امر به معروف و نهی از منکر ریشه در احساس مسئولیت اجتماعی دارد

امر به معروف و نهی از منکر ریشه در احساس مسئولیت اجتماعی دارد

به گزارش سراج24، به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی در نشست ویدئوکنفرانس شورای مرکزی ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان و بلوچستان ضمن عرض تسلیت فرا رسیدن ماه محرم از تلاش‌های صورت گرفته در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر تقدیر کرد و اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر ریشه در غیرت دینی و احساس مسئولیت اجتماعی دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان افزود: غیرت دینی و مسئولیت اجتماعی چنین اقتضا می‌کند که انسان نسبت به مبانی دینی و اتفاقات و حوادث رخ داده در جامعه حساس باشد. امر به معروف و نهی از منکر تنها مختص به اسلام نیست بلکه ریشه در همه ادیان و حتی برخی فرقه‌ها دارد.

وی ادامه داد: در قرآن کریم آیات متعددی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد از جمله انسان‌هایی که اهل کتاب هستند، ایمان واقعی به خدا و روز قیامت داشته و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند که از آنها تحت عنوان صالحین یاد می‌کند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی تصریح کرد: در مقابل اینها افرادی وجود دارند که به آیات الهی کفر ورزیده و پیامبران و کسانی که به دنبال عدل و قسط هستند را به قتل می‌رسانند که اینها را به عذابی دردناک بشارت می‌دهد. دسته سوم انسان‌هایی هستند که دیگران را امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند اما خود را فراموش کرده و اهل عمل به این فرایض الهی نیستند.

وی گفت: در طول تاریخ پیامبران الهی پیش قراولان امر به معروف و نهی از منکر بودند از حضرت نوح (ع) و ابراهیم (ع) گرفته تا پامبر خاتم (ص) که از مهمترین خصوصیات او اقامه امر به معروف و نهی از منکر را بیان کرده اند و این نشان دهنده تاکید اسلام بر این دو فریضه واجب الهی است.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: مبارزه با فساد اقتصادی توسط حضرت شعیب (ع)، مقابله با فساد اخلاقی توسط حضرت لوط (ع)، مقابله با ظاهرگرایی توسط حضرت موسی (ع) و توصیه به جا آوردن نماز توسط حضرت لقمان به فرزندشان، از نمونه‌های بارز امر به معروف و نهی از منکر در طول تاریخ توسط پیامبران است.

آیت‌الله محامی فعالیت‌های امر به معروف و نهی از منکر را در سه لایه عنوان کرد و افزود: لایه اول فعالیت‌های ستاد و تلاش‌های صورت گرفته در جهت گسترش این فریضه الهی است.

وی لایه دوم را بررسی نتیجه اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته بیان کرد و گفت: در لایه دوم باید بررسی‌هایی صورت گیرد تا میزان عمل مردم به امر به معروف و نهی از منکر سنجیده و مشخص شود.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: در صورت عمل به امر به معروف و نهی از منکر نتیجه چنین حاصل می‌شود که سایر فرایض الهی نیز اقامه خواهد شد زیرا امر به معروف و نهی از منکر ابزاری برای برپایی سایر فریضه هاست و این سومین لایه کار است.

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان خواستار ارزیابی در هر سه لایه شد و گفت: ابتدا باید عملکرد ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر و میزان رواج این فریضه الهی در سطح جامعه و سپس وضعیت جامعه در سایر فرایض الهی بررسی شود.

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان خواستار افزایش تلاش‌ها برای گسترش امر به معروف و نهی از منکر در سایر عرصه‌های جامعه شد و گفت: ایجاد التهاب، ناامیدی، دودستگی و بد اخلاقی در فضای جامعه نمونه‌های بارز منکر و رسیدگی به مطالبات و مشکلات مردم، ایجاد انس، الفت و محبت و همچنین ایجاد آرامش و امید در جامعه از مصادیق بارز معروف است که باید همواره در این جهت دغدغه‌مند باشیم.

اخبار مرتبط

راه شهدا باید ادامه داشته باشد/گریه کنندگان برای امام حسین (ع) جایگاه خوبی دارند

دفاع مقدس یک مکتب انسان‌ساز در دست معلمان است

نیّت الهی و اقدام جهادی وجه تمایز نیروهای مسلح کشور با سایر دنیاست

0 نظر

ارسال نظر

capcha