یادداشت؛

زاکانی نمونه‌ی یک مسئول تراز انقلاب اسلامی است

زاکانی نمونه‌ی یک مسئول تراز انقلاب اسلامی است

به گزارش سراج24؛ سیده فاطمه موسوی: دکتر علیرضا زاکانی نمونه‌ی یک مسئول تراز انقلاب اسلامی است و چنانچه در جایگاهی حاضر بوده منشاء تحولات مثبت بوده است؛ و اگر حضورش سبب گسست اتحاد در جبهه انقلاب بوده با تشخیص به هنگام کناره‌گیری نموده است. 

دکتر زاکانی را با مناظرات تلوزیونی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ می‌شناسیم و اشرافی که به حوزه‌های مفاسد اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی در ارتباط با دولت یازدهم و دوازدهم داشت؛ اما علی‌رقم شایستگی‌هایی که در حوزه مدیریت کلان کشوری همچون ریاست‌جمهوری در او سراغ داریم، با هدف حفظ انسجام جبهه‌ی انقلاب، از دور رقابت‌ها انصراف داد؛ کاری که پیش‌تر در انتخابات داخلی ریاست مجلس شورای اسلامی انجام داده بود.

اگر بر این نظر هستیم که ایشان دارای شایستگی مدیریت کلان کشوری است به دلیل سوابق درخشانی است که از او سراغ داریم، از قبیل ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در دوره دهم، ضمن اجرای برنامه تحولی در این مرکز از ظرفیت‌های جدید جوانان و نخبگان استفاده نموده که در جای خود قابل ستایش است. از دیگر سوابق مدیریتی او در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی مسئول دبیرخانه مبارزه با مفاسد اقتصادی است که منجر به کسب توفیقاتی شد در زمینه‌ی تحقیق و تفحص از نظام آموزش عالی کشور، به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون جامع دستیاری پزشکی و قوه قضائیه. دکتر زاکانی در مجلس نهم ریاست کمیسیون ویژه برجام را برعهده داشت و گزارشات او از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تقدیر واقع شد، چنانکه این روزها نیز بیش از پیش شاهد صحت نظرات کارشناسی این کمسیون درباره توافق برجام هستیم و تبعات بی‌توجهی مسئولین وقت نسبت به این گزارشات را لمس می‌کنیم. علاوه بر این در کمیسیون اجتماعی و شوراهای مجلس نهم، ریاست کمیته احزاب را عهده‌دار بود و نیز  ریاست فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد.

پیش از ورودش به مجلس مسئول سازمان بسیج دانشجویی کشور بود و به دلیل عملکرد مطلوب و تحولات اساسی در ساختار آن دوبار به عنوان مدیر نمونه‌ی کشوری شناخته شد. نمونه‌ای از اقدامات بکر و سازنده ایشان تأسیس بسیج دانشجویی همزمان با دولت سازندگی است، دولتی که، بر خلاف نظر رهبر معظم انقلاب، شدیدا مخالف فعالیت سیاسی دانشجویی بود؛ با این وجود یکی از عملکردهای مثبت او تأکید بر وجود تحلیل سیاسی دانشجویان و اعلام مواضع به هنگام و اقدام و عمل در جهت گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری از نهادهای مختلف بوده است؛ و نیز دادن فرصت به نیروهای جوان در مجموعه بسیج دانشجویی همراه با نظارت بیرونی در اجرای امور مربوطه که باز هم مخالفانی داشت. از امتیازات دکتر زاکانی طی مراحل رشد و پیشرفت از در‌ون مجموعه بسیج دانشجویی است برخلاف برخی مسئولان دیگر نهادها که از خارج از مجموعه‌های خود تحمیل می‌شوند.

سایر حوزه‌های فعالیت دکتر زاکانی را به اختصار اگر بگوییم حوزه اقتصادی و مبارزه با مفاسد، حوزه دانشگاهی و آموزش عالی، حوزه فرهنگ و مطبوعات می‌باشد؛ از این بین حوزه اقتصاد و مبارزه با مفاسد را قبلاً به تفصیل شرح دادیم، درمورد حوزه دانشگاهی و آموزش عالی نیز به همین اندازه بسنده می‌کنیم که تحصیلات ایشان در زمینه تخصص پزشکی هسته‌ای است و در این راستا عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران و ارائه خدمت در مرکز پزشکی هسته‌ای مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و بیمارستان شریعتی؛ و نیز از جمله فعالیت‌های فرهنگی و مطبوعاتی او می‌توان به عضویت در هیأت منصفه‌ی مطبوعات و راه‌اندازی هفته‌نامه‌ی فکری فرهنگی پنجره اشاره کرد، که به معرفی نظرات کاربردی اسلام در زمینه‌ی برپایی تمدن اسلامی و ارائه متدهای اداره سیاسی اجتماعی اقتصادی جامعه اسلامی می‌پرداخت. 

چنانچه دکتر زاکانی در هریک از این حیطه‌های مسئولیتی پیشین، به عنوان پذیرش یکی از پست‌های عالی مدیریتی اقدام نماید، یقیناً عامل تحولات گسترده و سازنده‌ای خواهد بود و همانگونه که اشراف او در حوزه‌های اقتصادی و مبارزه با مفاسد، سیاست داخلی و خارجی در مجلس، منتج به حضور تأثیرگذارش در عرصه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ شد، تجربه‌ی ایشان در کمیسیون اجتماعی و شوراها و مسئولیت‌هایی که در این کمیسیون عهده‌دار بود، می‌تواند نویدبخش توفیقات سازنده‌ای در مجموعه شهرداری کلان‌شهر تهران، به عنوان یک نمونه شهردار تراز انقلاب اسلامی، باشد؛ چراکه مجموعه این توصیفات از کارنامه‌ی عملی دکتر زاکانی گویای شخصیت انقلابی، آزاداندیش، باتقوا، دارای نبوغ مدیریتی همراه با روحیه فساد ستیزی ‌ و عدالتخواهی در ایشان است. از نشانه‌های تقوا در مدیر تراز انقلاب اسلامی در اندیشه شهید چمران این است که بدون تخصص و تجربه پیشینی مسئولیتی را نمی‌پذیرد؛ اگر این ویژگی را بگذارید کنارسوابق کاری دکتر زاکانی، نشاندهده این است که اگر مسئولیتی را میپذیرد در کمال صداقت و امانتداری آن را به بهترین شکل به مسئول پس از خود تحویل می‌دهد و این یعنی نه فقط از پست مدیریتی خود  سوء استفاده نمی‌کند بلکه امتیازاتی نیز بر آن می‌افزاید و بهترین نوع امانتداری همین است. 

جمع این ‌یژگی‌ها را می‌توان از اوصاف یک مدیر تراز انقلاب اسلامی دانست. نمونه‌ی چنین مدیرانی در بدنه جمهوری اسلامی بی‌شمارند، فقط نیازمند شرایط مساعد جهت معرفی به جامعه هستند تا بتوان اقبال عمومی را با آن‌ها همراه کرد برای دست‌یابی به قله‌های پیشرفت وتوسعه و نمایش الگوی تمدن اسلامی.

اخبار مرتبط

انتصابات جدید در شهرداری تهران/ زاکانی معاونان، شهرداران و مشاوران خود را انتخاب کرد

می‌خواهیم نوکری مردم را انجام دهیم

زاکانی: دیگر بی‌تدبیری در بدنه حاکمیت پذیرفتنی نیست/ برخی مسئولان باید جوابگوی عملکرد خود در دولت قبل باشند

0 نظر

ارسال نظر

capcha