انفجار بندر جبل علی در هفتم جولای گذشته دست یافته است.

این سند بسیار مهم و محرمانه تاکید می‌کند که یک گروه اسرائیلی متشکل از ۶ صهیونیست در لحظه وقوع انفجار در بندر جبل علی بوده اند. طبق این سند در این حادثه سه اسرائیلی کشته شده و دو نفر به شدت زخمی شده اند.

طبق این سند، این حادثه در نتیجه انفجار بمب در یکی از محموله‌های موجود در بندر رخ داده است. این سند از دفن برخی اجساد و انتقال برخی دیگر به دیارشان با نظارت پلیس به سبب حساسیت موضوع، حکایت دارد.

المیادین گزارش داد: ساکنان تا شعاع ۵۰ کیلومتری انفجاری را که به نابودی کامل همه محموله‌های اطراف منجر شد، احساس کردند. طبق این سند رسانه‌ها از پوشش اخبار یا تصویربرداری از مکان حادثه یا ارسال هرگونه عکس یا تهیه گزارش منع شدند.

آشنایی با منطقه جبل علی دبی

منطقه جبل علی با مرکز شهر دبی حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و این بندر به دلیل اتصال به بیش از ۱۸۰ خط حمل و نقل در میان ده بندر بزرگ جهان قرار دارد. بندر جبل علی به عنوان قطب دروازه و پیوند حیاتی در شبکه تجارت جهانی طبقه بندی می‌شود که بازارهای شرقی و غربی را به هم پیوند می‌دهد.

بندر جبل علی در قسمت شمالی دبی واقع شده است و از شبه قاره هند، آفریقا و آسیا باربری می‌کند. این بندر یک قطب مهم حمل و نقل جهانی و همچنین یک حلقه نجات برای دبی و امارات به شمار می‌رود و به عنوان یک ورودی مهم برای واردات کالاهای اساسی است.

 

جزییات فاش نشده  از «انفجار جبل علی» امارات

طبق گزارش سرویس تحقیقات کنگره آمریکا، این بندر توانایی اداره ناوهای هواپیمابر را دارد و در سال ۲۰۱۷ شلوغ‌ترین بندر نیروی دریایی آمریکا در خارج از ایالات متحده بود. این بندر بزرگترین بندر دریایی در خاورمیانه در نظر گرفته می‌شود.

اخبار مرتبط

فلسطینی‌ها سلاح‌ نو تولید می‌کنند/انگلیس را از تصمیمش برگردانیم

لبنان در معرض تهدیدهای مستمر اسرائیل قرار دارد

سامانه‌های پدافندی سوریه بیشتر موشک‌های اسرائیلی را منهدم کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha