در نشست بایسته‌های کنشگری بین‌المللی در فضای مجازی مطرح شد؛

احمدی تبار: اقتضائات فضای مجازی را باید بشناسیم تا محتوای تولید شده برای مخاطب جذاب باشد

احمدی تبار: اقتضائات فضای مجازی را باید بشناسیم تا محتوای تولید شده برای مخاطب جذاب باشد

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام و المسلمین «احمد احمدی تبار» معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) روز گذشته 16 مردادماه 1400 در نشست بایسته های کنشگری بین المللی در فضای مجازی با قدردانی از حضور فعالان فضای مجازی در عرصه بین الملل در این نشست، اظهار داشت: فضای مجازی از بایسته هایی است که در کنار فضای حقیقی باید به آن پرداخته شود.
وی با اشاره به سیاست گذاری جدید مجمع در راستای فعالیت های فضای مجازی اظهار داشت: در مجمع جهانی اهل بیت(ع) کتاب هایی به بیش از 60 زبان ترجمه شده است اما جلو برخی از ترجمه ها را گرفتیم و گفتیم که باید اندیشه های معیار و کتاب های فارغ از مکان و زمان را ترجمه کنید. لذا تولیدات و محصولات مجمع بر اساس سوالات و اقتضائات منتشر می شود.
معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: از جمله فعالیت های اداره کل امور مطالعات، تحقیقات و پژوهش مجمع جهانی اهل بیت(ع)، وضعیت شناسی است و ضرورت دارد وضعیت شناسی شیعیان در جهان به صورت پایش و رصد انجام شود و آخرین وضعیت مخاطبان خود را داشته باشیم. همچنین اداره کل امور مطالعات، تحقیقات و پژوهش مجمع، کار پژوهشکده ای و اندیشکده ای انجام می دهد.
حجت الاسلام و المسلمین «احمد احمدی تبار» درباره اهتمام مجمع به فعالیت در عرصه فضای مجازی گفت: درباره فعالیت مجمع در فضای مجازی جلسات زیادی با افراد متخصص برگزار کردیم. از کارهای جدی اداره کل فضای مجازی رصد، پایش و افکارسنجی است و بر این اساس محتوا تولید خواهد شد. تولید محتوا نیز بر اساس اقتضائات و قالب های خاص صورت خواهد پذیرفت و کار سوم اداره کل فضای مجازی مجمع، شبکه سازی انسانی و رسانه ای است.
وی با تأکید بر ضرورت آشنایی مسئولان و مدیران با رسانه و داشتن سواد رسانه ای افزود: اقتضائات فضای مجازی را باید بشناسیم تا محتوای تولید شده برای مخاطب جذاب باشد و از آن استقبال کند.
احمدی تبار عنوان کرد: اگر جهانی نباشیم نمی توانیم پیامی برای جهان داشته باشیم ما متأسفانه جهانی ها را قمی کرده ایم و ارتباطات آنان با مناطق خود قطع شده است.
وی درباره سایر فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: به دنبال کادرسازی برای شیعیان در سطح رهبری، مدیریت فرهنگی، نهادسازی و شکبه سازی هستیم و در این راستا خانه آفریقا، خانه پاکستان، خانه هندوستان و خانه آذربایجان را ایجاد کردیم.
معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان بر آموزش و لزوم اندیشه ورزی تأکید و هدف را تولید کارهای فاخر در شأن اهل بیت(ع) معرفی کرد.
در ابتدای این مراسم «حسن صدرایی عارف» سرپرست اداره کل فضای مجازی مجمع ضمن خیرمقدم گویی به حضار، درباره برگزاری نشست "بایسته های کنشگری بین المللی در فضای مجازی؛ با هدف هم اندیشی و هم افزایی اساتید، پیشکسوتان و فعالان در این عرصه" توضیحات کوتاهی ارائه کرد و در ادامه شرکت کنندگان دیدگاه های خود را بیان کردند.
توجه به نیازهای مخاطب، نیازسنجی و مخاطب شناسی، استفاده از ظرفیت های مجمع در جهان به خصوص مبلغین و مرتبطین و ساماندهی، آموزش و توانمندسازی آنها، همکاری با پیروان سایر ادیان و مذاهب، ضرورت پرداختن به مباحث اخلاق در اسلام و معرفی مکتب اخلاقی اهل بیت(ع) در فضای مجازی، لزوم بومی سازی محتواهای تولید شده و در نظر گفتن سلیقه های مخاطبان، استفاده از تجربیات موفق دیگران، همکاری با نیروهای خارجی مقیم در قم، لزوم هماهنگی، تمرکز و انسجام نیروهای فعال در فضای مجازی و ایجاد حلقه وصل بین مدیران رسانه ها؛ سیاستگذار و تسهیل گر بودن مجمع و شناسایی بسترهای جدید فعالیت در فضای مجازی، ارتباط با هنرمندان و اصحاب رسانه هایی که در عرصه دینی ـ بین الملل فعالیت می کنند، راه اندازی شبکه مبلغین فرهنگی ـ مجازی و تأکید بر ادامه برگزاری این جلسات و ایجاد کارگروه های تخصصی از جمله پیشنهادات جمعی از فعالان فضای مجازی در عرصه بین الملل حاضر در این نشست بود.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha